ad_madonna_460.jpg web_ad_460_experience.jpg ad_ltu_460.jpg ad_wmu_460x57.jpg 2016_mhsaa_tournament_girlslax001010.jpg ad_abion_460x57.jpg 460x57ican3.jpg ad_birmingham_300x150.jpg ad_gppss_300x150.jpg ad_roeper_300x150.jpg ad_os_ostc_300x150.jpg 2016_mhsaa_tournament_girlslax001009.jpg ad_mercy_300x150.jpg ad_ladywood_300x150.jpg ad_regina_300x150.jpg ad_westwood_300x150.jpg ad_olsm_300x150.jpg ad_ndcc_300x150.jpg ad_udj_300x150.jpg 2016_mhsaa_tournament_girlslax001008.jpg 2016_mhsaa_tournament_girlslax001007.jpg ad_pc_300x150.jpg ad_eton_300x150.jpg ad_everest_300x150.jpg ad_woll_300x150.jpg ad_shrine_300x150.jpg ad_cranbrook_300x150.jpg ad_apc_300x150.jpg ad_ucs_300x150.jpg ad_landmark_300x150.jpg ad_os_bh_300x150.jpg ad_aag_300x150.jpg ad_berkley_300x150.jpg ad_dexter_300x150.jpg 2016_mhsaa_tournament_girlslax001005.jpg 2016_mhsaa_tournament_girlslax001004.jpg 2016_mhsaa_tournament_girlslax001003.jpg ad_os_ooa_300x150.jpg ad_os_vla_300x150.jpg ad_os_oace_300x150.jpg 2016_mhsaa_tournament_girlslax001002.jpg 2016_mhsaa_tournament_girlslax001001.jpg

2016 MHSAA Finals

Saturday, June 11

Brighton

 

Division 1

2013-16 champion: Rockford

 

Rockford 12, Birmingham United 9

> Box score

 

> Comeback Rams Net 4th Straight D1 Title

> Rockford rallies for fourth straight title

> Rockford rallies past Birmingham for fourth straight lacrosse title

 

Division 2

2012-2016 champion: East Grand Rapids

 

East Grand Rapids 13, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 11

> Box score

 

> 'Reloaded' EGR Plays to Familiar Result

> East Grand Rapids repeats

> Cranbrook Kingswood rally falls short in lacrosse title game

 

2016 MHSAA Semifinals

Wednesday, June 8

 

Division 1

2013-15 champion: Rockford

 

At Troy Athens

Birmingham United 16, Ann Arbor Pioneer 4

 

At Grand Rapids Forest Hills Central

Rockford 23, Hartland 7

 

Division 2

2012-2015 champion: East Grand Rapids

 

At Troy Athens

Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 22, Farmington Hills Mercy 4

 

At Grand Rapids Forest Hills Central

East Grand Rapids 14, Okemos 7

 

 

2016 MHSAA Regionals

Monday, May 16-Saturday, June 4

 

Division 1

2013-15 champion: Rockford

 

Region 1

At Rockford

 

Friday, June 3

Regional final

Rockford 9, Grand Rapids Forest Hills Central 8

 

Wednesday, June 1

Regional semifinals

Grand Rapids Forest Hills Central 24, Holt 5

Rockford 18, Grand Haven 0

 

Friday, May 27

Regional First Round

Grand Haven 15, Holland West Ottawa 6

 

Thursday, May 26

Regional First Round

Grand Rapids Forest Hills Central 23, Portage Northern 4

Rockford 27, Lansing Waverly 0

 

Wednesday, May 25

Regional First Round

Holt 11, Grandville 6

 

Region 2

At Northville

 

Friday, June 3

Regional final

Ann Arbor Pioneer 11, South Lyon 5

 

Wednesday, June 1

Regional semifinals

South Lyon 13, Novi 7

Ann Arbor Pioneer 15, Northville 6

 

Friday, May 27

Regional First Round

Salem at Ann Arbor Pioneer

 

Wednesday, May 25

Regional First Round

Northville 10, Plymouth 9

 

Tuesday, May 24

Regional First Round

South Lyon 17, Ann Arbor Huron 3

Novi 11, Saline 10

 

Region 3

At West Bloomfield

 

Friday, June 3

Regional final

Birmingham United 19, Bloomfield Hills 8

 

Tuesday, May 31

Regional semifinals

Birmingham United 17, Grosse Pointe South 9

Bloomfield Hills 15, Bloomfield Hills Marian 9

 

Thursday, May 26

Regional First Round

Grosse Pointe South 18, Troy Athens 5

 

Wednesday, May 25

Regional First Round

Birmingham United 23, Farmington Hills Harrison/North Farmington 5

Bloomfield Hills 22, Troy 6

Bloomfield Hills Marian 22, Grosse Pointe North 14

 

Region 4

At Lake Orion

 

Saturday, June 4

Regional final

Hartland 17, Lake Orion 12

 

Wednesday, June 1

Regional semifinals

Lake Orion 16, Clarkston 12

Hartland 14, Midland 5

 

Thursday, May 26

Regional First Round

Midland 16, Grand Blanc 11

 

Wednesday, May 25

Regional First Round

Hartland 22, Oxford 3

Lake Orion 12, Huron Valley United 10

 

Tuesday, May 24

Regional First Round

Clarkston 17, Waterford United 5

 

Pre-regionals

Grandville 8, Hudsonville 7 (OT)

Grand Haven 17, Kalamazoo Central 1

Saline 9, Canton 4

Plymouth 14, Brighton 13

Troy Athens 11, West Bloomfield 6

Troy 17, Walled Lake Central 6

Hartland 21, Holly 1

Clarkston 23, Fenton 12

 

 

Division 2

2012-2015 champion: East Grand Rapids

 

Region 5

At East Grand Rapids

 

Friday, June 3

Regional final

East Grand Rapids 11, Grand Rapids Catholic Central 9 (OT)

 

Wednesday, June 1

Regional semifinals

East Grand Rapids 18, Caledonia 4

Grand Rapids Catholic Central 21, Lowell 2

 

Wednesday, May 25

Regional First Round

Caledonia 19, Spring Lake 4

East Grand Rapids 18, Grand Rapids Christian 6

Grand Rapids Catholic Central 24, Mattawan 5

Lowell 15, Grand Ledge 8

 

Region 6

At Farmington

 

Friday, June 3

Regional final

Farmington Hills Mercy 14, Walled Lake Northern 8

 

Wednesday, June 1

Regional semifinals

Walled Lake Northern 14, Livonia Ladywood 11

Farmington Hills Mercy 19, Ann Arbor Gabriel Richard 14

 

Thursday, May 26

Regional First Round

Walled Lake Northern 14, Temperance Bedford 0

Farmington Hills Mercy 16, Ann Arbor Skyline 8

 

Tuesday, May 24

Regional First Round

Ann Arbor Gabriel Richard 15, Dexter 9

 

Monday, May 23

Regional First Round

Livonia Ladywood 17, Farmington 13

 

Region 7

At Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood

 

Friday, June 3

Regional final

Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 21, Detroit Country Day 6

 

Wednesday, June 1

Regional semifinals

Detroit Country Day 12, Pontiac Notre Dame Preparatory 9

Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 25, Rochester Hills Stoney Creek 5

 

Friday, May 27

Regional First Round

Rochester Hills Stoney Creek 13. Rochester 12 (OT)

Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 20, Bloomfield Hills Academy of the Sacred Heart 5

Pontiac Notre Dame Preparatory 13, Warren Regina 9

 

Wednesday, May 25

Regional First Round

Detroit Country Day 16, Grosse Pointe Woods University Liggett 6

 

Region 8

At Okemos

 

Friday, June 3

Regional final

Okemos 17, Haslett 3

 

Wednesday, June 1

Regional semifinals

Haslett 15, Saginaw Heritage 5

Okemos 22, DeWitt 11

 

Thursday, May 26

Regional First Round

Okemos 16, East Lansing 8

 

Wednesday, May 25

Regional First Round

Saginaw Heritage 12, Flushing 4

Haslett 14, Swartz Creek 4

DeWitt 15, Flint Powers Catholic 14

 

Pre-regionals

Caledonia 16, Comstock Park 1

Mattawan 16, Grand Rapids Northview 2

Livonia Ladywood 22, Tecumseh 5

Rochester 12, Rochester Adams 6