460x57ican4.jpg ad_madonna_460.jpg web_ad_460_experience.jpg ad_ltu_460.jpg ad_wmu_460x57.jpg 2016_mhsaa_tournament_wrestling001008.jpg ad_birmingham_300x150.jpg ad_gppss_300x150.jpg ad_roeper_300x150.jpg ad_os_ostc_300x150.jpg ad_marian_300x150.jpg ad_mercy_300x150.jpg ad_ladywood_300x150.jpg ad_regina_300x150.jpg ad_westwood_300x150.jpg ad_olsm_300x150.jpg ad_ndcc_300x150.jpg ad_udj_300x150.jpg 2016_mhsaa_tournament_wrestling001007.jpg 2016_mhsaa_tournament_wrestling001006.jpg ad_pc_300x150.jpg ad_eton_300x150.jpg ad_everest_300x150.jpg ad_woll_300x150.jpg ad_shrine_300x150.jpg ad_cranbrook_300x150.jpg ad_apc_300x150.jpg ad_ucs_300x150.jpg ad_landmark_300x150.jpg ad_flintpowers_300x150.jpg ad_os_bh_300x150.jpg ad_aag_300x150.jpg ad_berkley_300x150.jpg ad_dexter_300x150.jpg 2016_mhsaa_tournament_wrestling001004.jpg 2016_mhsaa_tournament_wrestling001003.jpg ad_os_ooa_300x150.jpg ad_os_vla_300x150.jpg ad_os_oace_300x150.jpg 2016_mhsaa_tournament_wrestling001002.jpg
StudentandAthlete.com home  l  Updated Sunday, February 28, 2016

TEAM TOURNAMENT

 

2016 MHSAA Finals

Saturday, Feb. 27

At McGuirk Arena, Central Michigan University

 

Division 1

2016 champion: Hartland

 

#1 Hartland (34-1) 36, #2 Davison (24-5) 23

 

> Meet summaries

> This Time, for the 1st Time, it's Hartland

> Team Finals Make McGuirk Arena Debut

> Hartland wins its first state title

> EARNED: Hartland wrestlers win first team state title

> Hartland wrestlers take quarterfinals, semis and State Championship

> Hartland finally captures the championship

 

Division 2

2014-16 champion: Lowell

 

#1 Lowell (22-3) 37, #2 St. Johns (28-5) 22

 

> Meet summaries

> Lowell's Max Dean takes advantage of 'heavyweight' opportunity

> Lowell tops St. Johns 37-22, captures third-consecutive Division 2 state title

> Lowell Bests Rival In Familiar Matchup

> St. Johns wrestling falls to Lowell in final

> Lowell downs fellow power St. Johns

 

Division 3

2016 champion: Dundee

 

#1 Dundee (21-0) 40, #2 Remus Chippewa Hills (31-2) 16

 

> Meet summaries

> Dundee Adds Perfect Season To Tradition

> Sacrifice, dreams of redemption propel Dundee to third D3 state title in four years

> Roberts passes mentor at Dundee

 

Division 4

2014-16 champion: New Lothrop

 

#1 New Lothrop (24-5) 35, #3 Hudson (18-15) 27

 

> Meet summaries

> New Lothrop Runs D4 Title Streak to 3

> New Lothrop relies on old, new names for third straight Division 4 team wrestling title

> Title nice present for New Lothrop

 

 

2016 MHSAA Semifinals

Saturday, Feb. 27

At McGuirk Arena, Central Michigan University

 

Division 1

2015 champion: Brighton

 

#1 Hartland (33-1) 42, #4 Oxford (24-9) 19

#2 Davison (24-4) 29, #3 Novi Detroit Catholic Central (16-6) 25

> Meet summaries

> Catholic Central falls to Davison in state semifinals

> Hartland takes down Oxford in semifinal

> Top-seeded Hartland rolls past Oxford in D1 wrestling state semifinals

> Davison wrestlers reach D1 team state finals with win in final bout against Detroit Catholic Central

 

Division 2

2014-15 champion: Lowell

 

#1 Lowell (21-3) 35, #4 Goodrich (34-5) 27

#2 St. Johns (28-4) 55, #3 Gaylord (42-2) 11

> Meet summaries

> Top-seeded Lowell gets past Goodrich in D2 wrestling team semifinals

> Second-seeded St. Johns rolls past Gaylord in D2 team wrestling state semis

 

Division 3

2015 champion: Richmond

 

#1 Dundee (20-0) 39, #5 Whitehall (26-2) 18

#2 Remus Chippewa Hills (31-1) 31, #3 Lake Fenton (39-4) 27

> Meet summaries

> Into the Finals: Warriors make history, will face Dundee in finals

> Remus Chippewa Hills' fast start beats Lake Fenton, 31-27, in a Division 3 team wrestling semifinal

> Flurry of pins leads Dundee over Whitehall, 39-18, in Division 3 team wrestling semifinal

 

Division 4

2014-15 champion: New Lothrop

 

#1 New Lothrop (23-5) 38, #5 Springport (29-7) 30

#3 Hudson (18-14) 55, #7 Leroy Pine River (26-5) 18

> Meet summaries

> New Lothrop fends off Springport charge, 38-30, to reach Division 4 team wrestling final

> Third-seeded Hudson overpowers Leroy Pine River, 55-18, to reach D4 team wrestling final

 

 

2016 MHSAA Quarterfinals

Friday, Feb. 26

At McGuirk Arena, Central Michigan University

 

Division 1

2015 champion: Brighton

 

#1 Hartland (32-1) 53, #8 Temperance Bedford (21-5) 24

#4 Oxford (24-8) 40, #5 Hudsonville (26-6) 28

#3 Novi Detroit Catholic Central (16-5) 36, #6 Macomb Dakota (27-12) 16

#2 Davison (23-4) 37, #7 Grand Ledge (19-8) 18

 

> Meet summaries

> Grand Ledge wrestling falls in team quarterfinals

> Eagles beat Bedford, 53-24, advance to state semifinals

> Examining Hartland wrestling's potential matchups

> Oxford beats Hudsonville, advances to state wrestling semifinals

> Oxford hopes to upset Div. 1 powers

> Shamrocks get mat rematch with Davison

> Hartland, Detroit C.C. move to semis

> Detroit Catholic Central races to early lead, earns quarterfinal victory over Macomb Dakota

 

> New venue hosts familiar contenders

> Catholic Central primed for another long run in state tourney

> No. 1 seeding surprises Hartland

> Hartland hopes time has come to win first wrestling title

> Grand Ledge wrestling looking to end season on highest of notes

> State finals will be quite an experience for young Dakota wrestlers

> Senior class leads Hudsonville wrestling team’s march to state

> D1 Preview: One Champion Will Emerge

 

Division 2

2014-15 champion: Lowell

 

#1 Lowell (20-3) 52, #8 Sturgis (27-8) 18

#4 Goodrich (34-4) 33, #5 Allegan (29-6) 19

#3 Gaylord (42-1) 31, #6 Warren Woods-Tower (26-7) 26

#2 St. Johns (27-4) 49, #7 Dearborn Heights Annapolis (38-4) 23

 

> Meet summaries

> Quick pins lift St. Johns over Annapolis in team quarterfinals

> After gut-wrenching, last-play loss in football state final, Lowell is honed in on wrestling success

 

> D2 Preview: Red Arrows on Target Again

 

Division 3

2015 champion:Richmond

 

#1 Dundee (19-0) 63, #8 Delton Kellogg (18-4) 13

#5 Whitehall (26-1) 37, #4 Richmond (24-11) 29

#3 Lake Fenton (39-3) 46, #6 Birch Run (26-5) 27

#2 Remus Chippewa Hills (30-1) 48, #7 Gladstone (16-2) 24

 

> Meet summaries

> Richmond wrestling stunned by Whitehall at states

> Warriors advance to semifinals via impressive win in quarters

 

> Delton Kellogg continues historic season at Finals

> Second-seeded Warriors get seventh-seeded Gladstone in quarterfinals

> 'It's man time' for Richmond wrestling

> D3 Preview: New Final Match-up, Guaranteed

 

 

Division 4

2014-15 champion: New Lothrop

 

#1 New Lothrop (22-5) 69, #8 Munising (19-6) 10

#5 Springport (29-6) 32, #4 Hesperia (36-7) 30

#3 Hudson (17-14) 33, #6 Manchester (23-7) 30

#7 Leroy Pine River (26-4) 35, #2 Decatur (27-4) 34

 

> Meet summaries

> First No. 7 over No. 2 upset in MHSAA team wrestling

> D4 Preview: Hornets Seek to Stay On Top

 

 

2016 MHSAA Regionals

Wednesday, Feb. 17

 

Division 1

2015 champion: Brighton

 

Region 101

At Davison

Davison defeated Flushing

Bay City Western defeated Traverse City West

Final

Davison 45, Bay City Western 17

 

Region 102

At Rochester

Utica Eisenhower defeated Rochester Adams

Oxford 48, Clarkston 21

Final

Oxford 33, Utica Eisenhower 28

 

Region 103

At Grand Rapids Forest Hills Central

Grand Rapids Forest Hills Central 37, Caledonia 34

Hudsonville 32, Grand Haven 31

Final

Hudsonville 36, Grand Rapids Forest Hills Central 26

 

Region 104

At Holt

Grand Ledge 34, Brighton 27

Holt defeated Portage Central

Final

Grand Ledge defeated Holt

 

Region 105

At Westland John Glenn

Temperance Bedford 66, Saline 12

Westland John Glenn 53, Southgate Anderson 20

Final

Temperance Bedford 31, Westland John Glenn 28

 

Region 106

At Salem

Novi Detroit Catholic Central 70, Salem 3

Dearborn Fordson 45, Livonia Franklin 18

Final

Novi Detroit Catholic Central 71, Dearborn Fordson 6

 

Region 107

At Walled Lake Central

Hartland 48, Walled Lake Central 16

Warren-Mott 43, Birmingham Seaholm 29

Final

Hartland 72, Warren-Mott 12

 

Region 108

At Fraser

Fraser 71, St. Clair Shores Lakeview 4

Macomb Dakota 62, Sterling Heights Stevenson 12

Final

Macomb Dakota 32, Fraser 28

 

Division 2

2014-15 champion: Lowell

 

Region 109

At Mt. Pleasant

Gaylord 48, Escanaba 26

Flint Kearsley 58, Owosso 15

Final

Gaylord 33, Flint Kearsley 27

 

Region 110

At Goodrich

Goodrich 56, Ortonville Brandon 19

Marysville 42, Imlay City 21

Final

Goodrich 44, Marysville 18

 

Region 111

At Sparta

Lowell 53, Greenville 12

Sparta 47, Muskegon Reeths Puffer 27

Final

Lowell 43, Sparta 23

 

Region 112

At Allegan

Allendale 49, Bryon Center 19

Allegan 50, Hastings 17

Final

Allegan 37, Allendale 24

 

Region 113

At Coldwater

Sturgis 30, Stevensville Lakeshore 27

Battle Creek Harper Creek 57, Battle Creek Central 24

Final

Sturgis 49, Battle Creek Harper Creek 27

 

Region 114

At Mason

Eaton Rapids 55, Mason 13

St. Johns 58, Lansing Eastern 18

Final

St. Johns 32, Eaton Rapids 30

 

Region 115

At New Boston-Huron

Dearborn Heights Annapolis 68, South Lyon East 12

Monroe Jefferson 34, Tecumseh 31

Final

Dearborn Heights Annapolis 29, Monroe Jefferson 28

 

Region 116

At Warren Woods-Tower

Melvindale 63, Farmington 16

Warren Woods-Tower 60, Madison Heights Lamphere 8

Final

Warren Woods-Tower 54, Melvindale 21

 

Division 3

2015 champion: Richmond

 

Region 117

At Gladstone

Gladstone 60, Iron Mountain 13

Roscommon 66, Manistee 12

Final

Gladstone 40, Roscommon 32

 

Region 118

At Essexville-Garber

Caro 59, Gladwin 22

Remus Chippewa Hills 48, Shepherd 22

Final

Remus Chippewa Hills 33, Caro 27

 

Region 119

At Birch Run

Croswell-Lexington 60, Montrose 16

Birch Run 54, Hemlock 22

Final

Birch Run 37, Croswell-Lexington 25

 

Region 120

At Richmond

Richmond 75, Warren Michigan Collegiate 6

Livonia Clarenceville 45, Romulus Summit Academy 12

Final

Richmond 72, Livonia Clarenceville 9

 

Region 121

At Ithaca

Corunna 48, Chesaning 27

Lake Fenton 56, Lakewood 18

Final

Lake Fenton 69, Corunna 7

 

Region 122

At Onsted

Dundee 83, Jonesville 0

Leslie 50, Lumen Christi 18

Final

Dundee 66, Leslie 15

 

Region 123

At Howard City-Tri County

Grand Rapids Catholic Central 36, Belding 33

Whitehall 42, Grant 24

Final

Whitehall 48, Grand Rapids Catholic Central 23

 

Region 124

At Coloma

Delton Kellogg 63, Kelloggsville 9

Buchanan 42, Constantine 33

Final

Delton Kellogg 64, Buchanan 12

 

Division 4

2014-15 champion: New Lothrop

 

Region 125

At Munising

Munising 46, Gwinn 30

Rogers City 51, Manistique 15

Final

Munising 36, Rogers City 34

 

Region 126

At Leroy-Pine River Area

Leroy Pine River 55, Farwell 14

Charlevoix 51, Frankfort 18

Final

Leroy Pine River 69, Charlevoix 12

 

Region 127

At Hesperia

Hesperia 54, Kent City 21

Carson City 30, St. Louis 48

Final

Hesperia 43, St. Louis 27

 

Region 128

At Bangor

Springport 75, Athens 6

Lawton 36, Martin/Climax Scotts 35

*Win on sixth criteria

Final

Springport 43, Lawton 28

 

Region 129

At New Lothrop

Bad Axe 51 Mayville 30

New Lothrop 61 Saginaw Michigan Lutheran Seminary 12

Final

New Lothrop 71 Bad Axe 11

 

Region 130

At Laingsburg

Manchester 45, Danville 23

Memphis 42, Rochester Hills Lutheran Northwest 21

Final

Manchester 68, Memphis 10

 

Region 131

At Clinton

Clinton 65, Vandercook Lake 18

Hudson 38, Sand Creek 34

Final

Hudson 28, Clinton 27

 

Region 132

At Mendon

Decatur 64, Brandywine 18

Schoolcraft 54, Bronson 18

Final

Decatur 36, Schoolcraft 26 

 

 

2016 MHSAA Districts

 

Division 1

2015 champion: Brighton

 

Thursday, Feb. 11

 

District 101

At Traverse City Central

Traverse City West 82, Alpena 0

Final

Traverse City West 60, Traverse City Central 15

 

District 102

At Saginaw Heritage

Bay City Western 78, Saginaw Heritage 6

Midland Dow 33, Midland 28

Final

Bay City Western 51, Midland Dow 18

 

District 103

At Swartz Creek

Flint Carman-Ainsworth 42, Swartz Creek 36

Final

Flushing 39, Flint Carman-Ainsworth 36

 

District 104

At Lapeer

Davison 67, Lapeer 12

Final

Davison 69, Grand Blanc 0

 

District 105

At Waterford Kettering

Clarkston 69, Pontiac 7

Waterford Kettering 42, Waterford Mott 22

Final

Clarkston 55, Waterford Kettering 10

 

District 106

At Oxford

Oxford 72, Port Huron Northern 6

Romeo 60, Port Huron 24

Final

Oxford 49, Romeo 24

 

District 107

At Lake Orion

Lake Orion 51, Rochester Hills Stoney Creek 18

Rochester Adams 44, Rochester 25

Final

Rochester Adams 36, Lake Orion 27

 

District 108

At Utica

Utica 59, Troy 23

Utica Eisenhower 66, Troy Athens 12

Final

Utica Eisenhower 54, Utica 18

 

District 109

At Holland West Ottawa

Grand Haven 44, Muskegon Mona Shores 29

Final

Grand Haven 40, Holland West Ottawa 27

 

District 110

At Hudsonville

Final

Hudsonville 53, Jenison 9

 

District 111

At Rockford

Rockford 75, Grand Rapids Union 6

Final

Grand RapidsForest Hills Central 32, Rockford 31

 

District 112

At East Kentwood

Final

Caledonia 37, East Kentwood 26

 

District 113

At Portage Central

Portage Northern 54, Kalamazoo Central 28

Portage Central 51, Kalamazoo Loy Norrix 20

Final

Portage Central 42, Portage Northern 41

 

District 114

At Jackson

Holt 43, Battle Creek Lakeview 19

Final

Holt 49, Jackson 27

 

District 115

At East Lansing

Okemos 36, East Lansing 33

Grand Ledge 77, Lansing Everett 6

Final

Grand Ledge 79, Okemos 0

 

District 116

At Brighton

Brighton 70, Howell 6

Final

Brighton 83, Pinckney 0

 

District 117

At Saline

Ann Arbor Pioneer 36, Ann Arbor Skyline 24

Saline 76, Ann Arbor Huron 0

Final

Saline 54, Ann Arbor Pioneer 20

 

District 118

At Ypsilanti Lincoln

Brownstown Woodhaven 49, Ypsilanti Lincoln 24

Temperance Bedford 69, Monroe 10

Final

Temperance Bedford 54, Brownstown Woodhaven 22

 

District 119

At Wayne Memorial

Westland John Glenn 81, Wayne Memorial 0

Final

Westland John Glenn 48, Belleville 15

 

District 120

At Dearborn Edsel Ford

Dearborn Edsel Ford 45, Lincoln Park 32

Southgate Anderson 40, Wyandotte 22

Final

Southgate Anderson 46, Dearborn Edsel Ford 30

 

District 121

At Dearborn Heights-Crestwood

Dearborn Fordson 70, University of Detroit Jesuit 9

Dearborn Heights Crestwood 48, Dearborn 19

Final

Dearborn Fordson 45, Dearborn Heights Crestwood 24

 

District 122

At Livonia-Franklin

Livonia Churchill 63, Livonia Stevenson 18

Final

Livonia Franklin 49, Livonia Churchill 24

 

District 123

At Canton

Plymouth 73, Northville 6

Salem 55, Canton 6

Final

Salem 35, Plymouth 29

 

District 124

At Novi Detroit Catholic Central

Novi Detroit Catholic Central 83, South Lyon 0

Walled Lake Western 42, Novi 24

Novi Detroit Catholic Central 82, Walled Lake Western 0

 

District 125

At Hartland

Walled Lake Northern 47, White Lake Lakeland 30

Hartland 78, Milford 6

Final

Hartland 82, Walled Lake Northern 0

 

District 126

At North Farmington

Walled Lake Central 48, West Bloomfield 19

Final

Walled Lake Central 54, North Farmington 24

 

District 127

At Bloomfield Hills

Birmingham Seaholm 78, Bloomfield Hills Brother Rice 6

Bloomfield Hills 51, Birmingham Groves 21

Final

Birmingham Seaholm 42, Bloomfield Hills 35

 

District 128

At Royal Oak

Warren-Mott 60, Berkley 21

Southfield 64, Royal Oak 18

Final

Warren- Final

Mott 39, Southfield 33

 

District 129

At Grosse Pointe South

Grosse Pointe North 63, Eastpointe East Detroit 9

St. Clair Shores Lakeview 45, Grosse Pointe South 35

Final

St. Clair Shores Lakeview 42, Grosse Pointe North 33

 

District 130

At Warren Cousino

Roseville 51, Warren Cousino 21

Fraser 68, Warren De La Salle 9

Final

Fraser 42, Roseville 27

 

District 131

At Sterling Heights

Sterling Heights Stevenson 34, Clinton Township Chippewa Valley 32

Utica Ford II 68, Sterling Heights 9

Final

Sterling Heights Stevenson 37, Utica Ford II 30

 

District 132

At Fair Haven Anchor Bay

Macomb Dakota 78, Macomb L’Anse Creuse North 0

Fair Haven Anchor Bay 48, Harrison Township L’Anse Creuse 27

Final

Macomb Dakota 29, Fair Haven Anchor Bay 28

 

Division 2

2014-15 champion: Lowell

 

Wednesday, Feb. 10

 

District 133

At Escanaba

Escanaba defeated Marquette (Forfeit)

Petoskey 53, Sault Ste. Marie 27

Final

Escanaba 43, Petoskey 30

 

District 134

At Bay City Central

Gaylord 59, Bay City Central 12

Final

Gaylord 61, Bay City John Glenn 16

 

District 135

At Owosso

Owosso 42, Mt. Pleasant 24

Final

Owosso 77, Saginaw Arthur Hill 4

 

District 136

At Flint Kearsley

Flint Kearsley 66, Flint Southwestern 10

Clio 24, Flint Northwestern 6

Final

Flint Kearsley 47, Clio 22

 

District 137

At Imlay City

Imlay City 63, North Branch 15

Final

Imlay City 46, Yale 25

 

District 138

At Marysville

Marysville 75, St. Clair 0

Final

Marysville 45, Armada 21

 

District 139

At Ortonville Brandon

Ortonville Brandon 57, Orchard Lake St Mary's Preparatory 21

Auburn Hills Avondale 44, Pontiac Notre Dame Preparatory 24

Final

Ortonville Brandon 48, Auburn Hills Avondale 16

 

District 140

At Holly

Holly 54, Fenton 17

Goodrich 52, Linden 19

Final

Goodrich 50, Holly 16

 

District 141

At Spring Lake

Muskegon 52, Fruitport 30

Muskegon Reeths-Puffer 64, Spring Lake 13

Final

Muskegon Reeths-Puffer 58, Muskegon 18

 

District 142

At Coopersville

Sparta 84, Coopersville 0

Comstock Park 51, Grand Rapids Kenowa Hills 21

Final

Sparta 47, Comstock Park 21

 

District 143

At Cedar Springs

Cedar Springs 48, Grand Rapids Forest Hills Eastern 16

Greenville 54, Northview 21

Final

Greenville 35, Cedar Springs 34

 

District 144

At East Grand Rapids

Grand Rapids Forest Hills Northern 42, East Grand Rapids 25

Final

Lowell 76, Grand Rapids Forest Hills Northern 6

 

District 145

At Holland

Zeeland West 58, Zeeland East 22

Allendale 52, Holland 24

Final

Allendale 43, Zeeland West 30

 

District 146

At Wyoming

Byron Center 71, Grand Rapids Christian 7

Final

Byron Center 75, Wyoming 4

 

District 147

At Middleville Thornapple Kellogg

Hastings 46, Middleville Thornapple Kellogg 21

Final

Hastings 70, Wayland 6

 

District 148

At Allegan

Allegan 71, Plainwell 12

Hamilton 72, South Haven 9

Final

Allegan 57, Hamilton 24

 

District 149

At Edwardsburg

Niles 45, Edwardsburg 22

Stevensville Lakeshore 63, St. Joseph 15

Final

Stevensville Lakeshore 28, Niles 27*

*Stevensville Lakeshore wins on fifth tiebreaker criteria (most pins 2

At)

 

District 150

At Sturgis

Mattawan 51, Three Rivers 18

Sturgis 75, Vicksburg 6

Final

Sturgis 40, Mattawan 27

 

District 151

At Richland Gull Lake

Battle Creek Pennfield 45, Richland Gull Lake 21

Final

Battle Creek Central 48, Battle Creek Pennfield 36

 

District 152

At Battle Creek Harper Creek

Battle Creek Harper Creek 40, Marshall 33

Final

Battle Creek Harper Creek 37, Coldwater 36

 

District 153

At Charlotte

Jackson Northwest 36, Charlotte 33

Eaton Rapids 63, Parma Western 17

Final

Eaton Rapids 53, Jackson Northwest 15

 

District 154

At Fowlerville

Mason 42, Dexter 36

Chelsea 44, Fowlerville 27

Final

Mason 43, Chelsea 24

 

District 155

At Lansing Waverly

Lansing Eastern 62, Lansing Waverly 18

Haslett 35, Bath 27

Final

Lansing Eastern 61, Haslett 16

 

District 156

At St. Johns

St. Johns 56, Ionia 24

Final

St. Johns 35, DeWitt 27

 

District 157

At Tecumseh

Adrian 53, Ypsilanti 27

Tecumseh 66, Milan 13

Final

Tecumseh 63, Adrian 16

 

District 158

At New Boston Huron

New Boston Huron 54, Gibraltar Carlson 18

Monroe Jefferson 36, Carleton Airport 27

Final

Monroe Jefferson 33, New Boston Huron 28

 

District 159

At Garden City

South Lyon East 54, Dearborn Divine Child 18

Romulus 37, Garden City 36

Final

South Lyon East 54, Romulus 23

 

District 160

At Riverview

Trenton 45, Riverview 34

Dearborn Heights Annapolis 65, Allen Park 15

Final

Dearborn Heights Annapolis 56, Trenton 20

 

District 161

At Farmington

Redford Union 42, Farmington Harrison 30

Farmington HS 42, Redford Union 36

 

District 162

At Melvindale

Melvindale 73, Detroit Cesar Chavez Academy 6

Madison Heights Bishop Foley/Madison Heights Madison 82, Detroit Mumford 0

Final

Melvindale 66, Madison Heights Bishop Foley/Madison Heights Madison 9

 

District 163

At Madison Heights Lamphere

Ferndale 40, Warren Fitzgerald 36

Madison Heights Lamphere 40, Hazel Park 24

Final

Madison Heights Lamphere 41, Ferndale 20

 

District 164

At Warren Lincoln

Warren Woods-Tower 55, Warren Lincoln 21

St. Clair Shores Lake Shore 60, Center Line 12

Final

Warren Woods-Tower 55, St. Clair Shores Lake Shore 9

 

Division 3

2015 champion: Richmond

 

Thursday, Feb. 11

 

District 165

At Kingsford

Kingsford 52, Menominee 30

Iron Mountain 52, Negaunee 15

Final

Iron Mountain 46, Kingsford 36

 

District 166

At Boyne City

Gladstone 69, Elk Rapids 6

Grayling 42, Boyne City 21

Final

Gladstone 49, Grayling 27

 

District 167

At Oscoda

Oscoda 54, Tawas 30

Roscommon 62, Ogemaw Heights 18

Final

Roscommon 66, Oscoda 12

 

District 168

At Kalkaska

Manistee 66, Kingsley 12

Benzie Central 42 Kalkaska 39

Final

Manistee 55, Benzie Central 24

 

District 169

At Remus Chippewa Hills

Big Rapids 38, Reed City 36

Final

Remus Chippewa Hills 66, Big Rapids 10

 

District 170

At Shepherd

Clare 40, Midland Bullock Creek 33

Shepherd 53, Sanford Meridian 20

Final

Shepherd 45, Clare 27

 

District 171

At Pinconning

Beaverton 60, Pinconning 6

Gladwin 57, Standish-Sterling 21

Final

Gladwin 33, Beaverton 27

 

District 172

At Caro

Caro 54, Freeland 21

Essexville Garber 30, Carrollton 9

Final

Caro 51, Essexville Garber 18

 

District 173

At Saginaw Swan Valley

Hemlock 35, Saginaw Swan Valley 29

Final

Hemlock 78, Saginaw 0

 

District 174

At Millington

Birch Run 58, Millington 22

Frankenmuth defeated Bridgeport

Final

Birch Run 58, Frankenmuth 15

 

District 175

At Mt. Morris Johnson

Montrose 60, Burton Bendle 6

Mt. Morris 60, Flint Powers Catholic 12

Final

Montrose 40, Mt. Morris 39

 

District 176

At Capac

Croswell-Lexington 42, Capac 28

Otisville LakeVille Memorial defeated Almont (Forfeit)

Final

Croswell-Lexington 67, Otisville LakeVille Memorial 9

 

District 177

At Algonac

Richmond defeated Macomb Lutheran North (Forfeit)

Algonac 54, New Haven 3

Final

Richmond 73, Algonac 0

 

District 178

At Clawson

Clawson defeated Harper Woods (Forfeit)

Final

Warren Michigan Collegiate 41, Clawson 39

 

District 179

At Livonia Clarenceville

Final

Livonia Clarenceville 72, Detroit Jalen Rose Leadership Academy 6

 

District 180

At Romulus Summit Academy North

Romulus Summit Academy 48, Grosse Ile 34

Final

Romulus Summit Academy 54, Dearborn Heights Robichaud 12

 

District 181

At Chesaning

Chesaning 78, Ithaca 6

Final

Chesaning 42, Alma 22

 

District 182

At Corunna

Corunna 54, Ovid-Elsie 18

Final

Corunna 60, Durand 24

 

District 183

At Perry

Lake Fenton 56, Perry 16

Williamston 46, Byron 24

Final

Lake Fenton 56, Williamston 13

 

District 184

At Lake Odessa Lakewood

Portland defeated Lansing Sexton

Final

Lake Odessa Lakewood 39, Portland 22

 

District 185

At Leslie

Leslie 71, Stockbridge 6

Final

Leslie 60, Olivet 21

 

District 186

At Napoleon

Jackson Lumen Christi 38, Michigan Center 37

Final

Jackson Lumen Christi 45, Napoleon 37

 

District 187

At Jonesville

Jonesville 42, Onsted 34

Brooklyn Columbia Central 38, Hillsdale 33,

Final

Jonesville 39, Brooklyn Columbia Central 36

 

District 188

At Flat Rock

Dundee 62, Ida 16

Final

Dundee 74, Flat Rock 6

 

District 189

At Montague

Whitehall 73, Montague 6

Shelby 72, Ludington 12

Final

Whitehall 57, Shelby 18

 

District 190

At Muskegon Orchard View

Muskegon Orchard View 56, Newaygo 19

Grant 47, Fremont 27

Final

Grant 61, Muskegon Orchard View 15

 

District 191

At Stanton Central Montcalm

Lakeview 53, Stanton-Central Montcalm 24

Belding 33, Howard City-Tri County 32

Belding 56, Lakeview 15

 

District 192

At Grand Rapids Catholic Central

Grand Rapids Catholic Central 56, Godwin 22

Wyoming Lee 44, Grand Rapids West Catholic 31

Final

Grand Rapids Catholic Central 59, Wyoming Lee 17

 

District 193

At Hopkins

Wyoming Kelloggsville 48, Hopkins 21

Hudsonville Unity Christian 84, Fennville 0

Final

Wyoming Kelloggsville 43, Hudsonville Unity Christian 36

 

District 194

At Parchment

Otsego 72, Parchment 6

Delton Kellogg 72, Comstock 12

Final

Delton Kellogg 56, Otsego 15

 

District 195

At Constantine

Coloma 45, Paw Paw 18

Constantine 42, Dowagiac 33

Final

Constantine 60, Coloma 24

 

District 196

At Berrien Springs

Buchanan 33, Berrien Springs 31

Final

Buchanan 54, New Buffalo 18

 

Division 4

2014-15 champion: New Lothrop

 

Wednesday, Feb. 10

 

District 197

At Gwinn

Bark River-Harris defeated West Iron County (Forfeit)

Final

Gwinn 30, Bark River-Harris 21

 

District 198

At Munising

Munising 60, Ishpeming 12

Munising 57, Ishpeming-Westwood 17

 

District 199

At Manistique

Newberry 36, Rudyard 19

Final

Manistique 31, Newberry 24

 

District 200

At St. Ignace LaSalle

St. Ignace defeated DeTour (Forfeit)

Final

Rogers City 60, St. Ignace 15

 

District 201

At Charlevoix

Charlevoix defeated Mancelona

Final

Charlevoix 54, Onaway 27

 

District 202

At Traverse City St. Francis

Frankfort 42, Traverse City St. Francis 36

Final

Frankfort 54, Forest Area 5

 

District 203

At Leroy-Pine River

Leroy Pine River defeated Evart (Forfeit)

Manton 56, Lake City 3

Final

Leroy Pine River 48, Manton 27

 

District 204

At Mio-Au Sable

Farwell 45, Mio 30

Whittemore-Prescott 40, Houghton Lake 23

Final

Farwell 54, Whittemore-Prescott 22

 

District 205

At Scottville-Mason County Central

Hart 43, Mason County Central 34

Final

Hesperia 46, Hart 19

 

District 206

At Kent City

Kent City 70, Muskegon Catholic Central 9

Ravenna 70, Holton 6

Final

Kent City 42, Ravenna 34

 

District 207

At Carson City Crystal

Carson City-Crystal 65, Fowler 3

Final

Carson City-Crystal 57, Grandville Calvin Christian 21

 

District 208

At Blanchard Montabella

St. Louis 66, Fulton 13

Montabella defeated Merrill (Forfeit)

Final

St. Louis 60, Montabella 23

 

District 209

At Vermontville Maple Valley

Final

Springport 66, Vermontville-Maple Valley 12

 

District 210

At Homer

Homer 1, Union City 0

Athens 51, Galesburg-Augusta 24

Final

Athens 47, Homer 33

 

District 211

At Watervliet

Watervliet defeated Lawrence (Forfeit)

Lawton 72, Hartford 3

Final

Lawton 54, Watervliet 21

 

District 212

At Bangor

Martin/Climax Scotts 50, Bangor 26

Bloomingdale 49, Gobles 30

Final

Martin/Climax Scotts 58, Bloomingdale 24

 

District 213

At Saginaw Nouvel Catholic Central

Final

New Lothrop 70, Saginaw Nouvel 3

 

District 214

At Saginaw Michigan Lutheran Seminary

Saginaw Michigan Lutheran Seminary 60, Vassar 24

Saginaw Valley Lutheran 36, Akron-Fairgrove 22

Final

Saginaw Michigan Lutheran Seminary 78, Saginaw Valley Lutheran 0

 

District 215

At Cass City

Cass City 66, Ubly 18

Bad Axe 45, EPB Lakers 21

Final

Bad Axe 57, Cass City 24

 

District 216

At Mayville

Sandusky 42, Brown City 30

Mayville 45, Marlette 34

Final

Mayville 42, Sandusky 25

 

District 217

At Mt. Morris

Memphis 78, Flint Hamady 11

Flint Beecher 30, Burton Bentley 18

Final

Memphis 54, Flint Beecher 24

 

District 218

At Rochester Hills Lutheran Northwest

Final

Rochester Hills Lutheran Northwest 36, Pontiac Academy for Excellence 18

 

District 219

At Lutheran Westland

Final

Manchester 54, Lutheran Westland 21

 

District 220

At Dansville

Webberville 21, Laingsburg 36

Final

Dansville 54, Laingsburg 24

 

District 221

At Sand Creek

Blissfield 45, Erie Mason 30

Sand Creek 57, Adrian Madison 24

Final

Sand Creek 50, Blissfield 27

 

District 222

At Hudson

Hudson 81, Pittsford 0

Final

Hudson 46, Addison 15

 

District 223

At Vandercook Lake

Vandercook Lake 51, Concord 22

Final

Vandercook Lake 56, Hanover-Horton 24

 

District 224

At Clinton

Clinton 75, Grass Lake6

Final

Clinton 79, East Jackson 0

 

District 225

At Eau Claire

River Valley 40, Eau Claire 36

Final

Niles Brandywine 63, River Valley 12

 

District 226

At Decatur

Cassopolis 53, Marcellus 12

Final

Decatur 52, Cassopolis 20

 

District 227

At Schoolcraft

Schoolcraft 40, White Pigeon 27

Final

Schoolcraft 54, Mendon 18

 

District 228

At Bronson

Bronson 51, Reading 24

Quincy 36, Camden Frontier 12

Final

Bronson 52, Quincy 28

 

 

2016 team tournament  l  2016 individual tournament