ad_madonna_460.jpg web_ad_460_experience.jpg ad_ltu_460.jpg ad_wmu_460x57.jpg 2017_mhsaa_tournament_bowling001010.jpg 460x57ican3.jpg ad_birmingham_300x150.jpg ad_gppss_300x150.jpg ad_roeper_300x150.jpg ad_os_ostc_300x150.jpg 2017_mhsaa_tournament_bowling001009.jpg ad_mercy_300x150.jpg ad_ladywood_300x150.jpg ad_regina_300x150.jpg ad_westwood_300x150.jpg ad_olsm_300x150.jpg ad_ndcc_300x150.jpg ad_udj_300x150.jpg 2017_mhsaa_tournament_bowling001008.jpg 2017_mhsaa_tournament_bowling001007.jpg ad_pc_300x150.jpg ad_everest_300x150.jpg ad_woll_300x150.jpg ad_shrine_300x150.jpg ad_cranbrook_300x150.jpg ad_oc_inside_300x150.jpg ad_ucs_300x150.jpg ad_landmark_300x150.jpg ad_os_bh_300x150.jpg ad_aag_300x150.jpg ad_berkley_300x150.jpg ad_dexter_300x150.jpg 2017_mhsaa_tournament_bowling001005.jpg 2017_mhsaa_tournament_bowling001004.jpg 2017_mhsaa_tournament_bowling001003.jpg ad_os_ooa_300x150.jpg ad_os_vla_300x150.jpg ad_os_oace_300x150.jpg 2017_mhsaa_tournament_bowling001002.jpg 2017_mhsaa_tournament_bowling001001.jpg

2017 MHSAA finals

Friday-Saturday, March 3-4

 

Division 1

2017 boys champion: Salem

2016-17 girls team champion: Davison

2017 boys individual champion: Dillon McArthur, Davison

2017 girls individual champion: Brittney Schnicke, Caledonia

 

At Sterling Lanes, Sterling Heights

 

Boys team

Final

Salem 1,285, Hudsonville 1,232

Semifinals

Hudsonville 1,366, Wyandotte Roosevelt 1,227

Salem 1,312, Grand Haven 1,149

> Complete results

 

> Salem boys, Davison girls win Division 1

> Davison Girls, Salem Boys Reign In D1

> Salem boys win state bowling title

> D1 Champs Make Last Matches Count

> Preview: Powers Set to Strike Again

 

Boys individual

Final

Dillon McArthur, Davison 418, Drenden Kosanke, Portage Northern 336

> Complete results

 

> D1 Champs Make Last Matches Count

> Boys individual state qualifiers

 

Girls team

Final

Davison 1,368, Oxford 1,189

Semifinals

Davison 1,272, Rockford 1,039

Oxford 1,230, Macomb Dakota 1,169

> Complete results

 

> Davison girls capture back-to-back Division 1 state titles

 

Girls individual

Final

Brittney Schnicke, Caledonia 440, Natalie Klein 404

> Complete results

 

> D1 Champs Make Last Matches Count

> Brittney Schnicke’s career at Caledonia has fairytale ending in state singles meet

> Caledonia's Schnicke overcomes hurdles to win D1 title

> Caledonia's Brittney Schnicke is 2017 D1 girls individual bowling champ

> Girls individual state qualifiers

 

Division 2

2017 boys champion: Lowell

2014-17 girls champion: Flint Kearsley

2017 boys individual champion: David Northouse, Byron Center

2017 girls individual champion: Angela Meadows, Taylor Kennedy

 

At Super Bowl, Canton

 

Boys team

Final

Lowell 1,117, Eaton Rapids 1,073

Semifinals

Eaton Rapids 1,194, Byron Center 1,181

Lowell 1,290, Tecumseh 1,216

> Complete results

 

Boys individual

Final

David Northouse, Byron Center 458, Austin Robison, Sturgis 413

> Complete results

 

> David Northouse avenges previous heartbreak in winning Division 2 singles title

> Byron Center's David Northouse is 2017 D2 boys individual bowling champ

> D2 Singles Champs Stand a Cut Above

> Boys individual state qualifiers

 

Girls team

Final

Flint Kearlsey 1,299, Bay City John Glenn 1,217

Semifinals

Bay City John Glenn 1,155, Coldwater 1,101

Flint Kearsley 1, 311, Charlotte 1,159

> Complete results

 

> Flint Kearsley wins fourth consecutive Division 2 girls bowling state championship

 

Girls individual

Final

Angela Meadows, Taylor Kennedy 421, Michaella Merlo, Pontiac Notre Dame Preparatory 280

> Complete results

 

> D2 Singles Champs Stand a Cut Above

> Taylor Kennedy's Angela Meadows is 2017 D2 girls individual bowling champ

> Girls individual state qualifiers

 

Division 3

2017 boys champion: Battle Creek Pennfield

2017 girls champion: Birch Run

2017 boys individual champion: James Ruoff, Battle Creek Pennfield

2017 girls individual champion: Haley Cooper, Battle Creek Pennfield

 

At M-66 Bowl, Battle Creek

 

Boys team

Final

Battle Creek Pennfield 1,312, Corunna 1,129

Semifinals

Battle Creek Pennfield 1,235, Cheboygan 1,129

Corunna 1,092, Birch Run 1,064

> Complete results

 

> Pennfield, Birch Run Shine at Title Time

> Pennfield boys roll to Division 3 title

 

Boys individual

Final

James Ruoff, Battle Creek Pennfield 395, Jonah Montney, Shepherd 349

> Complete results

 

> D3 Belongs to History-Making Pennfield

> Pennfield's James Ruoff, Haley Hooper are state champs

> Boys individual state qualifiers

 

Girls team

Final

Birch Run 1,053, Gladwin, 1,013

Semifinals

Gladwin 1,081, Caro 991

Birch Run 1,116, Hudsonville Unity Christian 1,001

> Complete results

 

> Pennfield, Birch Run Shine at Title Time

 

Girls individual

Final

Haley Hooper, Battle Creek Pennfield 399, Hannah Bergsma, Grand Rapids South Chrirtian 325

> Complete results

 

> D3 Belongs to History-Making Pennfield

> Battle Creek Pennfield's Haley Hooper is 2017 D3 girls individual bowling champ

> Girls individual state qualifiers

 

Division 4

2017 boys champion: Vandercook Lake

2017 girls champion: Vandercook Lake

2017 boys individual champion: Brandon Hyska, Bronson

2017 girls individual champion: Kendra Schuitema, Ravena

 

At Royal Scot, Lansing

 

Boys team

Final

Vandercook Lake 1,501, Sandusky 1,367

Semifinals

Vandercook Lake 1,324, Rogers City 1,127

Sandusky 1,356, St. Charles 1,343

> Complete results

 

> Vandercook Lake Rolls to D4 Sweep

> Vandercook Lake father, son share in dual state titles

 

Boys individual

Final

Brandon Hyska, Bronson 453, Chase Elkins, Grass Lake 377

> Complete results

 

> D4's Best Win in Dramatic Fashion

> Boys individual state qualifiers

 

Girls team

Final

Vandercook Lake 1,233, St. Louis 1,167

Semifinals

Vandercook Lake 1,239, Rogers City 1,166

St. Louis 1,181, Schoolcraft 1,118

> Complete results

 

> Vandercook Lake Rolls to D4 Sweep

 

Girls individual

Final

Kendra Schuitema, Ravenna 410, Paige Kortz, Napoleon 321

> Complete results

 

> D4's Best Win in Dramatic Fashion

> Ravenna's Kentra Schuitema is the 2017 D4 girls individual bowling champ

> Girls individual state qualifiers

 

 

2017 MHSAA regionals

Friday-Saturday, February 24-25

 

Division 1

2016 boys team champion: Wyandotte Roosevelt

2016 girls team champion: Davison

2016 boys individual champion: Brad Delmarie, Warren-Mott

2016 girls individual champion: Taylor Davis, Davison

 

Region 1

At Starlite Lanes, Grand Haven

 

Boys team

State qualifiers

1. Hudsonville, 4,229

2. Grand Haven, 4,124

3. Caledonia, 4,013

> Complete boys team results

> Boys individual results

 

Girls team

State qualifiers

1. Caledonia, 3,710

2. Rockford, 3,689

3. Jenison, 3,571

> Complete results

> Girls individual results

 

Region 2

At Royal Scot, Lansing

 

Boys team

State qualifiers

1. Flushing, 4,301

2. Portage Northern, 3,954

3. Flint Carman-Ainsworth, 3,923

> Complete results

> Boys individual results

 

Girls team

State qualifiers

1. Saginaw Heritage, 3,737

2. Bay City Western, 3,594

3. Holt, 3,567

> Complete results

> Girls individual results

 

Region 3

At 300 Bowl, Waterford

 

Boys team

State qualifiers

1. Clarkston, 4,059

2. Oxford, 4,045

3. Davison, 3,937

> Complete results

> Boys individual results

 

Girls team

State qualifiers

1. Davison, 3,857

2. Lake Orion, 3,625

3. Oxford, 3,540

> Complete results

> Girls individual results

 

Region 4

At 5 Star Lanes, Sterling Heights

 

Boys team

State qualifiers

1. St. Clair Shores Lakeview, 3,911

2. Clinton Township Chippewa Valley, 3,870

3. Sterling Heights Stevenson, 3,866

> Complete results

> Boys individual results

 

Girls team

State qualifiers

1. Macomb Dakota, 3,732

2. Utica, 3,509

3. St. Clair Shores Lakeview, 3,391

> Complete results

> Girls individual results

 

Region 5

At Super Bowl, Canton

 

Boys team

State qualifiers

1. Belleville, 4,101

2. Salem, 4,038

3. Wayne Memorial, 3,994

> Complete results

> Boys individual results

 

Girls team

State qualifiers

1. Farmington Hills Harrison, 3,512

2. Belleville, 3,353

3. Salem, 3,320

> Complete results

> Girls individual results

 

Region 6

At Woodhaven Lanes

 

Boys team

State qualifiers

1. Wyandotte Roosevelt, 4,100

2. Warren-Mott, 3,929

3. Warren Cousino, 3,849

> Complete results

> Boys individual results

 

Girls team

State qualifiers

1. Brownstown Woodhaven, 3,353

2. Warren-Mott, 3,178

3. Wyandotte Roosevelt, 3,110

> Complete results

> Girls individual results

 

Division 2

2016 boys champion: Lansing Eastern

2014-16 girls champion: Flint Kearsley

2016 boys individual champion: Austin Robison, Sturgis

2016 girls individual champion: Hannah Ploof, Flint Kearsley

 

Region 7

At Northway Lanes, Muskegon

 

Boys team

State qualifiers

1. Lowell, 3,994

2. Grand Rapids Northview, 3,754

3. Cedar Springs, 3,738

> Complete results

 

Girls team

State qualifiers

1. Sparta, 3,373

2. Grand Rapids Northview, 3,342

3. Cedar Springs, 3,279

> Complete results

 

Region 8

At Continental Lanes, Kalamazoo

 

Boys team

State qualifiers

1. Coldwater, 4,191

2. Byron Center, 4,119

3. Eaton Rapids, 3,961

> Complete results

 

Girls team

State qualifiers

1. Charlotte, 3,790

2. Jackson, 3,672

3. Coldwater, 3,638

> Complete results

 

Region 9

At Mason City Limits Bowling Center

 

Boys team

State qualifiers

1. Flint Kearsley, 4,091

2. Lansing Waverly, 4,049

3. Mason, 3,893

> Complete results

 

Girls team

State qualifiers

1. Flint Kearsley, 3,910

2. Haslett, 3,266

3. Armada, 3,145

> Complete results

 

Region 10

At Monitor Lanes, Bay City (Team) & Alert Lanes, Essexville (Individual)

 

Boys team

State qualifiers

1. Marquette, 3,642

2. Iron Mountain/Kingsford, 3,478

3. Gaylord, 3,424

> Complete results

 

Girls team

State qualifiers

1. Bay City John Glenn, 3,484

2. Iron Mountain/Kingsford, 3,227

3. Gaylord, 3,225

> Complete results

 

Region 11

At Oak Lanes, Westland

 

Boys team

State qualifiers

1. St. Clair Shores Lakeshore, 3,812

2. South Lyon, 3,647

3. Pontiac Notre Dame Preparatory, 3,490

> Complete results

 

Girls team

State qualifiers

1. Warren Woods-Tower, 3,253

2. St. Clair Shores Lakeshore, 3,217

3. Pontiac Notre Dame Preparatory, 3,216

> Complete results

 

Region 12

At Nortel Lanes, Monroe

 

Boys team

State qualifiers

1. New Boston Huron, 4,371

2. Tecumseh, 3,969

3. Taylor Kennedy, 3,862

> Complete results

 

Girls team

State qualifiers

1. New Boston Huron, 3,696

2. Trenton, 3,542

3. Taylor Kennedy, 3,432

> Complete results

 

 

Division 3

2016 boys champion: Saginaw Swan Valley

2016 girls champion: Alma

2016 boys individual champion: Daniel Higgins, Olivet

2016 girls individual champion: Kayla Jackson, Flat Rock

 

Region 13

At Park Center Lanes, Wyoming

 

Boys team

State qualifiers

1. Grand Rapids South Christian, 3,904

2. Wyoming Kelloggsville, 3,709

3. Grand Rapids Orchard View, 3,629

> Complete results

 

Girls team

State qualifiers

1. Fremont, 3,059

2. Grand Rapids South Christian, 3,008

3. Grand Rapids Unity Christian, 2,983

> Complete results

 

Region 14

At Eastland Bowl, Kalamazoo

 

Boys team

State qualifiers

1. Battle Creek Pennfield, 4,045

2. Durand, 3,777

3. Corunna, 3,673

> Complete results

 

Girls team

State qualifiers

1. Battle Creek Pennfield, 3,236

2. Portland, 3,157

3. Hopkins, 3,006

> Complete results

 

Region 15

At Flat Rock Lanes

 

Boys team

State qualifiers

1. Flat Rock, 3,839

2. Jonesville, 3,804

3. Canton Preparatory, 3,796

> Complete results

 

Girls team

State qualifiers

1. Flat Rock, 3,292

2. Jonesville, 3,157

3. Ann Arbor Gabriel Richard, 3,138

> Complete results

 

Region 16

At Shore Lanes, St. Clair Shores

 

Boys team

State qualifiers

1. Richmond, 3,630

2. Croswell-Lexington, 3,539

3. Algonac, 3,393

> Complete results

 

Girls team

State qualifiers

1. Croswell-Lexington, 3,364

2. Caro, 3,265

3. Yale, 3,156

> Complete results

 

Region 17

At Candlelite Bowling Center, Bridgeport

 

Boys team

State qualifiers

1. Ithaca, 3,751

2. Birch Run, 3,623

3. Saginaw Swan Valley, 3,541

> Complete results

 

Girls team

State qualifiers

1. Birch Run, 3,477

2. Alma, 3,375

3. Ithaca, 3,345

> Complete results

 

Region 18

At Sparetime Lanes, Cheboygan

 

Boys team

State qualifiers

1. Cheboygan, 3,733

2. Gladwin, 3,718

3. Menominee, 3,669

> Complete results

 

Girls team

State qualifiers

1. Gladwin, 3,481

2. Ishpeming, 3,408

3. Cheboygan, 3,391

> Complete results

 

Division 4

2016 boys champion: Sandusky

2016 girls champion: Ithaca

2014-16 boys individual champion: Kyle Tuttle, St. Charles

2016 girls individual champion: Brianna Fish, Vandercook Lake

 

Region 19

At Gaylord Bowling Center

 

Boys team

State qualifiers

1. Rogers City, 3,665

2. Oscoda, 3,614

3. Elk Rapids, 3,506

> Complete results

 

Girls team

State qualifiers

1. Traverse City Christian, 3,248

2. Rogers City, 3,212

3. Oscoda, 3,118

> Complete results

 

Region 20

At Westgate Bowl, Comstock Park

 

Boys team

State qualifiers

1. Beaverton, 3,682

2. Ravenna, 3,663

3. St. Louis, 3,584

> Complete results

 

Girls team

State qualifiers

1. St. Louis, 3,126

2. Beaverton, 3,115

3. Ravenna, 3,032

> Complete results

 

Region 21

At Pinz, Kalamazoo

 

Boys team

State qualifiers

1. Vandercook Lake, 3,879

2. Bronson, 3,608

3. Napoleon, 3,465

> Complete results

 

Girls team

State qualifiers

1. Vandercook Lake, 3,239

2. Schoolcraft, 3,038

3. Galesburg-Augusta, 2,950

> Complete results

 

Region 22

At Cherry Hill Lanes, Dearborn Heights

 

Boys team

State qualifiers

1. Rochester Hills Lutheran Northwest, 3,539

2. Riverview Gabriel Richard, 3,264

3. Allen Park Cabrini, 3,238

> Complete results

 

Girls team

State qualifiers

1. Allen Park Cabrini, 2,974

2. Riverview Gabriel Richard, 2,826

3. Madison Heights Bishop Foley, 2,500

> Complete results

 

Region 23

At Richfield Bowl, Burton

 

Boys team

State qualifiers

1. Burton Bentley, 3,641

2. Dryden, 3,425

3. Genesee, 3,307

> Complete results

 

Girls team

State qualifiers

1. Dryden, 3,210

2. Byron, 2,880

3. Genesee, 2,623

> Complete results

 

Region 24

At Bay Lanes, Bay City (Team) & State Lanes, Saginaw (Individual)

 

Boys team

State qualifiers

1. St. Charles, 4,003

2. Sandusky, 3,793

3. Unionville-Sebewaing, 3,737

> Complete results

 

Girls team

State qualifiers

1. Bay City All Saints, 2,973

2. St. Charles, 2,955

3. Unionville-Sebewaing, 2,940

> Complete results