ad_madonna_460.jpg web_ad_460_experience.jpg ad_ltu_460.jpg ad_wmu_460x57.jpg 2016_mhsaa_tournament_boystennis001010.jpg ad_abion_460x57.jpg 460x57ican3.jpg ad_birmingham_300x150.jpg ad_gppss_300x150.jpg ad_roeper_300x150.jpg ad_os_ostc_300x150.jpg 2016_mhsaa_tournament_boystennis001009.jpg ad_mercy_300x150.jpg ad_ladywood_300x150.jpg ad_regina_300x150.jpg ad_westwood_300x150.jpg ad_olsm_300x150.jpg ad_ndcc_300x150.jpg ad_udj_300x150.jpg 2016_mhsaa_tournament_boystennis001008.jpg 2016_mhsaa_tournament_boystennis001007.jpg ad_pc_300x150.jpg ad_eton_300x150.jpg ad_everest_300x150.jpg ad_woll_300x150.jpg ad_shrine_300x150.jpg ad_cranbrook_300x150.jpg ad_apc_300x150.jpg ad_ucs_300x150.jpg ad_landmark_300x150.jpg ad_os_bh_300x150.jpg ad_aag_300x150.jpg ad_berkley_300x150.jpg ad_dexter_300x150.jpg 2016_mhsaa_tournament_boystennis001005.jpg 2016_mhsaa_tournament_boystennis001004.jpg 2016_mhsaa_tournament_boystennis001003.jpg ad_os_ooa_300x150.jpg ad_os_vla_300x150.jpg ad_os_oace_300x150.jpg 2016_mhsaa_tournament_boystennis001002.jpg 2016_mhsaa_tournament_boystennis001001.jpg

> 2015 boys tennis playoff page

 

2016 MHSAA Finals

Friday-Saturday, Oct. 14-15

 

Division 1

2016 champion: Ann Arbor Huron

 

At Midland Tennis Center

> Final results, brackets

 

Final team standings

1. No. 2 Ann Arbor Huron, 30

2. No. 1 Bloomfield Hills, 28

3. No. 6 Troy, 25

4. No. 5 Novi, 20

5. No. 3 Ann Arbor Pioneer, 18

6. No. 4 Bloomfield Hills Brother Rice, 16

7. No. 7 Northville, 11

7. Clarkston, 11

9. No. 8 Grosse Pointe South, 10

9. No. 9 Port Huron Northern, 10

 

No. 1 Singles Finals

#1 Steve Forman, Troy d. #2 Josh Mukherjee, Bloomfield Hills, 6-2,2-6,6-1

No. 2 Singles Finals

#1 Andrew Zhang, Bloomfield Hills d. #2 Luke Baylis, Clarkston, 6-1,6-0

No. 3 Singles Finals

#1 Constantine Hemmrich, Bloomfield Hills d. #2 Owen Kelley, Ann Arbor Huron, 6-3,6-2

No. 4 Singles Finals

#1 Sahil Deenadayalu, Ann Arbor Huron d. #3 Brad Silverman, Bloomfield Hills, 6-3,6-3

No. 1 Doubles Finals

#1 Chris Cho / Brenden Chen, Ann Arbor Huron d. #6 Josh Anschuetz / Travis Tucker, Bloomfield Hills Brother Rice, 7-5,6-4

No. 2 Doubles Finals

#2 Austin Choi / Eddie Wang, Ann Arbor Huron d. #1 Riley McNulty / Jack Brockhaus, Bloomfield Hills Brother Rice, 3-6,7-6(1), 6-2

No. 3 Doubles Finals

#2 Aakash Ray / Nayan Makim, Novi d. #4 Vedaant Garg / Spencer Liu, Troy, 7-5,1-6,6-2

No. 4 Doubles Finals

#3 Gabe Kleer / Josh Lee, Ann Arbor Pioneer d. #4 Vishal Bethamcherla / Ricky Young, Troy, 6-2,7-6(0)

 

> Ann Arbor Huron wins fourth D1 title in six years; Pioneer finishes fifth

> D1 Champs Finish Tough Title Roads

> Troy’s Steve Forman big hit at No. 1 singles

> Bloomfield Hills finishes runner-up at D1 tennis finals

> Troy's Forman follows big brother's lead, wins No. 1 singles state title

> Preview: Familiar Foes Ready To Rematch

 

Division 2

2016 champion: Midland Dow

 

At Holland

> Final results, brackets

 

Final team results

1. No. 1 Midland Dow, 35

2. No. 2 Grand Rapids Forest Hills Central, 25

3. No. 4 Okemos, 18

3. No. 5 Portage Central, 18

5. No. 8 Birmingham Seaholm, 16

5. No. 7 Birmingham Groves, 16

7. No. 3 Grand Rapids Forest Hills Northern, 15*

8. No. 6 University of Detroit Jesuit, 12

8. No. 9 Grosse Pointe North, 12

10. No. 10 East Lansing, 8*

11. Walled Lake Western, 8

*Note: East Lansing (No. 3 doubles) and Grand Rapids Forest Hills Northern (No. 2 doubles) each had one team point deducted for racquet abuse

 

No. 1 Singles Finals

#1 Varun Shanker, Midland Dow d. #2 Reed Crocker, Kalamazoo Loy Norrix, 7-6 (6), 3-6, 7-6 (8)

No. 2 Singles Finals

#4 Cameron Raedy, Portage Central d. #2 Anish Middha, Midland Dow, 6-2, 7-5

No. 3 Singles Finals

#1 Tyler Conrad, Midland Dow d. #3 Daniel Gorelik, Okemos, 6-4, 6-2

No. 4 Singles Finals

#2 Deniz Kalfa, Okemos d. #1 Saketh Kamaraju, Midland Dow, 7-6 (4), 6-1

No. 1 Doubles Finals

#1 Jj Kirkman / Aditya Middha, Midland Dow d. #2 Jack Williams / Ben Zacharia, Grosse Pointe North, 7-5, 3-6, 6-4

No. 2 Doubles Finals

#2 Aidan Rynbrandt / Jack Ziegler, GR Forest Hills Central d. #1 Sagar Kamaraju / Noah Nichols, Midland Dow, 6-4, 6-1

No. 3 Doubles Finals

#2 Daniel Zhang / Gopal Parthasarathy, Midland Dow d. #1 Peyton Herbert / Mike Battiste, GR Forest Hills Central, 6-2, 6-3

No. 4 Doubles Finals

#3 Charlie Michaud / Aerik Joe, Birmingham Groves d. #1 Ryan Killmaster / Jeroen Uesbeck, Midland Dow, 6-2, 7-5

 

> Top-Flight Dow Returns To Top Of D2

> Dow boys' tennis wins its sixth state title in eight seasons

> Dow crowns four flight champions, wins sixth D2 title since 2009; FHC 2nd

> Forest Hills Central tennis team runner-up in Division 2 state meet

> 'Tradition of excellence' fuels H.H. Dow to two state titles on same day

> Dow crowns four flight champions, wins sixth D2 title since 2009; FHC 2nd

 

Division 3

2015-16 champion: Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood

 

At Kalamazoo College

> Final results, brackets

 

Day one results:

1. No. 1 Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 34

1. No. 2 Detroit Country Day, 33

3. No. 3 East Grand Rapids, 20

3. No. 5 St. Joseph, 20

5. No. 4 Grand Rapids Forest Hills Eastern, 18

6. No. 7 Allegan, 11

7. No. 9 St. Clair, 10

7. No. 10 Parma Western, 10

7. Trenton, 10

10. Coopersville, 8

 

No. 1 Singles Finals

#1 Benji Jacobson, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood d. #2 Ryan Rhoades, Holland Christian, 6-3, 6-4

No. 2 Singles Finals

#2 Ahmeir Kyle, St. Joseph d. #1 Nik Gruskin, Detroit Country Day, 6-2, 3-6, 6-2

No. 3 Singles Finals

#1 Will Page, St. Joseph d. #2 Justin Luo, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 6-1, 6-2

No. 4 Singles Finals

#1 Eric Wang, Detroit Country Day d. #2 Sohum Acharya, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 6-2, 2-3 RET-INJ

No. 1 Doubles Finals

#1 Michael Bian / Andrew Du, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood d. #2 Rick Warnicke / Ryan Murakawa, Detroit Country Day, 5-7, 6-1, 6-3

No. 2 Doubles Finals

#1 Milind Rao / Kavon Rahmani, Detroit Country Day d. #2 Jacob Yellen / Joe Croskey, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 7-5, 6-0

No. 3 Doubles Finals

#2 Nate Thewes / Tommy Nardicchio, Detroit Country Day d. #1 Blake Fisher / Nikhil Deenadayalu, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 6-4, 6-2

No. 4 Doubles Finals

#1 Eshaan Kawlra / Jack Trees, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood d. #2 Prathik Chukkapalli / Nick Sicilia, Detroit Country Day, 1-6, 6-2, 6-4

 

> Cranes Turn Away Country Day Again

> East Grand Rapids, Forest Hills Eastern in top five behind Cranbrook-Kingswood in D3 tennis

> Cranbrook edges Country Day for 2nd straight state championship

 

Division 4

2016 champion: Grosse Pointe Woods University Liggett

 

At Holly and Fenton

> Final results, brackets

 

Day one results:

1. No. 1 Grosse Pointe Woods University Liggett, 32

2. No. 2 Ann Arbor Greenhills, 30

3. No. 3 Traverse City St. Francis, 22

3. No. 4 Whitehall, 22

5. No. 5 Williamston, 15

5. No. 6 Grand Rapids Catholic Central, 15

7. Flint Powers Catholic, 10

8. No. 8 Grand Rapids West Catholic, 8

9. No. 7 Lansing Catholic, 7

10. Ann Arbor Gabriel Richard, 6

 

No. 1 Singles Finals

#1 Oliver Weaver, Williamston d. #6 Austin Koenes, Grand Rapids NorthPointe Christian, 6-4, 6-1

No. 2 Singles Finals

#3 Ian Worthington, Grand Rapids Catholic Central d. #5 Ian Sood, Ann Arbor Gabriel Richard, 6-2, 7-6 (5)

No. 3 Singles Finals

#3 Oscar Hobaek, Whitehall d. #1 Sam Talsma, Ann Arbor Greenhills, 2-6, 6-4, 6-2

No. 4 Singles Finals

#1 Andrew Staricco, Grosse Pointe Woods University Liggett d. #2 Henry Branch, Ann Arbor Greenhills, 6-2, 7-5

No. 1 Doubles Finals

#5 Mitchell Gajar / Jack Harris, Ann Arbor Greenhills d. #2 Thomas Van Pelt / Maddie Fozo, Grosse Pointe Woods University Liggett, 6-2, 7-6 (4)

No. 2 Doubles Finals

#2 Alec Azar / Davey Sekhon, Grosse Pointe Woods University Liggett d. #1 Ryan Navin / Joe Primeau, Traverse City St. Francis, 6-1, 6-4

No. 3 Doubles Finals

#2 Spencer Warezak / Craig Buhler, Grosse Pointe Woods University Liggett d. #1 Sushruta Shankar / Trey Feldeisen, Ann Arbor Greenhills, 6-3, 6-1

No. 4 Doubles Finals

#3 Max Froehlich / Drake Rosenberg, Ann Arbor Greenhills d. #1 Matthew Lesha / Victor Logan, Grosse Pointe Woods University Liggett, 6-0, 7-5

 

> Liggett Ends Greenhills' 8-Year Reign

>GPW University Liggett ends Greenhills’ 8-year reign

> Liggett tennis wins Division 4 state finals; ends Ann Arbor Greenhills’ state championship streak

 

> Greenhills hopes to serve up ninth-straight title

 

 

2016 MHSAA Regionals

 

Division 1

2015 champions: Novi and Bloomfield Hills

 

Region 1

At Holland

Thursday, Oct. 6

 

Finals qualifiers

Holland West Ottawa

Rockford

> Complete results

 

Region 2

At Brownstown Woodhaven

Friday, Oct. 7

 

Finals qualifiers

No. 2 Ann Arbor Huron

No. 3 Ann Arbor Pioneer

> Complete results

 

Region 3

At Canton

Thursday, Oct. 6

 

Finals qualifiers

No. 4 Bloomfield Hills Brother Rice

Plymouth

> Complete results

 

Region 4

At Novi

Friday, Oct. 7

 

Finals qualifiers

No. 7 Northville

No. 5 Novi

> Complete results

 

Region 5

At Grosse Pointe South

Thursday, Oct. 6

 

Finals qualifiers

1. No. 6 Troy, 32

2. No. 8 Grosse Pointe South, 22

3. No. 10 Troy Athens, 18

> Complete results

> Troy sweeps regional, Athens will join Colts at state finals

 

Region 6

At Utica Eisenhower

Friday, Oct. 7

 

Finals qualifiers

No. 9 Port Huron Northern

Utica Eisenhower

> Complete results

 

Region 7

At Clarkston

Thursday, Oct. 6

 

Finals qualifiers

1. No. 1 Bloomfield Hills, 31

2. Clarkston, 22

> Complete results

> Bloomfield Hills, Clarkston qualify out of regionals and on to state finals

 

Region 8

At Saginaw Heritage

Thursday, Oct. 6

 

Finals qualifiers

1. Traverse City Central, 26

2. Grand Blanc, 25

> Complete results

> Traverse City Central wins D2 regional; Grand Blanc also advances

 

Division 2

2015 champions: Grand Rapids Forest Hills Central and Portage Central

 

Region 9

At Portage Central

Thursday, Oct. 6

 

Finals qualifiers

Byron Center

No. 5 Portage Central

> Complete results

 

Region 10

At Allen Park

Thursday, Oct. 6

 

Finals qualifiers

Gibraltar Carlson

Riverview Gabriel Richard

Allen Park

Wyandotte Roosevelt

> Complete results

 

Region 11

At North Farmington

Thursday, Oct. 6

 

Finals qualifiers

North Farmington

Walled Lake Western

> Complete results

 

Region 12

At Birmingham Groves

Thursday, Oct. 6

 

Finals qualifiers

1. No. 7 Birmingham Groves, 29

2. No. 8 Birmingham Seaholm, 26

> Complete results

> Groves captures boys tennis regional title

 

Region 13

At Warren Woods-Tower

Friday, Oct. 7

 

Finals qualifiers

No. 6 University of Detroit Jesuit

No. 9 Grosse Pointe North

> Complete results

 

Region 14

At Holly

Thursday, Oct. 6

 

Finals qualifiers

Holly

Fenton

> Complete results

 

Region 15

At Okemos

Friday, Oct. 7

 

Finals qualifiers

No. 10 East Lansing

No. 1 Midland Dow

No. 4 Okemos

> Complete results

 

Region 16

At Grand Rapids Forest Hills Central

Thursday, Oct. 6

 

Finals qualifiers

No. 2 Grand Rapids Forest Hills Central

No. 3 Grand Rapids Forest Hills Northern

> Complete results

 

 

Division 3

2015 champion: Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood

 

Region 17

At Battle Creek Central

Friday, Oct. 7

 

Finals qualifiers

No. 7 Allegan

Battle Creek Harper Creek

Marshall

> Complete results

 

Region 18

At Three Rivers

Thursday, Oct. 6

 

1. No. 5 St. Joseph, 31

2. Coldwater, 18

> Complete results

> St. Joseph captures 18th regional tennis title in 20 years

 

Region 19

At Trenton

Thursday, Oct. 6

 

Chelsea

No. 10 Parma Western

Trenton

> Complete results

 

Region 20

At Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood

Thursday, Oct. 6

 

1. No. 1 Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 29

2. No. 2 Detroit Country Day, 27

> Complete results

> Cranbrook avenges loss to Country Day, grabs regional title

 

Region 21

At St. Clair

Friday, Oct. 7

 

Finals qualifiers

Goodrich

No. 9 St. Clair

Yale

> Complete results

 

Region 22

At Haslett

Thursday, Oct. 6

 

DeWitt

Fowlerville

No. 8 Haslett

> Complete results

> Three Lansing-area tennis teams qualify for D3 state tournament

 

Region 23

At Grand Rapids Christian

Friday, Oct. 7

 

Finals qualifiers

No. 4 Grand Rapids Forest Hills Eastern

No. 3 East Grand Rapids

> Complete results

 

Region 24

At Ferris State University

Thursday, Oct. 6

 

Finals qualifiers

Coopersville

Petoskey

> Complete results

 

 

Division 4

2008-15 champion: Ann Arbor Greenhills

 

Region 25

At Buchanan

Thursday, Oct. 6

 

Finals qualifiers

Berrien Springs

Kalamazoo Hackett Catholic Preparatory

> Complete results

 

Region 26

At Ann Arbor Greenhills

Thursday, Oct. 6

 

Finals qualifiers

1. No. 2 Ann Arbor Greenhills, 24

2. Ann Arbor Gabriel Richard, 10

> Complete results

> Eight-time defending Division 4 champion Ann Arbor Greenhills sweeps

 

Region 27

At Grosse Pointe Woods University Liggett

Thursday, Oct. 6

 

Finals qualifiers

No. 1 Grosse Pointe Woods University Liggett

No. 9 West Bloomfield Frankel Jewish Academy

> Complete results

 

Region 28

At Almont

Thursday, Oct. 6

 

Finals qualifiers

No. 10 Almont

Flint Powers Catholic

> Complete results

 

Region 29

At Portland

Thursday, Oct. 6

 

Finals qualifiers

No. 7 Lansing Catholic

Portland

No. 5 Williamston

> Complete results

 

Region 30

At Grand Rapids South Christian

Thursday, Oct. 6

 

Finals qualifiers

No. 6 Grand Rapids Catholic Central

No. 8 Grand Rapids West Catholic

> Complete results

 

Region 31

At Midland Bullock Creek

Friday, Oct. 7

 

Finals qualifiers

Chesaning

Essexville Garber

> Complete results

 

Region 32

At Traverse City St. Francis

Friday, Oct. 7

 

Finals qualifiers

No. 3 Traverse City St. Francis

No. 4 Whitehall

> Complete results