ad_madonna_460.jpg web_ad_460_experience.jpg ad_ltu_460.jpg ad_wmu_460x57.jpg 2016_mhsaa_tournament_football001011.jpg ad_abion_460x57.jpg 460x57ican3.jpg 2016_mhsaa_tournament_football001010.jpg

2016 MHSAA finals

 

Division 1

2016 champion: Detroit Cass Technical

 

Saturday, Nov. 26., 1 p.m.

No. 1 Detroit Cass Technical 49,No. 2 Novi Detroit Catholic Central 20

Rodney Hall tossed five touchdown passes and 220 yards to lead the Technicians to the MHSAA Division 1 championship. Donovan Peoples-Jones caught six passes for 118 yards and two touchdowns. Donovan Johnson rushed for 89 yards and two touchdowns.

> Final stats

 

> Detroit Cass Tech seniors make pact to win state title, get job done in dominant fashion

> Cass Tech Comes Back, Leaves as Champion

> Tough for CC’s injured QB Austin Brown to watch Division 1 title game

> CT's Allen shines, then Peoples-Jones takes over in D1 title game

> 5-star Donovan Peoples-Jones has stellar championship game, college decision coming soon

> Detroit Catholic Central ready to heal, return after Division 1 championship-game loss

> Detroit Cass Tech seniors make pact to win state title, get job done in dominant fashion

> Hall, Cass Tech redeemed with Div. 1 state title win over CC

> Technicians' offense erupts in D1 state title game

> It's no surprise that Catholic Central’s football program will be a force for years to come

> Cass Tech QB Rodney Hall has a dream day, literally, as he ties title record with 5 TD passes

> Checkmate: Cass Tech denies CC, 49-20

> Detroit Cass Tech seniors make pact to win state title, get job done in dominant fashion

> Shamrocks give up 42 unanswered points as Cass Tech rolls to D1 title

> Rodney Hall, Cass Tech overwhelm Detroit C.C.

> Catholic Central’s three-fullback offense a smashing success

> Detroit Catholic Central faces tall order, Cass Tech, in Saturday's D1 state championship game

 

Division 2

2015-16 champion: Detroit Martin Luther King

 

Friday, Nov. 25

No. 3 Detroit Martin Luther King 18, No. 2 Walled Lake Western 0

The Crusaders repeated as MHSAA Division 2 champion with the shutout. Jesse Scarber (56 yards) and Jay-Veyon Morton (66 yards) both returned interceptions for touchdowns. Dequan Finn connected with Ambry Thomas for a nine-yard touchdown pass.

> Final stats

 

> Walled Lake Western stymied by Detroit King's defense in Division 2 title game defeat

> Scarber turns into King’s top CB in Div. 2 win over WL Western

> Detroit King's inexperienced CB Jesse Scarber has veteran performance in D2 state final win

> Questionable call changes momentum, fortune for Walled Lake Western in D2 title game loss

> Detroit King, Ambry Thomas honor memory of former coach as state champions

> Dominant Defense Sparks King Repeat

> King honors late coach with shutout victory

> Even in defeat, Walled Lake Western defense turns in memorable performance

> Quarterback Johnny Tracy makes most of only season with Walled Lake Western

> Martin Luther King defense pitches shutout, scores two touchdowns to win second straight Division 2 state championship

> Walled Lake Western seeking first state title since winning a championship in 1999

 

Division 3

2014-16 champion: Orchard Lake St. Mary’s Preparatory

 

Saturday, Nov. 26

No. 10 Orchard Lake St Mary’s Preparatory 29, No. 1 Muskegon 28

Caden Priekskorn tossed an 18-yard touchdown pass to Kyren Cunningham with four seconds left to lift the Eaglets to their third straight MHSAA Division 3 championship. Priekskorn finished with 200 yards passing and two touchdowns. Rashawn Allen rushed for 145 yards. Ben Fee kicked three field goals (32, 35 and 49 yards).

> Final stats

 

> St Mary's Scores 3-Peat on Late TD

> OL St. Mary’s wins 3rd straight Div. 3 title on late TD vs. Muskegon

> THE DRIVE: Eaglets fly down field in final minutes to collect OLSM another state crown, tack on one more iconic moment to legacy

> Orchard Lake St. Mary's QB Caden Prieskorn becomes unlikely hero with championship TD pass

> RaShawn Allen becomes St. Mary's first 2,000-yard rusher during championship victory

> Kyren Cunningham is surprise hero, catches title-clinching touchdown for St. Mary's

> Orchard Lake St. Mary’s stuns Muskegon

> St. Mary's pulls off 'Lion-esque' comeback to top Muskegon for 3rd straight state title

> Muskegon players heartbroken in last-second 29-28 loss in state finals

> Kyron Cunningham's 18-yard TD catch with 4 seconds left wins it

> Orchard Lake St. Mary's facing its biggest challenge in years, Muskegon, in Saturday's D3 title game

 

Division 4

2016 champion: Grand Rapids Catholic Central

 

Friday, Nov. 25

No. 5 Grand Rapids Catholic Central 10,No. 1 Detroit Country Day 7

Jack Bowen tossed a 44-yard touchdown pass to Michael Brown to lift the Cougars to the MHSAA Division 4 championship. Josh Steffes kicked a 31-yard field goal for the Cougars in the first quarter.

> Final stats

 

> Opportunistic GRCC Breaks D4 Stalemate

 

> GR West Catholic blows by Menominee, 43-7, in Division 5 title game

> Grand Rapids Catholic Central gets 10 sacks, one big play on offense to win Division 4 title

> Detroit Country Day falls to Grand Rapids C.C.

> Week 8 loss ignited Grand Rapids Catholic Central’s memorable playoff run

> Country Day gives up only 1 first down but loses heartbreaker in Division 4 title game

> Catholic Central's Max Vicari adds to family's football legacy with D4 state title

> Country Day falls in D-4 state championship game

> Country Day can't muster enough offense in Division 4 finals loss to GRCC

> Grand Rapids Catholic Central comes back to beat Detroit Country Day, 10-7, for D4 title

> Despite its loss, Country Day defies history by holding GRCC to record-low offensive output

> No offense, no problem for Grand Rapids CC in Division 4 title win

> Country Day’s Mann finally has his title shot

> Detroit Country Day back in the finals, set to face GRCC on Friday

 

Division 5

2013-16 champion: Grand Rapids West Catholic

 

Saturday, Nov. 26

No. 6 Grand Rapids West Catholic 43, No. 5 Menominee 7

Gaetano Vallone tossed four touchdown passes and 311 yards to lead the Falcons to their fourth straight MHSAA Division 5 championship. Sam Beville caught six passes for 117 yard and two touchdowns. Gaetano Vallone rushed for 83 yards and a touchdown.

> Final stats

 

> West Catholic Adds to Ford Field Fame

> GR West Catholic blows by Menominee, 43-7, in Division 5 title game

> G.R. West Catholic wins 4th straight title

> 5 takeaways from Grand Rapids West Catholic’s 43-6 win over Menominee

> Grand Rapids West Catholic overcomes season of change, challenges to win fourth consecutive state title

> Menominee's Hunter Hass' blocked field goal return for a touchdown a first in state finals history

 

Division 6

2016 champion: Jackson Lumen Christi

 

Friday, Nov. 25

No. 5 Jackson Lumen Christi 26, No. 6 Maple City Glen Lake 14

Kyle Minder rushed for 66 yards and three touchdowns as the Titans won the MHSAA Division 6 championship. Bo Bell rushed for 246 yards and a touchdown in the victory.

> Final stats

 

> Bell rings up state title for Lumen Christi

> Lumen Christi Grinds, then Rises in D6

> Jackson Lumen Christi pounds Maple Lake Glen Lake, wins Div. 6 title

> 'Credit goes to O-line' as Lumen Christi wins first state championship since 2009

> Jackson Lumen Christi team, fans react to state championship win

> Jackson Lumen Christi overpowers Maple City Glen Lake in D6 final, 26-14

> Despite loss, father-son get to experience state final together with Maple City Glen Lake

> Glen Lake Blazes Trail Back to Finals

> Breaking down Division 6 football state title game: Lumen Christi vs. Maple City Glen Lake

 

Division 7

2016 champion: Pewamo-Westphalia

 

Saturday, Nov. 26

No. 2 Pewamo-Westphalia 28,No. 5 Detroit Loyola 14

Jimmy Lehman tossed two touchdown passes to Logan Hengesbach (14 and 37 yards) to lead the Pirates to the MHSAA Division 7 championship. Ryan Smith rushed for 98 yards and a touchdown. Jimmy Lehman rushed for a one-yard touchdown.

> Final stats

 

> All Hands on Deck, P-W Earns 1st Title

> Pewamo-Westphalia too much for Detroit Loyola

> Pewamo-Westphalia pulls away in second half for Division 7 title

> Detroit Loyola's high-powered offense sputters in D7 state final vs Pewamo-Westphalia

> Did P-W’s Logan Hengesbach really make that catch?

> Senior delivers big plays in clinching win for Pewamo-Westphalia

> Pewamo-Westphalia RB Jared Smith finishes historic career with a state championship

> Perfection achieved: P-W captures D7 title

> Michigan high school football finals previews: Divisions 7 and 8

> State rushing king Jared Smith carries Pewamo-Westphalia to title game

> Versatility part of success for Pewamo-Westphalia

 

Division 8

2013-16 champion: Muskegon Catholic Central

 

Friday, Nov. 25

No. 1 Muskegon Catholic Central 35, No. 5 Ottawa Lake Whiteford 6

Logan Helton ran for two touchdowns (5 and 26 yards) as the Crusaders won their fourth straight MHSAA Division 8 championship. Cameron Martinez rushed for 154 yards and a five-yard touchdown. He also tossed a 25-yard touchdown pass to LaTommy Scott in the victory. Walker Christofferson added an eight-yard touchdown run.

> Final stats

 

> Muskegon Catholic Central wins 4th straight state title

> Muskegon Catholic Central rolls on, already talking about shot at fifth

> Muskegon CC powers way to 4th straight crown

> Crusaders win fourth straight D8 state championship

> Muskegon Catholic Central hammers out fourth consecutive football title behind defense, big second half

> MCC Extends Streak, Hands Off Legacy

> Freshman quarterback keys fourth consecutive state title for Muskegon Catholic Central

> Ottawa Lake Whiteford proud of season, falls to Muskegon Catholic Central in first state championship appearance

> Michigan high school football finals previews: Divisions 7 and 8

> Football makes for long-time bond between coaches at Muskegon, Muskegon Catholic Central

 

> Five high school football performances to lift teams to state finals

> Drive for Detroit: 11-Player Finals Preview

> Breaking down all eight state football finals

> Championship streaks on the line at Ford Field

 

 

Tracking the ranked teams

The top 10 teams in the Associated Press high school football poll, with records in parentheses. Totals are based on 10 points for a first-place vote, 9 for second, etc. The Michigan High School Athletic Association has determined playoff qualifiers in eight divisions based on enrollment. The divisions in this poll are unofficial.

 

Division 1

2016 champion: Detroit Cass Technical

 

1. Detroit Cass Technical (5) (14-0) 50

11/26: Won MHSAA Division 1 championship over No. 2 Novi Detroit Catholic Central, 49-20

11/19: Beat No. 3 Utica Eisenhower, 32-28

11/11: Won regional championship over No. 4 Saline, 43-42

11/4: Won district championship over No. 7 Dearborn, 24-7

10/29: Beat No. 8 Dearborn Fordson, 35-7

2. Novi Detroit Catholic Central (13-1) 45

11/26: Eliminated in MHSAA Division 1 title game by No. 1 Detroit Cass Technical, 49-20

11/19: Beat Romeo, 17-0

11/12: Won regional championship over No. 6 Grandville, 28-14

11/5: Won district championship over Novi, 35-21

10/29: Beat Howell, 49-17

3. Utica Eisenhower (12-1) 40

11/19: Eliminated by No. 1 Detroit Cass Technical, 32-28

11/11: Won regional championship over D2 No. 10 Southfield Arts & Technology, 42-7

11/4: Won district championship over Macomb Dakota, 42-7

10/28: Beat Macomb L’Anse Creuse North, 48-0

4. Saline (11-1) 35

11/11: Eliminated in regional title game by No. 1 Detroit Cass Technical, 43-42

11/4: Won district championship over Canton, 37-31

10/28: Beat Belleville, 38-7

5. Davison (10-1) 27

11/4: Eliminated in district title game by Clarkston, 31-14

10/28: Beat Grand Blanc, 48-12

6. Grandville (10-2) 24

11/12: Eliminated in regional title game by No. 2 Novi Detroit Catholic Central, 28-14

11/4: Won district championship over Rockford, 20-6

10/28: Beat Grand Ledge, 37-0

7. Dearborn (9-2) 22

11/4: Eliminated in district title game by No. 1 Detroit Cass Technical, 24-7

10/28: Beat Livonia Stevenson, 52-0

8. Dearborn Fordson (8-1) 17

10/29: Eliminated by No. 1 Detroit Cass Technical, 35-7

T9. Bloomfield Hills (9-1) 5

10/28: Eliminated by West Bloomfield, 31-14

T9. Hudsonville (8-2) 5

10/28: Eliminated by Rockford, 24-7

 

Division 2

2015-16 champion: Detroit Martin Luther King

 

1. Lowell (4) (12-1) 48

11/19: Eliminated by No. 2 Walled Lake Western, 37-34

11/11: Won regional championship over Grand Rapids Forest Hills Central, 22-19

11/4: Won district championship over Traverse City Central, 42-17

10/28: Beat Greenville, 42-17

2. Walled Lake Western (1) (12-2) 45

11/25: Eliminated in MHSAA Division 2 title game by No. 3 Detroit Martin Luther King, 18-0

11/19: Beat No. 1 Lowell, 37-34

11/12: Won regional championship over Fenton, 61-21

11/4: Won district championship over Pinckney, 41-16

10/28: Beat South Lyon, 31-30

3. Detroit Martin Luther King (12-2) 42

11/25; Won MHSAA Division 2 championship over No. 2 Walled Lake Western, 18-0

11/19: Beat No. 5 Birmingham Groves, 14-7

11/12: Won regional championship over No. 7 Temperance Bedford, 21-7

11/5: Won district championship over Oak Park, 34-7

10/28: Beat Ferndale, 38-14

4. Portage Central (9-2) 31

11/4: Eliminated in district title game by Grand Rapids Forest Hills Central, 27-13

10/28: Beat Portage Northern, 21-17

5. Birmingham Groves (11-2) 29

11/19: Eliminated by No. 3 Detroit Martin Luther King, 14-7

11/11: Won regional championship over Grosse Pointe North, 44-10

11/4: Won district championship over No. 10 Bloomfield Hills Brother Rice, 24-0

10/28: Beat Berkley, 56-15

6. Midland Dow (9-2) 22

11/4: Eliminated in district title game by D3 No. 7 Fenton, 49-42

10/28: Beat Bay City Central, 55-24

7. Temperance Bedford (10-2) 19

11/12: Eliminated in regional title game by No. 3 Detroit Martin Luther King, 21-7

11/4: Won district championship over Livonia Franklin, 39-22

10/28: Beat Wyandotte Roosevelt, 43-21

8. Warren Cousino (8-2) 15

10/28: Eliminated by No. 10 Bloomfield Hills Brother Rice, 35-16

9. Traverse City Central (8-2) 11

10/28: Eliminated by Traverse City West, 13-12

T10. Southfield Arts & Technology (8-4) 4*

11/4: Eliminated by D1 No. 3 Utica Eisenhower, 42-7

11/4: Won district championship over West Bloomfield, 41-6

10/28: Beat Warren-Mott, 24-23

T10. Bloomfield Hills Brother Rice (7-4) 4

11/4: Eliminated in district title game by No. 5 Birmingham Groves, 24-0

10/28: Beat No. 8 Warren Cousino, 35-16

* Playing in Division 1

 

Division 3

2014-16 champion: Orchard Lake St. Mary’s Preparatory

 

1. Muskegon (5) (12-2) 50

11/26: Eliminated in MHSAA Division 3 title game by No. 10 Orchard Lake St. Mary’s Preparatory, 29-28

11/19: Beat No. 2 Edwardsburg, 19-8

11/11: Won regional championship over No. 5 Byron Center, 62-7

11/4: Won district championship over East Grand Rapids, 28-10

10/28: Beat Grand Rapids Forest Hills Northern, 63-14

2. Edwardsburg (12-1) 45

11/19: Eliminated by No. 1 Muskegon, 19-8

11/11: Won regional championship over No. 4 Chelsea, 42-40 (OT)

11/4: Won district championship over Stevensville Lakeshore, 50-20

10/28: Beat Hamilton, 30-8

3. Allen Park (11-1) 38

11/11: Eliminated in regional title game by Dearborn Divine Child, 28-21

11/4: Won district championship over Romulus, 34-0

10/28: Beat New Boston Huron, 31-12

4. Chelsea (11-1) 35

11/11: Eliminated in regional title game by No. 2 Edwardsburg, 42-40 (OT)

11/4: Won district championship over Coldwater, 27-20

10/28: Beat Vicksburg, 37-7

5. Byron Center (10-2) 32

11/11: Eliminated in regional title game by No. 1 Muskegon, 62-7

11/4: Won district championship over No. 9 Grand Rapids Christian, 55-29

10/28: Beat Zeeland East, 45-6

6. DeWitt (10-2) 25

11/11: Eliminated in regional title game by No. 10 Orchard Lake St. Mary’s Preparatory, 35-28

11/4: Won district championship over Mason, 45-10

10/28: Beat East Lansing, 21-7

7. Fenton (9-3) 20**

11/12: Eliminated in regional title game by D2 No. 2 Walled Lake Western, 61-21

11/4: Won district championship over D2 No. 6 Midland Dow, 49-42

10/28: Beat Flint Carman Ainsworth, 49-0

8. Zeeland West (7-3) 13

10/28: Eliminated by No. 9 Grand Rapids Christian, 35-32

9. Grand Rapids Christian (9-2) 9

11/4: Eliminated in district title game by No. 5 Byron Center, 55-29

10/28: Beat No. 8 Zeeland West, 35-32

10. Orchard Lake St. Mary's Preparatory (10-4) 5

11/26: Won MHSAA Division 3 championship over No. 1 Muskegon, 29-28

11/19: Beat Dearborn Divine Child, 49-7

11/11: Won regional championship over No. 4 DeWitt, 35-28

11/4: Won district championship over Linden, 49-14

10/28: Beat Bay City John Glenn, 49-14

** Playing in Division 2

 

Division 4

2016 champion: Grand Rapids Catholic Central

 

1. Detroit Country Day (4) (13-1) 48

11/25: Eliminated in MHSAA Division 4 title game by No. 5 Grand Rapids Catholic Central, 10-7

11/19: Beat No. 2 River Rouge, 20-14

11/12: Won regional championship over Corunna, 28-13

11/4: Won district championship over No. 4 Marysville, 45-7

10/28: Beat Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 35-7

2. River Rouge (1) (11-2) 45

11/19: Eliminated by No. 1 Detroit Country Day, 20-14

11/11: Won regional championship over Adrian, 57-20

11/4: Won district championship over Detroit Mumford, 34-22

10/28: Beat Detroit Osborn, 61-0

3. Benton Harbor (10-1) 42

11/4: Eliminated in district title game by No. 8 Hudsonville Unity Christian, 35-34

10/28: Beat Grand Rapids South Christian, 48-28

4. Marysville (10-1) 35

11/4: Eliminated in district title game by No. 1 Detroit Country Day, 45-7

10/28: Beat St. Clair Shores South Lake, 46-38

5. Grand Rapids Catholic Central (13-1) 30

11/25: Won MHSAA Division 4 championship over No. 1 Detroit Country Day, 10-7

11/19: Beat No. 8 Hudsonville Unity Christian, 31-3

11/12: Won regional championship over Escanaba, 34-0

11/4: Won district championship over Allendale, 38-7

10/28: Beat Wyoming Godwin Heights, 43-0

6. Alma (9-2) 25

11/5: Eliminated in district title game by Escanaba, 31-3

10/28: Beat Ludington, 28-7

7. Milan (9-2) 17

11/4: Eliminated in district title game by Adrian, 28-13

10/28: Beat Monroe Jefferson, 27-22

8. Hudsonville Unity Christian (10-3) 11

11/19: Eliminated by No. 5 Grand Rapids Catholic Central, 31-3

11/11: Won regional championship over Lake Odessa Lakewood, 36-16

11/4: Won district championship over No. 3 Benton Harbor, 35-34

10/28: Beat Three Rivers, 24-6

9. Grosse Ile (8-2) 10

10/28: Eliminated by Adrian, 27-20 (OT)

10. Wyoming Kelloggsville (8-2) 6

10/28: Eliminated by Allendale, 35-19

*** Played in Division 3

 

Division 5

2013-15 champion: Grand Rapids West Catholic

 

1. Portland (2) (10-1) 47

11/4: Eliminated in district title game by No. 6 Grand Rapids West Catholic, 10-7

10/28: Beat Grandville Calvin Christian, 58-16

2. Ithaca (3) (11-1) 42

11/12: Eliminated in regional title game by No. 7 Frankenmuth, 28-20

11/5: Won district championship over No. 9 Muskegon Oakridge, 47-6

10/28: Beat Belding, 61-7

3. Freeland (10-1) 41

11/4: Eliminated in district title game by No. 7 Frankenmuth, 49-14

10/28: Beat Saginaw Swan Valley, 42-14

4. Lansing Catholic (8-2) 32

10/28: Eliminated by No. 6 Grand Rapids West Catholic, 28-6

5. Menominee (12-2) 30

11/26: Eliminated in the MHSAA Division 5 title game by No. 6 Grand Rapids West Catholic, 43-7

11/19: Beat No. 7 Frankenmuth, 23-20

11/12: Won regional championship over No. 8 Reed City, 40-14

11/5: Won district championship over Grayling, 61-7

10/28: Beat Kalkaska, 41-13

6. Grand Rapids West Catholic (12-2) 25

11/26: Won MHSAA Division 5 championship over No. 5 Menominee, 43-7

11/19: Beat Algonac, 17-0

11/12: Won regional championship over Berrien Springs, 40-7

11/4: Won district championship over No. 1 Portland, 10-7

10/28: Beat No. 4 Lansing Catholic, 28-6

7. Frankenmuth (11-2) 21

11/19: Eliminated by No. 5 Menominee, 23-20

11/12: Won regional championship over No. 3 Ithaca, 28-20

11/4: Won district championship over No. 3 Freeland, 49-14

10/28: Beat Essexville Garber, 38-6

8. Reed City (11-1) 20

11/12: Eliminated in regional title game by No. 5 Menominee, 40-14

11/4: Won district championship over Remus Chippewa Hills, 34-28

10/28: Beat Pinconning, 35-6

9. Muskegon Oakridge (9-2) 12

11/5: Eliminated in district title game by No. 2 Ithaca, 47-6

10/28: Beat Grant, 41-7

10. Clare (8-2) 5

10/28: Eliminated by Remus Chippewa Hills, 32-27

 

Division 6

2016 champion: Jackson Lumen Christi

 

1. Negaunee (5) (10-1) 50

11/4: Eliminated in district title game by No. 4 Calumet, 6-0

10/28: Beat Charlevoix, 28-7

2. Schoolcraft (10-1) 45

11/4: Eliminated in district title game by No. 5 Jackson Lumen Christi, 37-34 (OT)

10/28: Beat Constantine, 40-28

3. Millington (11-2) 39

11/19: Eliminated by No. 5 Jackson Lumen Christi, 27-7

11/11: Won regional championship over Detroit Central Collegiate, 22-20

11/4: Won district championship over Montrose, 28-9

10/28: Beat Hemlock, 50-7

4. Calumet (10-2) 34

11/12: Eliminated in regional title game by No. 6 Maple City Glen Lake, 14-0

11/4: Won district championship over No. 1 Negaunee, 6-0

10/28: Beat Boyne City, 42-8

5. Jackson Lumen Christi (12-2) 30

11/25: Won MHSAA Division 6 championship over No. 6 Maple City Glen Lake, 26-14

11/19: Beat No. 3 Millington, 27-7

11/12: Won regional championship over Napoleon, 49-6

11/4: Won district championship over No. 2 Schoolcraft, 37-34 (OT)

10/28: Beat Watervliet, 55-28

6. Maple City Glen Lake (11-3) 20

11/25: Eliminated in MHSAA Division 6 title game by No. 5 Jackson Lumen Christi, 26-14

11/19: Beat Leroy Pine River, 34-20

11/12: Won regional championship over No. 4 Calumet, 14-0

11/4: Won district championship over No. 8 Roscommon, 36-12

10/28: Beat Tawas, 22-0

7. Grass Lake (9-2) 17

11/4: Eliminated in district title game by Napoleon, 42-21

10/28: Beat Manchester, 27-7

8. Roscommon (9-2) 14

11/4: Eliminated in district title game by No. 6 Maple City Glen Lake, 36-12

10/28: Beat Houghton Lake, 36-28

9. Ravenna (9-3) 12

11/12: Eliminated in regional title game by Leroy Pine River, 42-14

11/5: Won district championship over Kent City, 20-7

10/28: Beat Lakeview, 42-12

10. Laingsburg (8-2) 11

10/28: Eliminated by Montrose, 52-21

 

Division 7

2016 champion: Pewamo-Westphalia

 

1. Traverse City St. Francis (5) (11-1) 50

11/12: Eliminated in regional title game by No. 2 Pewamo-Westphalia, 17-14

11/4: Won district championship over Iron Mountain, 54-6

10/29: Beat Harbor Springs, 55-7

2. Pewamo-Westphalia (13-0) 44

11/26: Won MHSAA Division 7 championship over No. 5 Detroit Loyola, 28-8

11/19: Beat No. 4 Ubly, 34-16

11/12: Won regional championship over No. 1 Traverse City St. Francis, 17-14

11/5: Won district championship over No. 3 Saugatuck, 25-19

10/28: Beat Hesperia, 48-14

3. Saugatuck (10-1) 39

11/5: Eliminated in district title game by No. 2 Pewamo-Westphalia, 25-19

10/28: Beat Onekama, 55-7

4. Ubly (12-1) 34

11/19: Eliminated by No. 2 Pewamo-Westphalia, 34-16

11/12: Won regional championship over No. 6 New Lothrop, 22-13

11/4: Won district championship over No. 8 Unionville-Sebewaing, 24-16

10/28: Beat Elkton-Pigeon-Bay Port Laker,52-22

5. Detroit Loyola (11-3) 25

11/26: Eliminated in MHSAA Division 7 title game by No. 2 Pewamo-Westphalia, 28-8

11/19: Beat Cassopolis, 54-22

11/11: Won regional championship over No. 6 Hudson, 36-13

11/5: Won district championship over No. 9 Grosse Pointe Woods University Liggett, 46-7

10/28: Beat Madison Heights Madison, 45-12

T6. Hudson (10-2) 22

11/11: Eliminated in regional title game by No. 5 Detroit Loyola, 36-13

11/4: Won district championship over No. 10 Sand Creek, 27-0

10/28: Beat Detroit Delta Preparatory, 43-0

T6. New Lothrop (10-2) 22

11/12: Eliminated in regional title game by No. 4 Ubly, 22-13

11/4: Won district championship over Iron Mountain, 54-6

10/28: Beat Reese, 29-18

8. Unionville-Sebewaing (9-2) 21

11/4: Eliminated in district title game by No. 4 Ubly, 24-16

10/28: Beat Cass City, 18-14

9. Grosse Pointe Woods University Liggett (10-1) 10

11/5: Eliminated in district title game by No. 5 Detroit Loyola, 46-7

10/29: Beat Rochester Hills Lutheran Northwest, 63-35

10. Sand Creek (9-2) 4

11/4: Eliminated in district title game by No. 6 Hudson, 27-0

10/28: Beat Clinton, 12-7

 

Division 8

2013-16 champion: Muskegon Catholic Central

 

1. Muskegon Catholic Central (5) (14-0) 50

11/25: Won MHSAA Division 8 championship over No. 5 Ottawa Lake Whiteford, 35-6

11/19: Beat No. 3 St. Ignace, 35-0

11/12: Won regional championship over No. 6 Frankfort, 35-0

11/5: Won district championship over Beal City, 42-0

10/28: Beat Mt. Pleasant Sacred Heart, 68-7

2. Climax-Scotts (11-1) 38

11/11: Eliminated in regional title game by No. 5 Ottawa Lake Whiteford, 38-18

11/4: Won district championship over Mendon, 28-14

10/28: Beat Colon, 52-7

3. St. Ignace (11-2) 36

11/19: Eliminated by No. 1 Muskegon Catholic Central, 35-0

11/12: Won regional championship over No. 9 Norway, 14-12

11/4: Won district championship over Newberry, 26-6

10/28: Beat Hillman, 55-20

4. Lake Linden-Hubbell (10-1) 35

11/5: Eliminated in district title game by No. 9 Norway, 40-16

10/29: Beat Felch North Dickinson, 46-16

5. Ottawa Lake-Whiteford (13-1) 34

11/25: Eliminated in MHSAA Division 8 title game by No. 1 Muskegon Catholic Central, 35-6

11/19: Beat Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 40-21

11/11: Won regional championship over No. 2 Climax-Scotts, 38-18

11/4: Won district championship over Morenci, 44-21

10/28: Beat Petersburg-Summerfield, 50-28

6. Frankfort (11-1) 30

11/12: Eliminated in regional title game by No. 1 Muskegon Catholic Central, 35-0

11/4: Won district championship over No. 8 Lincoln Alcona, 38-34

10/28: Beat Evart, 30-0

7. Breckenridge (9-1) 22

10/28: Eliminated by No. 10 Saginaw Nouvel, 21-7

8. Lincoln Alcona (9-2) 9

11/4: Eliminated in district title game by No. 6 Frankfort, 38-34

10/28: Beat AuGres-Sims, 48-26

9. Norway (9-3) 7

11/12: Eliminated in regional title game by No. 3 St. Ignace, 14-12

11/5: Won district championship over No. 4 Lake Linden-Hubbell, 40-16

10/28: Beat Iron River West Iron County, 15-14

10. Saginaw Nouvel (7-4) 5

11/4: Eliminated in district title game by Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 34-6

10/28: Beat No. 7 Breckenridge, 21-6

 

Eight-player

2015-16 champion: Powers North Central

 

1. Powers North Central (9) (13-0) 90

11/18: Won MHSAA eight-player championship over No. 2 Deckerville, 58-22

11/11: Beat Pickford, 62-22

11/4: Won regional championship over No. 4 Crystal Falls Forest Park, 60-50

10/28: Beat Rapid River, 64-0

2. Deckerville (11-1) 80

11/18: Lost MHSAA championship to No. 1 Powers North Central, 58-22

11/12: Beat No. 5 Wyoming Tri-unity Christian, 36-6

11/4: Won regional championship over New Haven Merritt Academy, 58-12

10/28: Beat Webberville, 40-0

3. Engadine (10-1) 68

11/4: Eliminated in regional title game by Pickford, 30-28

10/28: Beat Cedarville, 38-30 (OT)

4. Crystal Falls Forest Park (9-2) 53

11/4: Eliminated in regional title game by No. 1 Powers North Central, 60-50

10/28: Beat Stephenson, 60-22

5. Wyoming Tri-unity Christian (11-1) 30

11/12: Eliminated by No. 2 Deckerville, 36-6

11/5: Won regional championship over Portland St. Patrick, 28-10

10/28: Beat Lawrence, 40-12

 

 

2016 MHSAA semifinals

Saturday, Nov. 19

 

> Drive for Detroit: Semifinals Preview

> Son of Swami’s high school football semifinals picks

> Semifinals previews

 

Division 1

2015 champion: Romeo

 

At Howell (Parker Middle School)

No. 2 Novi Detroit Catholic Central 17, Romeo 0

> Detroit Catholic Central 17, Romeo 0: Shamrocks defense does it

> Detroit C.C. blanks Romeo, faces Cass Tech in final

> Shamrocks heat up late, topple Romeo

> Catholic Central completes shutout of Romeo, ready for showdown at Ford Field

 

At Troy Athens

No. 1 Detroit Cass Technical 32,No. 3 Utica Eisenhower 28

> Donovan Peoples-Jones’ heroics send Detroit Cass Tech to title game

> Eisenhower studies hard for game against Cass Tech

> Rodney Hall, Donovan Peoples-Jones playmaking ability leads Cass Tech football in win

> Cass Tech 32, Eisenhower 28: Peoples-Jones' amazing TD grab wins it

> Peoples-Jones’ catch lifts Cass Tech over Utica Eisenhower

 

Division 2

2015 champion: Detroit Martin Luther King

 

At Brighton

No. 2 Walled Lake Western 37, No. 1 Lowell 34

> Walled Lake Western's Cody White turns in big plays, but first-down runs seal trip to finals

> Walled Lake Western holds off Lowell, get revenge and trip to Division 2 finals

> Walled Lake Western fends off resilient Lowell to advance to Division 2 title game

 

At Dearborn

No. 3Detroit Martin Luther King 14, No. 5 Birmingham Groves 7

> Defense carries Detroit King over Birmingham Groves

> Goricki’s prep picks: Thomas ready to lead King

> Flaherty credits coaches of Groves gridiron past as inspiration in Falcons' run at state

> King survives semifinal clash with Groves

> Groves' dream season comes to an end with loss to King

 

Division 3

2014-15 champion: Orchard Lake St. Mary’s Preparatory

 

At East Kentwood

No. 1 Muskegon 19, No. 2 Edwardsburg 8

> Muskegon downs Edwardsburg, gets 2014 title rematch against Orchard Lake St. Mary's

 

At West Bloomfield

No. 10 Orchard Lake St Mary’s Preparatory 49, Dearborn Divine Child 7

> Dawn of new Day sees Divine Child through to state semis

> St. Mary's ready to match up with Divine Child in a D3 semifinal

> Country Day, OL St. Mary’s off to Ford Field

> OLSM routs Divine Child, heads to D3 state title game at Ford Field

> Semifinal Preview: Divine Child vs. Orchard Lake St. Mary's

 

Division 4

2015 champion: Zeeland West***

*** Played in Division 3

 

At Greenville

No. 5 Grand Rapids Catholic Central 31, No. 8 Hudsonville Unity Christian 3

> Nolan Fugate explodes for 278 yards, 3 TDs as Grand Rapids Catholic Central earns return trip to Ford Field

 

At Hazel Park

No. 1 Detroit Country Day 20, No. 2 River Rouge 14

> Country Day, OL St. Mary’s off to Ford Field

> Country Day gets past River Rouge

> Country Day earns way to D-4 title game

> Country Day holds strong effort from first half to upend River Rouge in D4 semifinal

> Semifinal Preview: River Rouge vs. Country Day

 

Division 5

2013-15 champion: Grand Rapids West Catholic

 

At Northern Michigan’s Superior Dome

No. 5 Menominee 23, No. 7 Frankenmuth 20

> Menominee holds off Frankenmuth in fourth quarter for Division 5 semifinal win

> Menominee comes through in the clutch

 

At Battle Creek Harper Creek

No. 6 Grand Rapids West Catholic 17, Algonac 0

> Algonac ends historic season with state semifinal loss

 

Division 6

2015 champion: Ithaca***

*** Playing in Division 5

 

At Traverse City Thirby Field

No. 6 Maple City Glen Lake 34, Leroy Pine River 20

 

At Lansing Catholic

No. 5 Jackson Lumen Christi 27, No. 3 Millington 7

> Offense opens, special teams stymies, defense denies as Lumen Christi advances to Ford Field

> Lumen Christi defense leads the way as Titans advance to state championship for first time since 2009

 

Division 7

2015 champion: Ishpeming

 

At Mt. Pleasant

No. 2 Pewamo-Westphalia 34, No. 4 Ubly 16

> P-W rolls to state semifinal win over Ubly

 

At Jackson

No. 5 Detroit Loyola 54, Cassopolis 22

 

Division 8

2013-15 champion: Muskegon Catholic Central

 

At Petoskey

No. 1 Muskegon Catholic Central 35, No. 3 St. Ignace 0

> Muskegon Catholic Central blanks St. Ignace 35-0, sets sights on fourth consecutive Division 8 state title

 

At Dearborn Edsel Ford

No. 5 Ottawa Lake Whiteford 40, Saginaw Michigan Lutheran Seminary 21

 

Eight-player final

2015-16 champion: Powers North Central

 

At Greenville

No. 1 Powers North Central 58,No. 2 Deckerville 22

> Box score

 

> Powers North Central claims second straight 8-player state title 58-22 over Deckerville

> Deckerville falls in final to Powers North Central

> Powers North Central Extends Title Legacy

> Whitens lifts North Central to repeat

> Powers North Central’s Jason Whitens breaks 8-player state final rushing record in 58-22 win

 

 

2016 MHSAA regionals, districts

 

Division 1

2015 champion: Romeo

 

Semifinals

No. 2 Novi Detroit Catholic Central (12-0) 115.794 vs. Romeo (9-3) 80.000

No. 1 Detroit Cass Technical (12-0) 99.556 vs. No. 3 Utica Eisenhower (12-0) 115.556

 

Region 1

No. 2 Novi Detroit Catholic Central 28,No. 6 Grandville 14

> Austin Brown leads Catholic Central over Grandville, 28-14

> CC stops Grandville in regional final

> Detroit C.C., Walled Lake Western prevail

> Brown helps Catholic Central down Grandville, return to D1 semifinals

> Catholic Central QB Austin Brown is strong presence in run-heavy win over Grandville

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

No. 6 Grandville 20, Rockford 6

> Grandville captures momentum with blocked punt, eliminates Rockford from playoffs

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

Rockford 24,Hudsonville 7

No. 6 Grandville 37, Grand Ledge 0

 

District 2

Final

Saturday, Nov. 5

No. 2 Novi Detroit Catholic Central 35, Novi 21

> CC's big first half stymies Novi

> Detroit Catholic Central defeats Novi 35-21 to earn D1 district championship

> Catholic Central starts strong, advances past Novi for spot in regional final

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

Novi 38, Brighton 9

> Brighton football playoff opponent 'playing above their record'

Saturday, Oct. 29

No. 2 Novi Detroit Catholic Central 49, Howell 17

> Howell embraces underdog role against Detroit Catholic Central

 

Region 2

Romeo 41, Clarkston 7

> Romeo continues march back to Ford Field with 41-7 win over Clarkston

> Romeo romps to regional championship

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

Clarkston 31, No. 5Davison 14

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 5 Davison 48, Grand Blanc 12

Clarkston 45, Lapeer 21

 

District 2

Final

Friday, Nov. 4

Romeo 21, Waterford Mott 7

> Romeo's defense dominates, ends Waterford Mott's season

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

Romeo (7-3) 80.000 14, Lake Orion (5-5) 62.111 3

> Title defense for Romeo off to a good start

Waterford Mott (6-4) 65.111 28, Rochester Adams (6-4) 70.444 21

 

Region 3

No. 1 Detroit Cass Technical 43, No. 4 Saline 42

> Detroit Cass Tech edges Saline in playoff thriller

> Detroit Cass Tech wins wild one over Saline, 43-42

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

No. 4 Saline 37, Canton 31

> Fake punt lifts Saline past Canton, 37-31

> Hornets stop Chiefs in district final

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 4 Saline 38, Belleville 7

Canton 55,Northville 29

> Canton tops Northville, 55-29, for second consecutive week

> Canton comes back from 0-2 start to make playoffs

 

District 2

Final

Friday, Nov. 4

No. 1 Detroit Cass Technical 24, No. 7 Dearborn 7

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 7 Dearborn 52, Livonia Stevenson 0

> Livonia Stevenson (5-4) rallies to sneak into state football playoffs

Saturday, Oct. 29

No. 1 Detroit Cass Technical 35, Dearborn Fordson 7

> Cass Tech looks stellar in 35-7 win over Dearborn Fordson

 

Region 4

No. 3 Utica Eisenhower 42, D2 No. 10 Southfield Arts & Technology 7

> Eisenhower scores every which way to remain perfect

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

No. 3 Utica Eisenhower 42,Macomb Dakota 7

> Utica Eisenhower routs Macomb Dakota, 42-7

> Jack Provencher leads Utica Eisenhower over Macomb Dakota, 42-7

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 3 Utica Eisenhower 48, Macomb L'Anse Creuse North 0

Macomb Dakota 48, Clinton Township Chippewa Valley 27

> Rivalry rematch: Macomb Dakota vs. Chippewa Valley in playoffs

 

District 2

Final

Friday, Nov. 4

D2 No. 10 Southfield Arts & Technology 41, West Bloomfield 6

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

West Bloomfield 31, Bloomfield Hills 14

> 4-loss West Bloomfield knocks off unbeaten Bloomfield Hills

> Bloomfield Hills basks in remarkable turnaround

D2 No. 10 Southfield Arts & Technology 24, Warren-Mott 23

 

 

Division 2

2015 champion: Detroit Martin Luther King

 

Region 1

No. 1 Lowell 22, Grand Rapids Forest Hills Central 19

> Lowell goes ahead in fourth, lets defense do the rest against FH Central

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

No. 1 Lowell 42, Traverse City Central 17

> Lowell overcomes early deficit, beats Traverse City Central for Division 2 district championship

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 1 Lowell 42, Greenville 17

Traverse City Central 13, Traverse City West 12

 

District 2

Final

Friday, Nov. 4

Grand Rapids Forest Hills Central 27, No. 4 Portage Central 13

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 4 Portage Central 21, Portage Northern 17

> Northern football is ready to play underdog, again

Grand Rapids Forest Hills Central 52, Battle Creek Lakeview  7

 

Region 2

Final

Saturday, Nov. 12

No. 2 Walled Lake Western 61, D3 No. 7 Fenton 21

> Plenty players stand out in Walled Lake Western football's playoff win

> Walled Lake Western romps over Fenton, 61-21

> Walled Lake Western flexes its offensive muscle in blowout of Fenton to win regional title

> Walled Lake Western crushes Fenton to reach D2 semis

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

D3 No. 7 Fenton 49, No. 6 Midland Dow 42

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 6 Midland Dow 55, Bay City Central 14

D3 No. 7 Fenton 49, Flint Carman-Ainsworth 0

> Fenton advances to D2 district final in 49-19 win over Flint Carman-Ainsworth

 

District 2

Final

Friday, Nov. 4

No. 2 Walled Lake Western 41,Pinckney 16

> Wheels fall off in fourth as Pinckney falls to Western in districts

> Detroit C.C., Walled Lake Western prevail

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 2 Walled Lake Western 31, South Lyon 30

Pinckney 28, Walled Lake Northern 17

> Pinckney hopes to win second playoff game in school history

 

Region 3

No. 3 Detroit Martin Luther King 21, No. 7 Temperance Bedford 7

> Detroit King uses long TD passes to boot Temperance Bedford, 21-7

> Jaeveyon Morton rescues Detroit King from near upset

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

No. 7Temperance Bedford 39, Livonia Franklin 22

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

Livonia Franklin 49, Brownstown Woodhaven 28

No. 7 Temperance Bedford 43, Wyandotte Roosevelt 21

> QB Joey Wiemer helps Bedford advance with punishing runs

 

District 2

Final

Saturday, Nov. 5

No. 3 Detroit Martin Luther King 34, Oak Park 7

> Detroit King, Country Day roll to district titles

> Detroit King cruises past Oak Park

> Country Day rides defense to another semifinal appearance

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 3 Detroit Martin Luther King 38,Ferndale 14

Oak Park 26, University of Detroit Jesuit 17

> Oak Park tops U-D Jesuit; Detroit King is next

 

Region 4

No. 5 Birmingham Groves 44, Grosse Pointe North 10

> Groves steamrolls Grosse Pointe South for first-ever regional crown

> Groves makes football history with regional triumph

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

No. 5 Birmingham Groves 24, No. 10 Bloomfield Hills Brother Rice 0

> Groves blanks Rice, claims district championship

> Birmingham Groves soars over Brother Rice, 24-0

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 5 Birmingham Groves 56, Berkley 15

> Groves powers past Berkley in district opening win

No. 10 Bloomfield Hills Brother Rice 35,Warren Cousino 16

 

District 2

Final

Friday, Nov. 4

Grosse Pointe North 24, Grosse Pointe South 14

> Grosse Pointe South turns tables on rival

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

Grosse Pointe North 49, St. Clair Shores Lakeview 7

Grosse Pointe South 32, Port Huron Northern 6

 

Division 3

2014-15 champion: Orchard Lake St. Mary’s Preparatory

 

Region 1

No. 1 Muskegon (11-1) 98.556 62, No. 5 Byron Center 7

> Muskegon 62, Byron Center 7: No. 1-ranked Muskegon has no trouble in D3 regional final

 

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

No. 1 Muskegon 28,East Grand Rapids 10

> Muskegon takes time to celebrate fifth consecutive district title with hard-fought win against East Grand Rapids

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 1 Muskegon 63, Grand Rapids Forest Hills Northern 14

> Muskegon overpowers Forest Hills Northern 63-14 for playoff win

East Grand Rapids 46, Cadillac 6

 

District 2

Final

Friday, Nov. 4

No. 5 Byron Center 55, No. 9 Grand Rapids Christian 28

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 5 Byron Center 45, Zeeland East 6

No. 9 Grand Rapids Christian 35, No. 8 Zeeland West 32

> Grand Rapids Christian reaches into old title playbook for late TD to beat Zeeland West

 

Region 2

No. 2 Edwardsburg 42,No. 4 Chelsea 40 (OT)

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

No. 2 Edwardsburg 50, Stevensville Lakeshore 20

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 2 Edwardsburg 30, Hamilton 8

Stevensville Lakeshore 30, St. Joseph 7

 

District 2

Final

Friday, Nov. 4

No. 4 Chelsea 27, Coldwater 20

> Chelsea touchdown with :06 left ends Coldwater's season

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

Chelsea 37, Vicksburg 7

Coldwater 35, Battle Creek Harper Creek 14

> Coldwater ends Harper Creek's season in playoffs, 35-14

 

Region 3

No. 10 Orchard Lake St Mary’s Preparatory 35,No. 6 DeWitt 28

> DeWitt's football run ends with heartbreaking loss

> Orchard Lake St. Mary's comes from behind to beat DeWitt, move on to Division 3 state semifinals

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

No. 6 DeWitt 45, Mason 10

> DeWitt cruises to Div. 3 district title, beats Mason 45-10

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 6 DeWitt 21, East Lansing 7

> No. 6 DeWitt holds off East Lansing in district opener, 21-7

> DeWitt football team focused on task at hand

Mason 35, Fowlerville 28

> Mason defeats Fowlerville to advance in Division 3

 

District 2

Final

Friday, Nov. 4

No. 10 Orchard Lake St Mary’s Preparatory 49, Linden 14

> Allen and OLSM run over Linden to earn district title

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

Linden 34, Ortonville-Brandon 7

No. 10 Orchard Lake St. Mary’s Preparatory 49,Bay City John Glenn 14

> Lanky but low-key QB stands tall when needed for Orchard Lake St. Mary's

> Orchard Lake St. Mary's shifts into playoff mode with rout of John Glenn

 

Region 4

Dearborn Divine Child (10-2) 72.794 28, No. 3 Allen Park 21

> Divine Child's Theo Day clutch in regional win over Allen Park

> Divine Child holds off Allen Park for 1st regional title since 1985

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

Dearborn Divine Child 31, Redford Union 7

Semifinals

Friday, Oct. 28

Redford Union 41, Warren Fitzgerald 34

Dearborn Divine Child 20, Detroit Cody 6

 

District 2

Final

Friday, Nov. 4

No. 3 Allen Park 34, Romulus 0

> Allen Park with resounding 34-0 win over Romulus

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 3 Allen Park 31, New Boston Huron 12

> Allen Park gets by New Boston Huron; sets up D3 District title match with Romulus

Romulus 40, Trenton 14

 

Division 4

2015 champion: Zeeland West***

*** Played in Division 3

 

Region 1

Final

Saturday, Nov. 12.

No. 5 Grand Rapids Catholic Central 35, Escanaba 0

> Special teams play helps Grand Rapids Catholic Central earn first regional title since 2010

 

District 1

Final

Saturday, Nov. 5.

Escanaba 31, No. 6 Alma 13

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 6 Alma 28, Ludington 7

Saturday, Oct. 29

Escanaba 48, Whitehall 27

 

District 2

Final

Friday, Nov. 4

No. 5 Grand Rapids Catholic Central 38, Allendale 7

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 5 Grand Rapids Catholic Central 43, Wyoming Godwin Heights 0

Allendale 35, No. 10 Wyoming Kelloggsville 19

 

Region 2

No. 8 Hudsonville Unity Christian 36, Lake Odessa Lakewood 16

> Hudsonville Unity Christian beats Lake Odessa Lakewood for first regional championship

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

No. 8 Hudsonville Unity Christian 35, No. 3 Benton Harbor 34

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 3 Benton Harbor 48, Grand Rapids South Christian 28

No. 8 Hudsonville Unity Christian 24,Three Rivers 6

 

District 2

Final

Friday, Nov. 4

Lake Odessa Lakewood 36, Lansing Sexton 28

>Lakewood football makes history with win over Sexton

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

Lake Odessa Lakewood 38, Battle Creek Pennfield 32

Lansing Sexton 26, Williamston 23

> Sexton knocks off Williamston to move on in playoffs

 

Region 3

No. 1 Detroit Country Day 28, Corunna 13

> Country Day captures third straight regional crown

> Detroit Country Day rides defense to regional title

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

Corunna 20,Flint Powers Catholic 14

> Corunna survives ‘war’ with Flint Powers to win D4 district championship

Semifinals

Friday, Oct. 28

Flint Powers Catholic 20, Lake Fenton 19

Corunna 48, Croswell-Lexington 14

 

District 2

Final

Saturday, Nov. 5

No. 1 Detroit Country Day 45,No. 4 Marysville 7

> Detroit King, Country Day roll to district titles

> Marysville falls to Country Day, ends season at 10-1

> Country Day moves on after big win over Marysville

> Detroit Country Day leaves Marysville scoreless after early TD in 45-7 win for district title

> Detroit Country Day bumps off Marysville with 45 unanswered points in district final win

 

Semifinals

Saturday, Oct. 29

No. 1 Detroit Country Day 35, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 7

Friday, Oct. 28

No. 4 Marysville 46, St Clair Shores South Lake 38

> Vikings stay alive, defeat South Lake, 46-38

> Marysville focused entering postseason

 

Region 4

No. 2 River Rouge 57,Adrian 20

> River Rouge dominates Adrian for 2nd consecutive regional championship

> Jairus Grissom leads River Rouge ground attack, 57-20, over Adrian

 

District 1

Final

No. 2 River Rouge 34, Detroit Mumford 22

Semifinals

No. 2 River Rouge 61, Detroit Osborn 0

Detroit Mumford 26, Harper Woods Chandler Park Academy 20

 

District 2

Final

Friday, Nov. 4

Adrian 28,No. 7 Milan 13

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 7 Milan 27, Monroe Jefferson 22

Adrian 27, No. 9 Grosse Ile 20 (OT)

 

Division 5

2013-15 champion: Grand Rapids West Catholic

 

Region 1

No. 5 Menominee (11-1) 87.000  40, No. 8 Reed City 14

> Menominee hands Reed City first loss in convincing fashion, 40-14, for D5 regional title

 

District 1

Final

Saturday, Nov. 5

No. 5 Menominee 61, Grayling 7

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 5 Menominee 41,Kalkaska 13

Saturday, Oct. 29

Grayling 27, Kingsford 17

 

District 2

Final

Friday, Nov. 4

No. 8 Reed City 34, Remus Chippewa Hills 28

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 8 Reed City 35, Pinconning 6

Remus Chippewa Hills 32, No. 10 Clare 27

 

Region 2

No. 7 Frankenmuth 28, No. 2 Ithaca 20

> Ithaca football falls to Frankenmuth in regional final

> Ithaca loses for second time since start of 2010, falls to Frankenmuth in D5 regional final

> Frankenmuth's Kris Roche overcomes exhaustion, Ithaca

> Frankenmuth sacks Ithaca to reach Division 5 semifinal

 

District 1

Final

Saturday, Nov. 5

No. 2 Ithaca 47, No. 9 Muskegon Oakridge 6

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 2 Ithaca 61, Belding 7

No. 9 Muskegon Oakridge 41, Grant 7

 

District 2

Final

Friday, Nov. 4

No. 7 Frankenmuth 49, No. 3 Freeland 14

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 3 Freeland 42, Saginaw Swan Valley 14

> No. 3 Freeland stays unbeaten 42-14 over Swan Valley; No. 7 Frankenmuth next

No. 7 Frankenmuth 38, Essexville Garber 6

 

Region 3

No. 6 Grand Rapids West Catholic 40, Berrien Springs 7

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

No. 6 Grand Rapids West Catholic 10, Portland 7

> No. 1-ranked Portland falls to three-time defending champs on last-second FG

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 1 Portland 58, Grandville Calvin Christian 16

No. 6 Grand Rapids West Catholic 28, No. 4 Lansing Catholic 6

> Defending state champs eliminate Lansing Catholic

 

District 2

Final

Friday, Nov. 4

Berrien Springs 14, Dowagiac 7

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

Berrien Springs 61, Olivet 7

Dowagiac 28, Buchanan 25

 

Region 4

Algonac 38, Ida 22

> Algonac players, coaches react to regional title win

> Swamp party: Algonac football reaches semifinals

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

Ida 58, Southfield Bradford Academy 6

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

Ida 42, Stockbridge 14

Southfield Bradford Academy 38, Brooklyn Columbia Central 33

 

District 2

Final

Friday, Nov. 4

Algonac 20, Almont 16

> Algonac storms back to defeat Almont, 20-16

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

Almont 28, Richmond 27

Algonac 14, Detroit Denby 0

 

Division 6

2015 champion: Ithaca***

*** Playing in Division 5

 

Region 1

No. 6 Maple City Glen Lake 14, No. 4 Calumet 0

> Glen Lake stifles Calumet 14-0 for D6 regional title

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

No. 4 Calumet 6, No. 1 Negaunee 0

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 1 Negaunee 28, Charlevoix 8

Saturday, Oct. 29

No. 4 Calumet 42,Boyne City 8

 

District 2

Final

Friday, Nov. 4

No. 6 Maple City Glen Lake 36, No. 8 Roscommon 12

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 8 Roscommon 36, Houghton Lake 28

No. 6 Maple City Glen Lake 22, Tawas 0

 

Region 2

Leroy Pine River 42, No. 9 Ravenna 14

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

Leroy Pine River 14, Morley Stanwood 7

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

Leroy Pine River 35, Harrison 12

Morley Stanwood 19,Beaverton 0

 

District 2

Final

Saturday, Nov. 5

No. 9 Ravenna 20, Kent City 7

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 9 Ravenna 42, Lakeview 21

Kent City 20, Montague 19

 

Region 3

No. 3 Millington 22, Detroit Central Collegiate 20

> Millington rallies in second half to earn Division 5 quarterfinal title over Detroit Central

 

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

No. 3 Millington 28, Montrose 9

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 3 Millington 50, Hemlock 7

Montrose 52, No. 10 Laingsburg 21

 

District 2

Final

Saturday, Nov. 5

Detroit Central Collegiate 26,Warren Michigan Collegiate 22

> Season ends for Michigan Collegiate in district final

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

Warren Michigan Collegiate 30, Ecorse 6

Detroit Central Collegiate 12, Byron 7

 

Region 4

No. 5 Jackson Lumen Christi 49 Napoleon 6

 

District 1

Final

Saturday, Nov. 5

No. 5 Jackson Lumen Christi 37, No. 2 Schoolcraft 34 (OT)

> Jackson Lumen Christi wins OT thriller 37-34 over Schoolcraft in D6 district final

> Bo Bell's record-setting day leads Lumen Christi football to Division 6 state semifinal

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 2 Schoolcraft 40, Constantine 28

No. 5 Jackson Lumen Christi 55, Watervliet 28

 

District 2

Final

Friday, Nov. 4

Napoleon 42,No. 7 Grass Lake 21

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 7 Grass Lake 27, Manchester 7

Napoleon 25, Michigan Center 24

 

Division 7

2015 champion: Ishpeming

 

Region 1

No. 2 Pewamo-Westphalia 17, No. 1 Traverse City St. Francis 14

> Pewamo-Westphalia advances to state semis

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

No. 1 Traverse City St. Francis 54, Iron Mountain 6

 

Semifinals

Saturday, Oct. 29

No. 1 Traverse City St Francis 55, Harbor Springs 7

Friday, Oct. 28

Iron Mountain 46, Gwinn 32

 

District 2

Final

Saturday, Nov. 5

No. 2 Pewamo-Westphalia 25, No.3 Saugatuck 19

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 2 Pewamo-Westphalia 48, Hesperia 14

No.3 Saugatuck 55,Onekama 7

 

Region 2

Final

Saturday, Nov. 12

No. 4 Ubly 22, No. 6 New Lothrop 13

> Ubly turns tables in fourth quarter for 22-13 D7 regional title win over New Lothrop

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

No. 6 New Lothrop 49, Flint Hamady 12

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 6 New Lothrop 29, Reese 18

Flint Hamady 26, Whittemore-Prescott 20

 

District 2

Final

Friday, Nov. 4

No. 4 Ubly 24, No. 8 Unionville-Sebewaing 16

> Ubly remains unbeaten with 24-16 district final win over USA

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 4 Ubly 52,Elkton-Pigeon-Bay Port Laker 22

No. 8 Unionville-Sebewaing 18, Cass City 14

 

Region 3

Cassopolis 51, Concord 14

> Cassopolis captures first D-7 regional title in program history with 51-14 win over Concord

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

Cassopolis 42,Gobles 21

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

Cassopolis 48, Bridgman 14

Gobles 50, Lawton 12

 

District 2

Final

Friday, Nov. 4

Concord 48,Homer 32

> Concord defeats Homer in Division 7, 48-32

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

Homer 45, Dansville 14

Concord 21, Springport 14

 

Region 4

No. 5 Detroit Loyola 36, No. 6 Hudson 13

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

No. 6 Hudson 27, No. 10 Sand Creek 0

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 6 Hudson 43, Detroit Delta Preparatory 0

No. 10 Sand Creek 12, Clinton 7

 

District 2

Final

Saturday, Nov. 5

No. 5 Detroit Loyola 46, No. 9 Grosse Pointe Woods University Liggett 7

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 9 Grosse Pointe Woods University Liggett 63,Rochester Hills Lutheran Northwest 35

No. 5 Detroit Loyola 45, Madison Heights Madison 12

> Adapting, improvising makes small Loyola big-time

 

Division 8

2013-15 champion: Muskegon Catholic Central

 

Region 1

No. 3 St. Ignace 14, No. 9 Norway 12

> Two-point conversion pulls St. Ignace past Norway 14-12 for Division 8 regional title

 

District 1

Final

Saturday, Nov. 5

No. 9 Norway 40, No. 4 Lake Linden-Hubbell 16

 

Semifinals

Saturday, Oct. 29

No. 4 Lake Linden-Hubbell 46, Felch North Dickinson 16

Friday, Oct. 28

No. 9 Norway 15, Iron River West Iron County 14

 

District 2

Final

Friday, Nov. 4

No. 3 St. Ignace 26, Newberry 6

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 3 St. Ignace 55, Hillman 20

Newberry 16, Gaylord St Mary 14

 

Region 2

No. 1 Muskegon Catholic Central 35, No. 6 Frankfort 0

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

No. 6 Frankfort 38, No. 8 Lincoln Alcona 34

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 6 Frankfort 30,Evart 0

No. 8 Lincoln Alcona 48, AuGres-Sims 26

 

District 2

Final

Saturday, Nov. 5

No. 1 Muskegon Catholic Central 42, Beal City 0

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 1 Muskegon Catholic Central 68, Mt. Pleasant Sacred Heart 7

Beal City 33, Vestaburg 13

 

Region 3

Saginaw Michigan Lutheran Seminary 28, Royal Oak Shrine Catholic 7

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

Saginaw Michigan Lutheran Seminary 34, No. 10 Saginaw Nouvel 6

> Seminary beats Nouvel for first time since 1994, wins 3rd straight district title 34-6

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

Saginaw Michigan Lutheran Seminary 27, Merrill 0

No. 10 Saginaw Nouvel 21, No. 7 Breckenridge 6

 

District 2

Final

Saturday, Nov. 5

Royal Oak Shrine Catholic 49, Clarkston Everest Collegiate 25

> Shrine overcomes slow start to get past Everest Collegiate, secure district title

> Hester achieves superhero status in Shrine's toppling of Everest in district finals

 

Semifinals

Saturday, Oct. 29

Royal Oak Shrine Catholic 21, Fowler 14

Clarkston Everest Collegiate 22, Waterford Our Lady of the Lakes 21

> Late TD lifts Clarkston Everest over Waterford Our Lady

> Everest and WOLL are quite the familiar playoff opponents

 

Region 4

No. 5 Ottawa Lake Whiteford 38,No. 2 Climax-Scotts 18

> Whiteford rolls in D8 quarterfinal

> Whiteford knocks Climax-Scotts out of playoffs, 38-18

 

District 1

Final

Friday, Nov. 4

No. 2 Climax-Scotts 28, Mendon 14

> Climax-Scotts tops rival Mendon in playoffs, 28-14

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 2 Climax-Scotts 52, Colon 7

> No. 2 Climax-Scotts heads list of local playoff teams

Mendon 39, St. Joseph Lake Michigan Catholic 12

 

District 2

Final

Friday, Nov. 4

No. 5 Ottawa Lake Whiteford 44, Morenci 21

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 5 Ottawa Lake Whiteford 50, Petersburg-Summerfield 28

Morenci 27, Pittsford 24 (OT)

 

Eight-player

2015 champion: Powers North Central

 

Semifinals

No. 1 Powers North Central (12-0) 65.889 62, Pickford 22

No. 2 Deckerville (11-0) 64.333 36, No. 5 Wyoming Tri-unity Christian 9

> Deckerville headed back to 8-man state finals

 

Region 1

Final

Friday, Nov. 4

No. 1 Powers North Central 60, No. 4 Crystal Falls Forest Park 50

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 1 Powers North Central 64, Rapid River 0

No. 4 Crystal Falls Forest Park 60, Stephenson 22

 

Region 2

Final

Friday, Nov. 4

Pickford 30, No. 3 Engadine 28

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 3 Engadine 38, Cedarville 30 (OT)

Pickford 53,Fife Lake Forest Area 0

 

Region 3

Final

Saturday, Nov. 5

No. 5 Wyoming Tri-unity Christian (10-0) 62.444 vs. Portland St Patrick (10-0) 62.444

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

Portland St. Patrick 34. Camden-Frontier 28

No. 5 Wyoming Tri-unity Christian 40, Lawrence 12

 

Region 4

Final

Friday, Nov. 4

No. 2 Deckerville 58, New Haven Merritt Academy 12

> Deckerville moves on with 58-12 win

 

Semifinals

Friday, Oct. 28

No. 2 Deckerville 40,Webberville 0

New Haven Merritt Academy 52, Owendale-Gagetown 14

 

 

ad_birmingham_300x150.jpg ad_gppss_300x150.jpg ad_roeper_300x150.jpg ad_os_ostc_300x150.jpg 2016_mhsaa_tournament_football001009.jpg ad_mercy_300x150.jpg ad_ladywood_300x150.jpg ad_regina_300x150.jpg ad_westwood_300x150.jpg ad_olsm_300x150.jpg ad_ndcc_300x150.jpg ad_udj_300x150.jpg 2016_mhsaa_tournament_football001008.jpg 2016_mhsaa_tournament_football001007.jpg ad_pc_300x150.jpg ad_everest_300x150.jpg ad_woll_300x150.jpg ad_shrine_300x150.jpg ad_cranbrook_300x150.jpg ad_oc_inside_300x150.jpg ad_ucs_300x150.jpg ad_landmark_300x150.jpg ad_os_bh_300x150.jpg ad_aag_300x150.jpg ad_berkley_300x150.jpg ad_dexter_300x150.jpg 2016_mhsaa_tournament_football001005.jpg 2016_mhsaa_tournament_football001004.jpg 2016_mhsaa_tournament_football001003.jpg ad_os_ooa_300x150.jpg ad_os_vla_300x150.jpg ad_os_oace_300x150.jpg 2016_mhsaa_tournament_football001002.jpg 2016_mhsaa_tournament_football001001.jpg