460x57ican4.jpg ad_madonna_460.jpg web_ad_460_experience.jpg ad_ltu_460.jpg ad_wmu_460x57.jpg 2016_mhsaa_tournament_cheer001008.jpg ad_birmingham_300x150.jpg ad_gppss_300x150.jpg ad_roeper_300x150.jpg ad_os_ostc_300x150.jpg ad_marian_300x150.jpg ad_mercy_300x150.jpg ad_ladywood_300x150.jpg ad_regina_300x150.jpg ad_westwood_300x150.jpg ad_olsm_300x150.jpg ad_ndcc_300x150.jpg ad_udj_300x150.jpg 2016_mhsaa_tournament_cheer001007.jpg 2016_mhsaa_tournament_cheer001006.jpg ad_pc_300x150.jpg ad_eton_300x150.jpg ad_everest_300x150.jpg ad_woll_300x150.jpg ad_shrine_300x150.jpg ad_cranbrook_300x150.jpg ad_apc_300x150.jpg ad_ucs_300x150.jpg ad_landmark_300x150.jpg ad_flintpowers_300x150.jpg ad_os_bh_300x150.jpg ad_aag_300x150.jpg ad_berkley_300x150.jpg ad_dexter_300x150.jpg 2016_mhsaa_tournament_cheer001004.jpg 2016_mhsaa_tournament_cheer001003.jpg ad_os_ooa_300x150.jpg ad_os_vla_300x150.jpg ad_os_oace_300x150.jpg 2016_mhsaa_tournament_cheer001002.jpg
StudentandAthlete.com home  l  Updated Sunday, March 6, 2016

2016 MHSAA Finals

Friday-Saturday, March 4-5

Delta Plex, Grand Rapids

 

Division 1

2016 champion: Rochester

 

Friday, March 4

 

Final results:

1. Rochester, 792.40

2. Grandville, 790.66

3. Sterling Heights Stevenson, 788.10

4. East Kentwood, 784.84

5. Southgate Anderson, 783.40

6. Lake Orion, 781.36

7. Hudsonville, 780.78

8. Troy Athens, 777.44

 

> Complete results

> Rochester claims first D1 championship since 2009

> Rochester Returns to Top Spot in Division 1

> Rochester edges defending champ Grandville to win Div. 1 competitive cheer title

 

> D1 Preview: Rochester Seeks Perfection

 

 

Division 2

2011-16 champion: Gibraltar Carlson

 

Saturday, March 5

 

Final results:

1. Gibraltar Carlson, 786.26

2. Allen Park, 777.62

3. Grand Rapids Kenowa Hills, 774.80

4. Dearborn Divine Child, 771.42

5. DeWitt, 771.26

6. Trenton, 764.72

7. Muskegon Mona Shores, 759.00

8. Richland Gull Lake, 742.14

 

> Complete results

> Carlson 'Legends' Build Record Streak

> Gibraltar Carlson competitive cheer team wins Div. 2 state title for 6th championship in a row

> Gibraltar Carlson's reign continues with 6th straight state title

> D2 Preview: Carlson Chases History Again

 

Division 3

2014-16 champion: Pontiac Notre Dame Preparatory

 

Saturday, March 5

 

Final results:

1. Pontiac Notre Dame Preparatory, 775.48

2. Richmond, 765.86

3. Ovid Elsie, 757.44

4. Monroe Jefferson, 755.34

5. Comstock Park, 753.52

6. Lakewood Lake Odessa, 751.92

7. Paw Paw, 746.26

8. Escanaba, 732.26

 

> Complete results

> Notre Dame Prep claims third consecutive D3 state title

> Pontiac Notre Dame Prep wins Div. 3 competitive cheer state title to make it a 3-peat

> Notre Dame Seniors Make Good on Promise

> D3 Preview: Familiar Favorites Lead the Way

 

Division 4

2015-16 champion: Breckenridge

 

Saturday, March 5

 

Final results:

1. Breckenridge, 767.68

2. Michigan Center, 754.12

3. Merrill, 738.70

4. Sanford Meridian, 737.80

5. Houghton Lake, 734.88

6. Hudson, 730.58

7. Shelby, 726.80

8. Farwell, 711.88

 

> Complete results

> Huskies Seniors Finish What They Restarted

> Breckenridge wins second straight state title, ninth in school history

> Breckenridge defends Div. 4 state competitive cheer title after shaky warmup

> D4 Preview: Breckenridge Ready to Repeat

> Top-ranked Breckenridge has sights on second straight D4 state title; Farwell also competing

 

2016 MHSAA Regionals

Saturday, Feb. 27

 

Division 1

2015 champion: Grandville

 

Region 1

At Brighton

 

State-qualifying teams:

1. Grandville, 782.84

2. East Kentwood, 779.98

3. Lake Orion, 778.22

4. Hudsonville, 777.52

> Complete results

> Lake Orion advances to D1 cheer finals

 

Participating teams:

Brighton

Clarkston

East Kentwood

Grand Blanc

Grand Ledge

Grandville

Hartland

Hudsonville

Jenison

Lake Orion

Walled Lake Western

Waterford Mott

 

Region 2

At Clinton Township Chippewa Valley

 

State-qualifying teams:

1. Rochester, 789.50

2. Sterling Heights Stevenson, 787.34

3. Troy Athens, 774.86

4. Southgate Anderson, 773.60

> Complete results

 

> Rochester and Athens punch ticket to state finals

 

Participating teams:

Harrison Township L'Anse Creuse

Livonia Churchill

Macomb Dakota

Plymouth

Rochester Adams

Rochester

Rochester Hills Stoney Creek

Southgate Anderson

Sterling Heights Stevenson

Troy Athens

Warren Cousino

Wyandotte Roosevelt

 

Division 2

2011-15 champion: Gibraltar Carlson

 

Region 3

At Muskegon Mona Shores

 

State-qualifying teams:

1. Grand Rapids Kenowa Hills, 759.66

2. DeWitt, 754.14

3. Muskegon Mona Shores, 746.62

4. Richland Gull Lake, 744.70

> Complete results

> Grand Rapids Kenowa Hills wins competitive cheer regional meet

 

Participating teams:

Cedar Springs

Charlotte

DeWitt

Grand Rapids Forest Hills Northern

Grand Rapids Kenowa Hills

Mason

Mattawan

Middleville Thornapple-Kellogg

Midland Dow

Muskegon Mona Shores

Richland Gull Lake

St. Joseph

 

Region 4

At Allen Park

 

State-qualifying teams:

1. Gibraltar Carlson, 783.42

2. Allen Park, 782.98

3. Trenton, 774.68

4. Dearborn Divine Child, 773.68

> Complete results

 

> Gibraltar Carlson repeats as regional champs; Allen Park and Trenton also headed to states

> Divine Child earns 6th consecutive trip to state finals

 

Participating teams:

Allen Park

Bay City Central

Clio

Dearborn Divine Child

Flint Kearsley

Gibraltar Carlson

Marysville

Ortonville Brandon

St. Clair Shores Lake Shore

St. Clair

Trenton

Warren Woods-Tower

 

Division 3

2014-15 champion: Pontiac Notre Dame Preparatory

 

Region 3

At Rockford

 

State-qualifying teams:

1. Escanaba, 727.92

2. Comstock Park, 721.18

3. Lakewood Lake Odessa, 719.30

4. Paw Paw, 717.24

> Complete results

 

Participating teams:

Alma

Berrien Springs

Buchanan

Comstock Park

Escanaba

Freeland

Gladstone

Howard City Tri-County

Lakewood Lake Odessa

Otsego

Paw Paw

Portland

 

Region 6

At Flint Kearsley

 

State-qualifying teams:

1. Pontiac Notre Dame Preparatory, 778.58

2. Richmond, 768.32

3. Monroe Jefferson, 766.68

4. Ovid Elsie, 765.26

> Complete results

 

> Richmond cheer off to state finals

 

Participating teams:

Algonac

Armada

Chesaning

Flat Rock

Grosse Ile

Ida

Lake Fenton

Monroe Jefferson

North Branch

Ovid-Elsie

Pontiac Notre Dame Preparatory

Richmond

 

Division 4

2015 champion: Breckenridge

 

Region 7

At Sparta

 

State-qualifying teams:

1. Sanford Meridian, 721.92

2. Houghton Lake, 721.52

3. Shelby, 709.28

4. Farwell, 704.36

> Complete results

 

Participating teams:

Farwell

Gobles

Hart

Homer

Houghton Lake

Lawton

Montague

Muskegon Western Michigan Christian

Norway

Sanford Meridian

Shelby

White Pigeon

 

Region 8

At Mason

 

State-qualifying teams:

1. Breckenridge, 735.94

2. Michigan Center, 711.10

3. Merrill, 707.16

4. Hudson, 704.96

> Complete results

 

Participating teams:

Adrian Madison

Breckenridge

Capac

Hudson

Ithaca

Vandercook Lake

Memphis

Merrill

Michigan Center

Pewamo-Westphalia

Whitmore Lake

Wixom St. Catherine of Siena

 

2016 MHSAA Districts

Friday-Saturday, Feb. 19-20

 

Division 1

2015 champion: Grandville

 

District 1

At Grandville

1. Grandville, 789.90

2. East Kentwood, 780.80

3. Hudsonville, 776.74

4. Jenison, 760.94

 

> Complete results

 

District 2

At Brownstown Woodhaven

1. Southgate Anderson, 779.82

2. Livonia Churchill, 758.78

3. Plymouth, 750.36

4. Wyandotte Roosevelt, 747.34

 

> Complete results

> Southgate Anderson wins district title; Wyandotte Roosevelt also qualifies for regionals

 

District 3

At Warren Cousino

1. Sterling Heights Stevenson, 779.88

2. Warren Cousino, 770.62

3. Macomb Dakota, 756.52

4. Harrison Township L’Anse Creuse, 743.78

 

> Complete results

> Titans go wire-to-wire to claim Division 1 district title

 

 

District 4

At Troy Athens

1. Rochester, 789.84

2. Rochester Hills Stoney Creek, 783.76

3. Troy Athens, 781.90

4. Rochester Adams, 779.42

 

> Complete results

> Rochester wins D1 District at Troy Athens

 

District 5

At Novi

1. Brighton, 779.76

2. Waterford Mott, 774.18

3. Walled Lake Western, 750.78

4. Hartland, 714.44

 

> Complete results

 

District 6

At Lake Orion

1. Lake Orion, 769.94

2. Grand Blanc, 766.74

3. Clarkston, 749.20

4. Grand Ledge, 743.64

 

> Complete results

> Lake Orion captures D1 District cheer title

 

Division 2

2011-15 champion: Gibraltar Carlson

 

District 7

At St. Joseph

1. Thornapple Kellogg, 730.90

2. Richland Gull Lake, 727.36

3. St. Joseph, 722.64

4. Mattawan, 707.40

 

> Complete results

 

District 8

At Gibraltar Carlson

1. Gibraltar Carlson, 786.40

2. Dearborn Divine Child, 780.36

3. Allen Park, 775.22

4. Trenton, 769.00

 

> Complete results

 

District 9

At St. Clair Shores Lake Shore

1. St. Clair Shores Lake Shore, 743.38

2. St. Clair, 737.72

3. Warren Woods-Tower, 730.38

4. Marysville, 703.92

 

> Complete results

> Lake Shore wins Division 2 district title

 

District 10

At Fenton

1. Bay City Central, 743.04

2. Flint Kearsley, 735.84

3. Ortonville Brandon, 719.46

4. Clio, 711.78

 

> Complete results

 

District 11

At St. Johns

1. DeWitt, 775.80

2. Mason, 745.08

3. Midland Dow, 719.46

4. Charlotte, 709.72

 

> Complete results

 

District 12

At Cedar Springs

1. Grand Rapids Kenowa Hills, 760.60

2. Muskegon Mona Shores, 746.46

3. Cedar Springs, 718.92

4. Grand Rapids Forest Hills Northern, 714.80

 

> Complete results

 

Division 3

2014-15 champion: Pontiac Notre Dame Preparatory

 

District 13

At Allegan

1. Paw Paw, 748.56

2. Otsego, 721.38

3. Berrien Springs, 672.62

4. Buchanan, 657.60

 

> Complete results

 

District 14

At Flat Rock

1. Flat Rock, 742.24

2. Ida, 734.56

3. Monroe Jefferson, 729.24

4. Grosse Ile, 722.72

 

> Complete results

 

District 15

At Yale

1. Pontiac Notre Dame Preparatory, 776.06

2. Richmond, 775.30

3. Armada, 758.02

4. Algonac, 735.82

 

> Complete results

 

District 16

At Ovid-Elsie

1. Ovid-Elsie, 763.36

2. Chesaning, 725.64

3. Lake Fenton, 664.42

4. North Branch, 654.26

 

> Complete results

 

District 17

At Alma

1. Escanaba, 752.66

2. Freeland, 737.34

3. Gladstone, 718.30

4. Alma, 713.04

 

> Complete results

 

District 18

At Comstock Park

1. Comstock Park, 762.56

2. Lakewood Lake Odessa, 749.46

3. Tri-County, 706.52

4. Portland, 702.74

 

> Complete results

 

Division 4

2015 champion: Breckenridge

 

District 19

At Lawton

1. Lawton, 701.96

2. Gobles, 687.06

3. White Pigeon, 686.50

4. Homer, 686.40

 

> Complete results

 

District 20

At Michigan Center

1. Michigan Center, 735.18

2. Adrian Madison, 728.06

3. Vandercook Lake, 726.96

4. Hudson, 723.98

 

> Complete results

 

District 21

At Lake Orion

1. Capac, 718.96

2. Whitmore Lake, 709.64

3. Memphis, 677.60

4. Wixom St. Catherine of Siena, 675.64

 

> Complete results

 

District 22

At Ithaca

1. Breckenridge, 761.64

2. Merrill, 729.04

3. Ithaca, 714.02

4. Pewamo Westphalia, 704.46

 

> Complete results

> Defending Division 4 state champion Breckenridge wins district title at Ithaca

 

 

District 23

At Muskegon Western Michigan Christian

1. Shelby, 711.98

2. Muskegon Western Michigan Christian, 702.32

3. Montague, 682.68

4. Hart, 673.6

 

> Complete results

 

District 24

At East Jordan

1. Houghton Lake, 726.72

2. Sanford Meridian, 703.50

3. Farwell, 700.22

4. Norway, 689.58

 

> Complete results