2016 MHSAA Finals

Saturday, Nov. 5

 

Division 1

2016 champion: East Kentwood

 

At Comstock Park

East Kentwood 1, No. 6 Troy Athens 0 (SO)

> Box score

 

> East Kentwood Prevails In D1 Shootout

> Boys soccer state finals: Read all about the winners here

> East Kentwood’s ‘nerves of steel sophomore’ helps deliver Falcons’ fifth state soccer championship

 

Division 2

2016 champion: Mattawan

 

At Rochester Hills Stoney Creek

Mattawan 1, Dearborn Divine Child 0 (SO)

> Box score

 

> Mattawan Takes Final History-Making Step

> Mattawan celebration 'pure pandemonium' after penalty kicks clinch first state title

> Divine Child falls in Division 2 final

 

Division 3

2016 champion: Grand Rapids Catholic Central

 

At Rochester Hills Stoney Creek

No. 1 Grand Rapids Catholic Central 1, No. 4 Flint Powers Catholic 0

> Box score

 

> GR Catholic Central Clinches 1st Title

> Grand Rapids Catholic Central collects first-ever state title for boys soccer

> Flint Powers junior juggles soccer and football playoff games on back-to-back days

 

Division 4

2015-16 champion: Burton Genesee Christian

 

No. 6. Burton Genesee Christian 3, Muskegon Catholic Central 0

> Box score

 

> Repeat Champ Soliders Finish D4 Shutout

> Genesee Christian soccer repeats in Division 4: beats Muskegon Catholic Central 3-0 for 17th shutout

 

 

 

2016 MHSAA Semifinals

Wednesday, Nov. 2

 

Division 1

2015 champion: Grand Rapids Forest Hills Central

 

At Troy

No. 6 Troy Athens 2, Rochester 1 (SO)

At Holt

East Kentwood 1, Novi 0

 

Division 2

2015 champion: Mason

 

At Auburn Hills Avondale

Dearborn Divine Child 2, Fenton 0

At Grand Rapids Christian

Mattawan 2, No. 1 East Lansing 0

 

Division 3

2015 champion: Grand Rapids South Christian

 

At Howell

No. 4 Flint Powers Catholic 1, Lansing Catholic 0

At Cedar Springs

No. 1 Grand Rapids Catholic Central 3, Charlevoix 1

 

Division 4

2015 champion: Burton Genesee Christian

 

At Troy Athens

No. 6. Burton Genesee Christian 1, No. 3 Ann Arbor Greenhills 0

At East Kentwood, 6 p.m.

Muskegon Catholic Central 4, Kalamazoo Hackett Catholic Preparatory 3 (OT)

 

 

Tracking the ranked teams

Final regular season rankings from the Michigan High School Soccer Coaches Association (Oct. 17, 2016)

 

Division 1

2016 champion: East Kentwood

 

1. Ann Arbor Skyline

10/20: Eliminated by Saline in district final, 1-0

10/18: Beat Ann Arbor Huron, 3-0

10/17: Beat Ypsilanti Lincoln, 8-3

2. Portage Northern

10/22: Eliminated by Okemos in District 3 final, 1-0

10/20: Beat Battle Creek Lakeview, 6-1

10/18: Beat Lansing Everett, 4-1

3. Canton

10/20: Eliminated by Salem, 3-2 (OT)

10/18: Beat Plymouth, 2-1

4. Rockford

10/22: Eliminated by East Kentwood in District 2 final, 1-0

10/20: Beat Grand Ledge, 2-1

10/18: Beat Wyoming, 4-0

5. Rochester Adams

10/17: Eliminated by Clarkston, 2-1

6. Troy Athens

11/5: Eliminated by East Kentwood in Division 1 title game, 1-0 (SO)

11/2: Beat Rochester, 2-1 (SO)

10/28 and 11/1: Won Region 3 championship over Macomb Dakota, 3-2 (SO)

10/25: Beat Warren De La Salle, 2-0

10/22: Won District 10 championship over Sterling Heights Stevenson, 3-1

10/19: Beat Sterling Heights, 5-0

10/17: Beat Utica, 3-0

7. Northville

10/19: Eliminated by No. 8 Brighton, 1-0 (OT)

10/17: Beat Livonia Stevenson, 1-0

8. Brighton

10/21: Eliminated in District 5 final by Novi, 4-1

10/19: Beat No. 7 Northville, 1-0 (OT)

9. Utica Ford II

10/19: Eliminated by Sterling Heights Stevenson, 4-3

10/17: Beat Warren Cousino, 4-0

10. Novi Detroit Catholic Central

10/17: Eliminated by Novi, 1-0

 

Division 2

2016 champion: Mattawan

 

1. East Lansing

11/2: Eliminated by Mattawan, 2-0

10/27: Won Region 8 championship over No. 6 Grand Rapids Forest Hills Northern, 1-0

10/25: Beat Petoskey, 2-0

10/22: Won District 29 championship over DeWitt, 2-1

10/19: Beat Haslett, 1-0

10/17: Beat St. Johns, 5-1

2. Spring Lake

10/17: Eliminated by Muskegon Reeths-Puffer, 2-1

3. Auburn Hills Avondale

10/20: Eliminated by Pontiac Notre Dame Preparatory, 2-1 (OT)

10/18: Beat Yale, 2-0

4. Lowell

10/22: Eliminated by No. 6 Grand Rapids Forest Hills Northern in District 30 title game, 2-1

10/19: Beat Grand Rapids Forest Hills Eastern, 3-2 (OT)

10/17: Beat No. 10 Grand Rapids Northview, 2-1

5. Tecumseh

10/21: Eliminated by Dexter in District 21 title game, 1-0

10/20: Beat Chelsea, 3-2

6. Grand Rapids Forest Hills Northern

10/27: Eliminated by No. 1 East Lansing in Region 8 title game, 1-0

10/25: Beat Muskegon Reeths-Puffer, 4-0

10/22: Won District 30 championship over No. 4 Lowell, 2-1

10/19: Beat Cedar Springs, 8-0

10/17: Beat Greenville, 8-0

7. Coldwater

10/20: Eliminated by Marshall, 2-1 (OT)

8. Holland

10/27: Eliminated by Mattawan in Region 5 title game, 3-0

10/25: Beat Plainwell, 3-0

10/22: Won District 19 championship over East Grand Rapids, 1-0

10/20: Beat Holland Christian, 4-1

10/18: Beat Allendale, 7-2

9. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood

10/25: Eliminated by Fenton, 2-1

10/21: Won District 25 championship over Detroit Country Day, 5-0

10/19: Beat Orchard Lake St. Mary’s Preparatory, 2-0

10.Grand Rapids Northview

10/17: Eliminated by No. 4 Lowell, 2-1

 

Division 3

2016 champion: Grand Rapids Catholic Central

 

1. Grand Rapids Catholic Central

11/5: Won Division 3 championship over No. 4 Flint Powers Catholic, 1-0

11/2: Beat Charlevoix, 3-1

10/27: Won Region 9 championship over No. 8 Paw Paw, 3-2 (OT)

10/25: Beat No. 2 Hudsonville Unity Christian, 4-1

10/22: Won District 35 championship over Grand Rapids Wellspring, 6-0

10/19: Beat Lakeview, 4-0

2. Hudsonville Unity Christian

10/25: Eliminated by No. 1 Grand Rapids Catholic Central, 4-1

10/21: Won District 34 championship over Wyoming Godwin Heights, 5-0

10/19: Beat No. 3 Grand Rapids South Christian, 2-0

10/17: Beat Kentwood Grand River Preparatory, 5-1

3. Grand Rapids South Christian

10/19: Eliminated by No. 2 Hudsonville Unity Christian, 2-0

10/17: Beat Wyoming Lee, 2-0

4. Flint Powers Catholic

11/5: Eliminated by No. 1 Grand Rapids Catholic Central in Division 3 title game, 1-0

11/2: Beat Lansing Catholic, 1-0

10/27: Won Region 11 championship over No. 7 Clawson, 2-0

10/25: Beat Richmond, 2-1 (OT)

10/22: Won District 43 championship over Frankenmuth, 8-1

10/19: Beat Unionville-Sebewaing, 6-0

10/17: Beat Caro, 8-0

5. Williamston

10/19: Eliminated by Lansing Catholic, 2-1 (SO)

10/17: Beat Laingsburg, 3-0

6. Grosse Ile

10/29: Eliminated by Lansing Catholic in Region 10 title game, 3-2 (SO)

10/25: Beat Comstock Park, 7-0

10/21: Won District 40 championship over Canton Preparatory, 7-1

10/19: Beat Ypsilanti Arbor Preparatory, 5-0

10/17: Beat Allen Park Cabrini, 5-0

7. Clawson

10/27: Eliminated by No. 4 Flint Powers Catholic in Region 11 title game, 2-0

10/25: Beat Lake Fenton, 3-1

10/21: Won District 41 championship over Hamtramck Frontier International, 3-0

10/19: Beat Ferndale, 8-0

8. Paw Paw

10/27: Eliminated by No. 1 Grand Rapids Catholic Central in Region 9 title game, 3-2 (OT)

10/25: Beat Muskegon Orchard View, 5-2

10/22: Won District 33 championship over South Haven, 4-0

10/19: Beat Hopkins, 3-0

10/17: Beat Dowagiac, 3-1

9. Ann Arbor Gabriel Richard

10/25: Eliminated by Lansing Catholic, 2-0

10/22: Won District 39 championship over Onsted, 5-1

10/19: Beat Manchester, 1-0

10/17: Beat Jackson Lumen Christi, 2-0

10. Tawas

10/25: Eliminated by Benzie Central, 1-0 (SO)

10/22: Won District 46 championship over Ogemaw Heights, 4-1

10/19: Beat Gladwin, 1-0

10/17: Beat Standish-Sterling Central, 8-0

 

Division 4

2015-16 champion: Burton Genesee Christian

 

1. Monroe St. Mary Catholic

10/29: Eliminated by No. 3 Ann Arbor Greenhills in Region 14 title game, 1-0

10/25: Beat Plymouth Christian, 4-2

10/21: Won District 54 championship over Allen Park Inter-City Baptist, 4-3

10/19: Beat Taylor Preparatory, 5-0

10/17: Beat Riverview Gabriel Richard, 5-2

2. Grosse Pointe Woods University Liggett

10/18: Eliminated by Royal Oak Shrine, 2-0

3. Ann Arbor Greenhills

11/2: Eliminated by No. 6 Burton Genesee Christian, 1-0

10/29: Won Region 14 championship over No. 1 Monroe St. Mary Catholic, 1-0

10/25: Beat Royal Oak Shrine Catholic, 4-0

10/21: Won District 53 championship over Ann Arbor Rudolf Steiner, 7-0

10/19: Beat Adrian Lenawee Christian, -1

10/17: Beat Jackson Christian, 3-2

4. North Muskegon

10/19: Eliminated by Muskegon Catholic Central, 2-1

5. Muskegon Western Michigan Christian

10/17: Eliminated by No. 4 North Muskegon, 3-1

6. Burton Genesee Christian

11/5: Won Division 4 championship over Muskegon Catholic Central, 3-0

11/2: Beat No. 3 Ann Arbor Greenhills, 1-0

10/29: Won Region 15 championship over Marlette, 3-0

10/25: Beat Lincoln Alcona, 4-0

10/21: Won District 57 championship over Dansville, 3-0

10/19: Beat Brighton Charyl Stockwell Academy, 4-0

10/17: Beat Burton St. Thomas More, 9-0

7. Hillsdale Academy

10/21: Eliminated by No. 10 Lansing Christian in District 52 final, 3-1

10/19: Beat Vermontville Maple Valley, 8-0

10/17: Beat Battle Creek Calhoun Christian, 6-0

8. Grandville Calvin Christian

10/21: Eliminated by No. 9 Grand Rapids Covenant Christian in District 61 final, 1-0

10/20: Beat Wyoming Potter’s House Christian, 2-1

10/18: Beat Byron Center Zion Christian, 4-0

9. Grand Rapids Covenant Christian

10/27: Eliminated by Muskegon Catholic Central in Region 16 title game, 2-1

10/25: Beat Harbor Springs, 4-1

10/22: Won District 61 championship over No. 8 Grandville Calvin Christian, 1-0

10/20: Beat Grand Rapids Northpointe Christian, 2-1

10/18: Beat Holland Calvary Christian, 7-0

10. Lansing Christian

10/27: Eliminated by Kalamazoo Hackett Catholic Preparatory in Region 13 title game, 2-1

10/25: Beat New Buffalo, 5-1

10/21: Won District 52 championship over No. 7 Hillsdale Academy, 3-1

10/19: Beat Hanover-Horton, 9-1

10/17: Beat Hillsdale Will Carleton Academy, 10-0

 

2016 MHSAA Regionals

 

Division 1

2015 champion: Grand Rapids Forest Hills Central

 

Region 1

At Holt

 

Thursday, Oct. 27

Final

East Kentwood 3, Traverse City West 2 (SO)

Tuesday, Oct. 25

Traverse City West 4, Grand Rapids Union 0

East Kentwood 4, Okemos 0

 

Region 2

At Ann Arbor Huron

 

Thursday, Oct. 27

Final

Novi 1, Salem 0

Tuesday, Oct. 25

Novi 3, Dearborn 1

Salem 2, Saline 1

 

Region 3

At Troy Athens

 

Friday, Oct. 28/Tuesday, Nov. 1

Final

No. 6 Troy Athens 3, Macomb Dakota 2 (SO)

Troy Athens won second shootout, 5-4. Senior goalie Mason Maziasz made the game-winning save on the final shooter. Senior Mark Iskander and senior captain Shamik Patel scored goals in the second shootout for Athens.

> Troy Athens KO's Macomb Dakota in penalty kicks — again

> After having region title taken away, Troy Athens wins it back in controversial shootout over Dakota

> Troy Athens perseveres for boys soccer regional title

> Athens and Dakota will re-do part of the shootout to determine regional champion

> Repeat performance, Troy Athens tops Dakota in shootout conclusion

> Detroit area high school soccer game faces unprecedented 'redo' this afternoon, sparks controversy

> Troy Athens superintendent sends letter to parents regarding regional soccer shootout 'Redo'

 

Wednesday, Oct. 26

Macomb Dakota 4, Grosse Pointe North 0

No. 6 Troy Athens 2, Warren De La Salle 0

 

Region 4

At Rochester Hills Stoney Creek

 

Thursday, Oct. 27

Final

Rochester 1, Grand Blanc 0

Tuesday, Oct. 25

Grand Blanc 2, Birmingham Seaholm 1

Rochester 2, Hartland 1

 

Division 2

2015 champion: Mason

 

Region 5

At Vicksburg

 

Thursday, Oct. 27

Final

Mattawan 3, No. 8 Holland 0

Tuesday, Oct. 25

Mattawan 2, Marshall 1

No. 8 Holland 3, Plainwell 0

 

Region 6

At Farmington

 

Thursday, Oct. 27

Final

Dearborn Divine Child 2, Gibraltar Carlson 0

Tuesday, Oct. 25

Dearborn Divine Child 2, Dexter 0

Gibraltar Carlson 2, Melvindale 1

 

Region 7

At Fenton

 

Thursday, Oct. 27

Final

Fenton 1, Pontiac Notre Dame Preparatory 0

Tuesday, Oct. 25

Fenton 2, No. 9 Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 1

Pontiac Notre Dame Preparatory 2, Marysville 0

 

Region 8

At Mt. Pleasant

 

Thursday, Oct. 27

Final

No. 1 East Lansing 1, No. 6 Grand Rapids Forest Hills Northern 0

Tuesday, Oct. 25

No. 1 East Lansing 2, Petoskey 0

No. 6 Grand Rapids Forest Hills Northern 4, Muskegon Reeths-Puffer 0

 

Division 3

2015 champion: Grand Rapids South Christian

 

Region 9

At Hudsonville Unity Christian

 

Thursday, Oct. 27

Final

No. 1 Grand Rapids Catholic Central 3, No. 8 Paw Paw 2 (OT)

Tuesday, Oct. 25

No. 8 Paw Paw 5, Muskegon Orchard View 2

No. 1 Grand Rapids Catholic Central 4, No. 2 Hudsonville Unity Christian 1

 

Region 10

At Williamston

 

Friday, Oct. 28

Final

Lansing Catholic 3, No. 6 Grosse Ile 2 (SO)

Tuesday, Oct. 25

No. 6 Grosse Ile 7, Comstock 0

Lansing Catholic 2, No. 9 Ann Arbor Gabriel Richard 0

 

Region 11

At Flint Powers Catholic

 

Thursday, Oct. 27

Final

No. 4 Flint Powers Catholic 2, No. 7 Clawson 0

Tuesday, Oct. 25

No. 7 Clawson 3, Lake Fenton 1

No. 4 Flint Powers Catholic 2, Richmond 1 (OT)

 

Region 12

At Clare

 

Thursday, Oct. 27

Final

Charlevoix 5, Benzie Central 0

Tuesday, Oct. 25

Charlevoix 2, Saginaw Swan Valley 0

Benzie Central 1, No. 10 Tawas 0 (SO)

 

Division 4

2015 champion: Burton Genesee Christian

 

Region 13

At Lawton

 

Thursday, Oct. 27

Final

Kalamazoo Hackett Catholic Preparatory 2, No. 10 Lansing Christian 1

Tuesday, Oct. 25

No. 10 Lansing Christian 5, New Buffalo 1

Kalamazoo Hackett Catholic Preparatory 8, Lawton 0

 

Region 14

At Grosse Pointe Woods University Liggett

 

Saturday, Oct. 29

Final

No. 3 Ann Arbor Greenhills 1, No. 1 Monroe St. Mary Catholic Central 0

Tuesday, Oct. 25

No. 3 Ann Arbor Greenhills 4, Royal Oak Shrine Catholic 0

Wednesday, Oct. 26

No. 1 Monroe St. Mary Catholic 4, Plymouth Christian 2

 

Region 15

At Auburn Hills Oakland Christian

 

Saturday, Oct. 29

Final

No. 6 Burton Genesee Christian 3, Marlette 0

Tuesday, Oct. 25

No. 6 Burton Genesee Christian 4, Lincoln Alcona 0

Wednesday, Oct. 26

Marlette 2, New Haven 0

 

Region 16

At Muskegon Western Michigan Christian

 

Thursday, Oct. 27

Final

Muskegon Catholic Central 2, No. 9 Grand Rapids Covenant Christian 1

Tuesday, Oct. 25

No. 9 Grand Rapids Covenant Christian 4, Harbor Springs 1

Muskegon Catholic Central 1, Buckley 0

 

 

2016 MHSAA Districts

 

Division 1

2015 champion: Grand Rapids Forest Hills Central

 

District 1

At Muskegon Mona Shores

 

Final

Saturday, Oct. 22

Grand Rapids Union 3, Grand Haven 2 (SO)

 

District 2

At East Kentwood

 

Final

Saturday, Oct. 22

East Kentwood 1, No. 4 Rockford 0

 

District 3

At East Kentwood

 

Final

Saturday, Oct. 22

Okemos 1, No. 2 Portage Northern 0

 

District 4

At TBD

 

Final

Saturday, Oct. 22

Traverse City West 2, Midland Dow 0 (OT)

 

District 5

At Novi Detroit Catholic Central

 

Final

Friday, Oct. 21

Novi 4, No. 8 Brighton 1

 

District 6

At Plymouth

 

Final

Saturday, Oct. 22

Salem 3, Dearborn Heights Crestwood 1 (OT)

 

District 7

At Saline

 

Final

Thursday, Oct. 20

Saline 1, No. 1 Ann Arbor Skyline 0

 

District 8

At Dearborn

 

Final

Friday, Oct. 21

Dearborn 3, Brownstown Woodhaven 1

 

 

District 9

At Grosse Pointe South

 

Final

Saturday, Oct. 22

Grosse Pointe North 3, Hamtramck 1

 

District 10

At Utica

 

Final

Saturday, Oct. 22

No. 6 Troy Athens 3, Sterling Heights Stevenson 1

 

District 11

At St. Clair Shores Lake Shore

 

Final

Saturday, Oct. 22

Warren De La Salle 2, St. Clair Shores Lakeview 0

 

District 12

At Macomb L’Anse Creuse North

 

Final

Friday, Oct. 21

Macomb Dakota 2, Utica Eisenhower 1

 

District 13

At Troy

 

Final

Saturday, Oct. 22

Birmingham Seaholm 1, Berkley 0

 

District 14

At Hartland

 

Final

Saturday, Oct. 22

Hartland 2, Walled Lake Central 0

 

District 15

At Rochester Adams

 

Final

Saturday, Oct. 22

Rochester 2, Rochester Hills Stoney Creek 1

 

District 16

At Grand Blanc

 

Final

Saturday, Oct. 22

Grand Blanc 3, Lapeer 0

 

 

Division 2

2015 champion: Mason

 

District 17

At Mattawan

 

Final

Saturday, Oct. 22

Mattawan 1, Niles 0

 

District 18

At Otsego

 

Final

Saturday, Oct. 22

Plainwell 3, Otsego 0

 

District 19

At East Grand Rapids

 

Final

Saturday, Oct. 22

No. 8 Holland 1, East Grand Rapids 0

 

District 20

At Charlotte

 

Final

Saturday, Oct. 22

Marshall 3, Charlotte 1

 

District 21

At Dexter

 

Final

Friday, Oct. 21

Dexter 1, No. 5 Tecumseh 0

 

District 22

At Milan

 

Final

Saturday, Oct. 22

Gibraltar 3, Carleton Airport 1

 

District 23

At Trenton

 

Final

Friday, Oct. 21

Melvindale 2, Riverview 1

 

District 24

At Trenton

 

Final

Friday, Oct. 21

Dearborn Divine Child 5, South Lyon East 0

 

District 25

At Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood

 

Final

Friday, Oct. 21

No. 9 Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 5, Detroit Country Day 0

 

District 26

At Marysville

 

Final

Saturday, Oct. 22

Marysville 3, Warren Woods-Tower 2 (SO)

 

District 27

At Pontiac Notre Dame Preparatory

 

Final

Saturday, Oct. 22

Pontiac Notre Dame Preparatory 3, Ortonville Brandon 1

 

District 28

At Flint Kearsley

 

Final

Friday, Oct. 21

Fenton 3, Fowlerville 0

 

District 29

At DeWitt

 

Final

Saturday, Oct. 22

No. 1 East Lansing 2, DeWitt 1

 

District 30

At Grand Rapids Northview

 

Final

Saturday, Oct. 22

No. 6 Grand Rapids Forest Hills Northern 2, No. 4 Lowell 1

 

District 31

At Coopersville

 

Final

Saturday, Oct. 22

Muskegon Reeths-Puffer 2, Ludington 1

 

District 32

At Petoskey

 

Final

Saturday, Oct. 22

Petoskey 8, Bay City John Glenn 0

 

Division 3

2015 champion: Grand Rapids South Christian

 

District 33

At Dowagiac

 

Final

Saturday, Oct. 22

No. 8 Paw Paw 4, South Haven 0

 

District 34

At Grand Rapids South Christian

 

Final

Friday, Oct. 21

No. 2 Hudsonville Unity Christian 5, Wyoming Godwin Heights 0

 

District 35

At Grand Rapids Catholic Central

 

Final

Saturday, Oct. 22

No. 1 Grand Rapids Catholic Central 6, Grand Rapids Wellspring 0

 

District 36

At Hart

 

Final

Saturday, Oct. 22

Muskegon Orchard View 2, Shelby 1

 

District 37

At Comstock

 

Final

Saturday, Oct. 22

Comstock 3, Portland 0

 

District 38

At Lansing Catholic

 

Final

Saturday, Oct. 22

Lansing Catholic 6, Leslie 0

 

District 39

At Jackson Lumen Christi

 

Final

Saturday, Oct. 22

No. 9 Ann Arbor Gabriel Richard 5, Onstead 1

 

District 40

At Grosse Ile

 

Final

Friday, Oct. 21

No. 6 Grosse Ile 7, Canton Preparatory 1

 

District 41

At Clawson

 

Final

Friday, Oct. 21

No. 7 Clawson 3, Hamtramck Frontier International 0

 

District 42

At Imlay City

 

Final

Friday, Oct. 21

Richmond 2, Macomb Lutheran North 1

 

District 43

At Frankenmuth

 

Final

Saturday, Oct. 22

No. 4 Flint Powers Catholic 8, Frankenmuth 1

 

District 44

At Ovid-Elsie

 

Final

Saturday, Oct. 22

Lake Fenton 3, Ovid-Elsie 1

 

District 45

At Ithaca

 

Final

Saturday, Oct. 22

Saginaw Swan Valley 1, Freeland 0

 

District 46

At Tawas

 

Final

Saturday, Oct. 22

No. 10 Tawas 4, Ogemaw Heights 1

 

District 47

At Kingsley

 

Final

Saturday, Oct. 22

Benzie Central 3, Manistee 1

 

District 48

At Elk Rapids

 

Final

Saturday, Oct. 22

Charlevoix 4, Kalkaska 0

 

 

Division 4

2015 champion: Burton Genesee Christian

 

District 49

At Cassopolis

 

Final

Thursday, Oct. 20

New Buffalo 3, St. Joseph Lake Michigan Catholic 0

Semifinals

Wednesday, Oct. 19

St. Joseph Lake Michigan Catholic 7, Niles Brandywine 0

New Buffalo 2, Cassopolis 1

First round

Monday, Oct. 17

St. Joseph Lake Michigan Catholic 2, Bridgman 1

Cassopolis 5, St. Joseph Michigan Lutheran 1

 

District 50

At Hartford

 

Final

Friday, Oct. 21

Lawton 2, Hartford 1

Semifinals

Wednesday, Oct. 19

Lawton 3, Bangor 2 (OT)

Hartford 8, Covert 0

First round

Monday, Oct. 17

Bangor 4, Saugatuck 1

Lawton 6, Gobles 0

Hartford 7, Bloomingdale 1

 

District 51

At Kalamazoo Hackett Catholic Preparatory

 

Final

Thursday, Oct. 20

Kalamazoo Hackett Catholic Preparatory 4, Kalamazoo Christian 0

Semifinals

Wednesday, Oct. 19

Kalamazoo Christian 6, Marcellus Howardsville 4

Kalamazoo Hackett Catholic Preparatory 11, Kalamazoo Lakeside 0

First round

Monday, Oct. 17

Kalamazoo Christian 3, Schoolcraft 0

Marcellus Howardsville 4, Kalamazoo Heritage Christian 1

Kalamazoo Hackett Catholic Preparatory 8, Marcellus 0

 

District 52

At Hillsdale Academy

 

Final

Friday, Oct. 21

No. 10 Lansing Christian 3, No. 7 Hillsdale Academy 1

Semifinals

Wednesday, Oct. 19

No. 7 Hillsdale Academy 8, Vermontville Maple Valley 0

No. 10 Lansing Christian 9, Hanover-Horton 1

First round

Monday, Oct. 17

No. 7 Hillsdale Academy 6, Battle Creek Calhoun Christian 0

Vermontville Maple Valley 4, Bellevue 2

No. 10 Lansing Christian 10, Hillsdale Will Carleton 0

 

District 53

At Adrian Lenawee Christian

 

Final

Friday, Oct. 21

No. 3 Ann Arbor Greenhills 7, Ann Arbor Rudolf Steiner 0

Semifinals

Wednesday, Oct. 19

No. 3 Ann Arbor Greenhills 2, Adrian Lenawee Christian 1

Ann Arbor Rudolf Steiner 4, Blissfield 3 (OT)

First round

Monday, Oct. 17

Adrian Lenawee Christian 8, Clinton 0

No. 3 Ann Arbor Greenhills 3, Jackson Christian 2

Blissfield 9, Ann Arbor Central Academy 1

 

District 54

At Allen Park Inter-City Baptist

 

Final

Friday, Oct. 21

No. 1 Monroe St. Mary Catholic 4, Allen Park Inter-City Baptist 3

Semifinals

Wednesday, Oct. 19

No. 1 Monroe St. Mary Catholic 5, Taylor Preparatory 0

Allen Park Inter-City Baptist 3, Detroit Cristo Rey 0

First round

Monday, Oct. 17

Detroit Cristo Rey 4, Detroit Universal Academy 2

Taylor Preparatory 7, Dearborn Riverside Academy 2

No. 1 Monroe St. Mary Catholic 5, Riverview Gabriel Richard 2

 

District 55

At Plymouth Christian

 

Final

Friday, Oct. 21

Plymouth Christian 6, Lutheran Westland 0

Semifinals

Wednesday, Oct. 19

Lutheran Westland 4, Novi Franklin Road Christian 0

Plymouth Christian 7, Westland Huron Valley Lutheran 1

First round

Monday, Oct. 17

Lutheran Westland 4, West Bloomfield Frankel Jewish Academy 2

Westland Huron Valley Lutheran 2, Southfield Christian 0

 

District 56

At Madison Heights Bishop Foley

 

Final

Saturday, Oct. 22

Royal Oak Shrine 4, Madison Heights Bishop Foley 1

Semifinals

Thursday, Oct. 20

Royal Oak Shrine 7, Sterling Heights Parkway Christian 0

Madison Heights Bishop Foley 13, Madison Heights Madison 0

First round

Tuesday, Oct. 18

Royal Oak Shrine 2, No. 1 Grosse Pointe Woods University Liggett 0

Madison Heights Bishop Foley 4, Birmingham Roeper 0

 

District 57

At Dansville

 

Final

Friday, Oct. 21

No. 6 Burton Genesee Christian 3, Dansville 0

Semifinals

Wednesday, Oct. 19

Dansville 1, Pontiac Academy for Excellence 0 (Forfeit)

No. 6 Burton Genesee Christian 4, Howell Charyl Stockwell Academy 0

First round

Monday, Oct. 17

Dansville 3, Clarkston Everest Collegiate 0

No. 6 Burton Genesee Christian 9, Burton St. Thomas More 0

 

District 58

At Memphis

 

Final

Friday, Oct. 21

New Haven 3, Auburn Hills Oakland Christian 1

Semifinals

Wednesday, Oct. 19

Auburn Hills Oakland Christian 3, Rochester Hills Lutheran Northwest 0

New Haven 1, Memphis 0

First round

Monday, Oct. 17

Auburn Hills Oakland Christian 8, Dryden 0

New Haven 8, Ray Austin Catholic 0

 

District 59

At Marlette

 

Final

Saturday, Oct. 22

Marlette 2, Bad Axe 0

Semifinals

Thursday, Oct. 20

Bad Axe 2, Harbor Beach 1 (OT)

Marlette 4, Kimball New Life Christian 0

First round

Tuesday, Oct. 18

Bad Axe 8, Elkton-Pigeon-Bay Port Lake 0

Harbor Beach 6, Kimball Landmark Academy 1

Kimball New Life Christian 3, Brown City 1

 

District 60

At Roscommon

 

Final

Friday, Oct. 21

Lincoln Alcona 2, Roscommon 1

Semifinals

Wednesday, Oct. 19

Roscommon 3, Saginaw Valley Lutheran 2

Lincoln Alcona 6, Saginaw Arts & Sciences 0

First round

Monday, Oct. 17

Saginaw Valley Lutheran 8, Oscoda 0

Roscommon 3, Fairview 1

Saginaw Arts & Sciences 3, Whittemore-Prescott 0

Lincoln Alcona 3, Saginaw Nouvel 2

 

District 61

At Grand Rapids NorthPointe Christian

 

Final

Saturday, Oct. 22

No. 9 Grand Rapids Covenant Christian 1, No. 8 Grandville Calvin Christian 0

Semifinals

Thursday, Oct. 20

No. 8 Grandville Calvin Christian 2, Wyoming Potter’s House 1

No. 9 Grand Rapids Covenant Christian 1, Grand Rapids NorthPointe Christian 0

First round

Tuesday, Oct. 18

Wyoming Potter’s House 2, Wyoming Tri-unity Christian 0

No. 8 Grandville Calvin Christian 4, Byron Center Zion Christian 0

Grand Rapids NorthPointe Christian 2, Holland Black River 1

No. 9 Grand Rapids Covenant Christian 7, Holland Calvary Christian 0

 

District 62

At Muskegon Catholic Central

 

Final

Saturday, Oct. 22

Muskegon Catholic Central 6, Kent City Algoma Christian 1

Semifinals

Wednesday, Oct. 19

Muskegon Catholic Central 2, No. 4 North Muskegon 1

Kent City Algoma Christian 4, Kent City 3 (OT)

First round

Tuesday, Oct. 18

No. 4 North Muskegon 3, No. 5 Muskegon Western Michigan Christian 1

 

District 63

At McBain Northern Michigan Christian

 

Final

Friday, Oct. 21

Buckley 2, McBain Northern Michigan Christian 0

Semifinals

Wednesday, Oct. 19

McBain Northern Michigan Christian 8, Leroy Pine River 0

Buckley 6, Big Rapids Crossroads 0

First round

Monday, Oct. 17

McBain Northern Michigan 7, Walkerville 3

Buckley 4, Pentwater 1

 

District 64

At Suttons Bay

 

Final

Friday, Oct. 21

Harbor Springs 2, Leland 1

Semifinals

Wednesday, Oct. 19

Leland 4, Maple City Glen Lake 0

Harbor Springs 3, Suttons Bay 0

First round

Monday, Oct. 17

Leland 8, Burt Lake Northern Michigan Christian 0

Suttons Bay 9, Bellaire 0

Harbor Springs 8, Harbor Springs Harbor Light Christian 0

 

 

Scores from games played on Wednesday, Oct. 26

 

Macomb Dakota 4, Grosse Pointe North 0

Marlette 2, New Haven 0

Monroe St. Mary Catholic Central 4, Plymouth Christian 2

Troy Athens 2, Warren De La Salle 0

 

 

Scores from games played on Tuesday, Oct. 25

 

Ann Arbor Greenhills 4, Royal Oak Shrine Catholic 0

Benzie Central 1, Tawas 0

Charlevoix 2, Saginaw Swan Valley 0

Clawson 3, Lake Fenton 1

Dearborn Divine Child 2, Dexter 0

East Kentwood 4, Okemos 0

East Lansing 2, Petoskey 0

Fenton 2, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 1

Flint Powers Catholic 2, Richmond 1

Genesee Christian 4, Lincoln Alcona 0

Gibraltar Carlson 2, Melvindale 1

Grand Blanc 2, Birmingham Seaholm 1

Grand Rapids Catholic Central 4, Hudsonville Unity Christian 1

Grand Rapids Covenant Christian 4, Harbor Springs 1

Grand Rapids Forest Hills Northern 4, Muskegon Reeths-Puffer 0

Grosse Ile 7, Comstock 0

Holland 2, Plainwell 0

Kalamazoo Hackett 8, Lawton 0

Lansing Catholic 2, Ann Arbor Gabriel Richard 0

Lansing Christian 5, New Buffalo 1

Mattawan 2, Marshall 1

Muskegon Catholic Central 1, Buckley 0

Novi 3, Dearborn 1

Paw Paw 5, Muskegon Orchard View 2

Pontiac Notre Dame Preparatory 2, Marysville 0

Rochester 2, Hartland 1

Salem 2, Saline 1

Traverse City West 4, Grand Rapids Union 0

 

Scores from games played on Saturday, Oct. 22

 

Ann Arbor Gabriel Richard 5, Onsted 1

Benzie Central 3, Manistee 1

Birmingham Seaholm 1, Berkley 0

Comstock 3, Portland 0

East Kentwood 1, Rockford 0

East Lansing 2, DeWitt 1

Flint Powers Catholic 8, Frankenmuth 1

Gibraltar Carlson 3, Carleton Airport 1

Grand Blanc 3, Lapeer 0

Grand Rapids Catholic Central 6, Grand Rapids Wellspring 0

Grand Rapids Covenant Christian 1, Grandville Calvin Christian 0

Grand Rapids Forest Hills Northern 2, Lowell 1

Grand Rapids Union 3, Grand Haven 2

Grosse Pointe North 3, Hamtramck 1

Hartland 2, Walled Lake Central 0

Holland 1, East Grand Rapids 0

Lake Fenton 3, Ovid-Elsie 1

Lansing Catholic 6, Leslie 0

Marlette 2, Bad Axe 0

Marshall 3, Charlotte 1

Marysville 3, Warren Woods-Tower 2

Mattawan 1, Niles 0

Muskegon Catholic Central 6, Kent City Algoma Christian 1

Muskegon Orchard View 2, Shelby 1

Okemos 1, Portage Northern 0

Paw Paw 4, South Haven 0

Petoskey 8, Bay City John Glenn 0

Plainwell 3, Otsego 0

Pontiac Notre Dame Preparatory 3, Ortonville-Brandon 1

Rochester 2, Rochester Hills Stoney Creek 1

Royal Oak Shrine Catholic 4, Madison Heights Bishop Foley 1

Saginaw Swan Valley 1, Freeland 0

Salem 3, Dearborn Heights Crestwood 1

Traverse City West 2, Midland Dow 0

Troy Athens 3, Sterling Heights Stevenson 1

Warren De La Salle 2, St. Clair Shores Lakeview 0

 

 

Scores from games played on Friday, Oct. 21

 

Ann Arbor Greenhills 7, Ann Arbor Rudolf Steiner 0

Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 5, Detroit Country Day 0

Buckley 2, Mcbain Northern Michigan Christian 0

Charlevoix 4, Kalkaska 0

Clawson 3, Hamtramck Frontier International 0

Dearborn 3, Brownstown Woodhaven 1

Dearborn Divine Child 5, South Lyon East 0

Dexter 1, Tecumseh 0

Fenton 3, Fowlerville 0

Genesee Christian 3, Dansville 0

Grosse Ile 7, Canton Preparatory 1

Harbor Springs 2, Leland 1

Hudsonville Unity Christian 5, Wyoming Godwin Heights 0

Lansing Christian 3, Hillsdale Academy 1

Lawton 2, Hartford 1

Lincoln Alcona 2, Roscommon 1

Macomb Dakota 2, Utica Eisenhower 1

Melvindale 2, Riverview 1

Monroe St. Mary Catholic Central 4, Allen Park Inter-City Baptist 3

Muskegon Reeths-Puffer 2, Ludington 1

New Haven 3, Auburn Hills Oakland Christian 2

Novi 4, Brighton 1

Plymouth Christian 6, Lutheran Westland 0

Richmond 2, Macomb Lutheran North 1

Tawas 4, Ogemaw Heights 1

 

Scores from games played on Thursday, Oct. 20

Bad Axe 2, Harbor Beach 1

Berkley 2, Birmingham Groves 0

Birmingham Seaholm 1, Troy 0 (SO)

Grand Haven 3, Jenison 0

Grand Rapids Covenant Christian 1, Grand Rapids Northpointe Christian 0

Grandville Calvin Christian 2, Wyoming Potter's House Christian 1

Hamtramck 4, University of Detroit Jesuit 2

Kalamazoo Hackett Catholic Preparatory 4, Kalamazoo Christian 0

Lapeer 2, Swartz Creek 1

Madison Heights Bishop Foley 13, Madison Heights Madison 0

Marlette 4, Kimball New Life Christian 0

Marshall 2, Coldwater 1

Marysville 2, St. Clair 1

New Buffalo 3, St. Joseph Lake Michigan Catholic 1

Niles 2, Three Rivers 0

Okemos 3, Portage Central 0

Ortonville-Brandon 1, Goodrich 0

Otsego 2, Wayland Union 0

Plainwell 3, Middleville Thornapple Kellogg 1

Pontiac Notre Dame Preparatory 2, Auburn Hills Avondale 1 (OT)

Portage Northern 6, Battle Creek Lakeview 1

Rockford 2, Grand Ledge 1

Saginaw Swan Valley 7, Hemlock 1

Tecumseh 3, Chelsea 2 (SO)

Traverse City West 4, Alpena 0

 

 

Scores from games played on Wednesday, Oct. 19

Allen Park Inter-City Baptist 3, Detroit Cristo Rey 0

Ann Arbor Gabriel Richard 1, Manchester 0 (SO)

Ann Arbor Greenhills 2, Adrian Lenawee Christian 1

Ann Arbor Rudolf Steiner 4, Blissfield 3

Auburn Hills Oakland Christian 3, Rochester Hills Lutheran Northwest 0

Benzie Central 7, Traverse City Christian 1

Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 2, Orchard Lake St. Mary’s Preparatory 0

Brighton 1, Northville 0 (OT)

Brownstown Woodhaven 4, Lincoln Park 0

Buckley 6, Big Rapids Crossroads Academy 0

Canton Preparatory 7, Flat Rock 1

Carleton Airport 1, Milan 0

Charlevoix 5, Elk Rapids 3

Clawson 8, Ferndale 0

Comstock 2, Delton Kellogg 1

Dansville 1, Pontiac Academy for Excellence 0 (Forfeit)

Dearborn 3, Temperance Bedford 0

Dearborn Divine Child 3, Farmington 1

Detroit Country Day 1, Farmington Hills Harrison 0 (SO)

DeWitt 1, Haslett 0

Dexter 5, Adrian 0

East Lansing 8, Lansing Eastern 0

Fenton 2, Linden 1

Flint Powers Catholic 6, Unionville-Sebewaing 0

Frankenmuth 2, Birch Run 0

Gibraltar Carlson 8, Ypsilanti Community 0

Grand Rapids Catholic Central 4, Lakeview 0

Grand Rapids Forest Hills Northern 8, Cedar Springs 0

Grand Rapids Forest Hills Northern 8, Cedar Springs 0

Grand Rapids Wellspring 3, Belding 0

Grosse Ile 5, Ypsilanti Arbor Preparatory 0

Harbor Springs 3, Suttons Bay 0

Hartford 8, Covert 0

Hartland 5, Walled Lake Northern 4

Hillsdale Academy 8, Vermontville Maple Valley 0

Hudsonville Unity Christian 2, Grand Rapids South Christian 0

Kalamazoo Christian 6, Marcellus Howardsville Christian 4

Kalamazoo Hackett 11, Kalamazoo Lakeside 0

Kalkaska 3, Cheboygan 0

Lake Fenton 8, Durand 0

Lansing Catholic 2, Williamston 1 (SO)

Lansing Christian 9, Hanover-Horton 1

Lawton 3, Bangor 2

Leland 4, Maple City Glen Lake 0

Leslie 4, Perry 1

Lincoln Alcona 6, Saginaw Arts & Sciences 0

Lowell 3, Grand Rapids Forest Hills Eastern 2

Ludington 6, Muskegon 1

Lutheran Westland 4, Novi Franklin Road Christian 0

Macomb Dakota 8, Port Huron Northern 0

Macomb Lutheran North 3, Imlay City 2 (SO)

Manistee 8, Reed City 2

McBain Northern Michigan Christian 8, Leroy Pine River 0

Melvindale 1, Trenton 0

Midland Dow 3, Bay City Western 1

Monroe St. Mary Catholic Central 5, Taylor Preparatory 0

Muskegon Catholic Central 2, North Muskegon 1

Muskegon Orchard View 6, Hart 0

Muskegon Reeths-Puffer 1, Fruitport 0

New Buffalo 2, Cassopolis 1

New Haven 1, Memphis 0

New Haven 1, Memphis 0 (SO)

Novi 5, Howell 0

Ogemaw Heights 5, Clare 0

Ovid-Elsie 1, Montrose Hill McCloy 0

Paw Paw 3, Hopkins 0

Plymouth Christian 7, Westland Huron Valley Lutheran 1

Portland 5, Olivet 0

Richmond 6, Croswell-Lexington 0

Riverview 2, Allen Park 1

Rochester 2, Lake Orion 1

Rochester Hills Stoney Creek 3, Clarkston 1

Roscommon 3, Saginaw Valley Lutheran 2

Shelby 3, Whitehall 0

South Haven 2, Fennville 1

South Lyon East 3, Redford Union 0

St Joseph Lake Michigan Catholic 7, Niles Brandywine 0

St. Clair Shores Lakeview 5, Harrison Township L'Anse Creuse 1

Sterling Heights Stevenson 4, Utica Ford II 3

Tawas 1, Gladwin 0

Troy Athens 5, Sterling Heights 0

Utica Eisenhower 4, Romeo 0

Walled Lake Central 3, North Farmington 1

Warren De La Salle 4, Fraser 2

Warren Woods-Tower 5, St Clair Shores South Lake 2

Wyoming Godwin Heights 1, Wyoming Kelloggsville 0

 

 

Scores from games played on Tuesday, Oct. 18

Ann Arbor Skyline 3, Ann Arbor Huron 0

Auburn Hills Avondale 2, Yale 0

Bad Axe 8, Elkton-Pigeon-Bay Port Laker 0

Battle Creek Lakeview 4, Holt 2

Bay City John Glenn 5, Mt. Pleasant 1

Berkley 2, Royal Oak 1

Birmingham Groves 3, Bloomfield Hills 0

Byron Center 3, Zeeland West 0

Cadillac 1, Gaylord 0

Canton 2, Plymouth 1

Canton Preparatory 9, Dearborn Heights Star International 1

Charlotte 3, Battle Creek Harper Creek 0

Dearborn Heights Crestwood 3, Livonia Franklin 1

East Grand Rapids 3, Zeeland East 0

East Kentwood 7, Grand Rapids Ottawa Hills 0

Edwardsburg 2, St. Joseph 1

Goodrich 2, North Branch 0

Grand Blanc 5, Davison 0

Grand Haven 2, Caledonia 1 (SO)

Grand Ledge 2, Caledonia 1

Grand Rapids Covenant Christian 7, Holland Calvary 0

Grand Rapids Northpointe Christian 2, Holland Black River 1

Grand Rapids Union 2, Hudsonville 0

Grandville 3, Muskegon Mona Shores 1

Grosse Pointe North 6, Oak Park 0

Harbor Beach 6, Kimball Landmark Academy 1

Holland 7, Allendale 2

Holland Christian 2, Grand Rapids Christian 1

Howell 3, Pinckney 2 (OT)

Jenison 4, Holland West Ottawa 1

Kimball New Life Christian 3, Brown City 1

Madison Heights Bishop Foley 4, Birmingham Roeper 0

Marshall 3, Eaton Rapids 0

Marysville 10, Eastpointe East Detroit 0

Mattawan 1, Stevensville Lakeshore 0

Niles 6, Vicksburg 0

Okemos 2, Kalamazoo Loy Norrix 0

Ortonville-Brandon 8, Armada 0

Otsego 2, Allegan 0

Plainwell 2, Hamilton 0

Pontiac Notre Dame Preparatory 2, Pontiac 0

Portage Central 1, Kalamazoo Central 0

Portage Northern 4, Lansing Everett 1

Rockford 4, Wyoming 0

Royal Oak Shrine 2, Grosse Pointe Woods University Liggett 0

Salem 5, Livonia Churchill 0

Saline 2, Jackson 0

Sturgis 3, Battle Creek Central 1

Swartz Creek 1, Flushing 0

Traverse City West 2, Traverse City Central 1

Troy 6, Southfield Arts & Technology 0

Wayland Union 2, Richland Gull Lake 1

Wayne Memorial 2, Westland John Glenn 1

Wyoming Potter's House Christian 2, Wyoming Tri-Unity Christian 0

 

Scores from games played on Monday, Oct. 17

Adrian 3, Jackson Northwest 2

Adrian Lenawee Christian 8, Clinton 0

Alma 2, Essexville Garber 1

Ann Arbor Gabriel Richard 2, Jackson Lumen Christi 0

Ann Arbor Greenhills 3, Jackson Christian 2

Ann Arbor Huron 2, Ann Arbor Pioneer 1

Ann Arbor Skyline 8, Ypsilanti Lincoln 3

Auburn Hills Oakland Christian 8, Dryden 0

Bangor 4, Saugatuck 1

Bay City Western 1, Midland 0

Belding 3, Howard City Tri-County 2

Benzie Central 2, Big Rapids 0

Birmingham Seaholm 2, Bloomfield Hills Brother Rice 1

Blissfield 9, Ann Arbor Central Academy 1

Brownstown Woodhaven 3, Dearborn Edsel Ford 0

Buckley 4, Pentwater 1

Cassopolis 5, St. Joseph Michigan Lutheran 1

Cedar Springs 4, Grand Rapids Kenowa Hills 1

Chelsea 1, Mason 0

Clare 4, Houghton Lake 2

Clarkston 2, Rochester Adams 1

Comstock 5, Lake Odessa Lakewood 2

Croswell-Lexington 10, Capac 2

Dansville 3, Clarkston Everest Collegiate 0

Dearborn 3, Southgate Anderson 0

Dearborn Divine Child 5, Garden City 0

Detroit Country Day 2, Madison Heights Lamphere 1

DeWitt 7, Lansing Waverly 0

Dexter 4, Parma Western 0

East Lansing 5, St. Johns 1

Elk Rapids 2, Boyne City 0

Farmington Hills Harrison 9, Warren Fitzgerald 1

Fennville 1, Coloma 0

Fenton 5, Flint Kearsley 1

Ferndale 2, Detroit University Preparatory 0

Flat Rock 6, Dearborn Henry Ford Academy 4

Flint Powers Catholic 8, Caro 0

Fowlerville 2, Clio 1

Frankenmuth 6, Mt Morris 0

Fraser 3, Clinton Township Chippewa Valley 2 (SO)

Freeland 5, Ithaca 2

Fruitport 6, Sparta 0

Gibraltar Carlson 3, New Boston Huron 2

Gladwin 9, Pinconning 1

Grand Rapids Forest Hills Eastern 4, Ionia 0

Grand Rapids Forest Hills Northern 8, Greenville 0

Grand Rapids South Christian 2, Wyoming Lee 0

Grand Rapids Wellspring 2, Grand Rapids West Catholic 1

Grosse Ile 5, Allen Park Cabrini 0

Grosse Pointe South 1, Detroit Western International 0

Hamtramck 9, Detroit Cass Technical 1

Hamtramck Frontier International 8, Detroit Jalen Rose Leadership Academy 0

Harbor Springs 8, Harbor Springs Harbor Light Christian 0

Harrison Township L'Anse Creuse 5, Roseville 2

Hart 1, Muskegon Oakridge 0

Hartford 7, Bloomingdale 1

Hartland 3, White Lake Lakeland 1 (OT)

Haslett 2, Owosso 1

Hillsdale Academy 6, Battle Creek Calhoun Christian 0

Hopkins 5, Buchanan 0

Hudsonville Unity Christian 5, Kentwood Grand River Prep 1

Imlay City 2, Almont 0

Jackson 5, Belleville 4

Jonesville 2, Quincy 1

Kalamazoo Christian 3, Schoolcraft 0

Kalamazoo Hackett 8, Marcellus 0

Kalkaska 2, Grayling 1

Lake Fenton 8, Byron 0

Lake Orion 5, Oxford 0

Lansing Catholic 1, Lansing Sexton 0

Lansing Christian 10, Hillsdale Will Carleton Academy 0

Lawton 6, Gobles 0

Leland 8, Burt Lake Northern Michigan Christian 0

Leslie 3, Stockbridge 0

Lincoln Alcona 3, Saginaw Nouvel 2

Lincoln Park 3, Monroe 1

Linden 5, Holly 0

Lowell 2, Grand Rapids Northview 1

Ludington 3, Coopersville 2

Macomb Dakota 5, Macomb L’Anse Creuse North 1

Macomb Lutheran North 10, Algonac 0

Manchester 2, Brooklyn Columbia Central 1

Manistee 8, Mason County Central 0

Marcellus Howardsville Christian 4, Kalamazoo Heritage Christian 1

McBain Northern Michigan Christian 7, Walkerville 3

Melvindale 4, Detroit Cesar Chavez Academy 1

Midland Dow 3, Saginaw Heritage 0

Milan 9, Romulus 0

Monroe St Mary Catholic Central 5, Riverview Gabriel Richard 2

Montrose Hill McCloy 6, Chesaning 1

Muskegon 5, Fremont 4

Muskegon Orchard View 8, Montague 0

Muskegon Reeths-Puffer 2, Spring Lake 1

New Haven 8, Ray Austin Academy 0

North Farmington 1, Milford 0

North Muskegon 3, Muskegon Western Michigan Christian 1

Northville 1, Livonia Stevenson 0

Novi 1, Novi Detroit Catholic Central 0 (SO)

Olivet 4, Parchment 3

Onsted 3, Hillsdale 2

Orchard Lake St Mary's Preparatory 8, Hazel Park 0

Ovid-Elsie 5, Corunna 0

Paw Paw 3, Dowagiac 1

Port Huron Northern 8, Port Huron 1

Portland 1, Battle Creek Pennfield 0

Richmond 8, Marine City 0

Rochester 5, Waterford Mott 0

Rochester Hills Stoney Creek 8, Waterford Kettering 0

Roscommon 3, Fairview 1

Saginaw Swan Valley 8, Shepherd 0

Saginaw Valley Lutheran 8, Oscoda 0

Shelby 6, Grant 1

St. Clair Shores South Lake 2, Center Line 1

St. Joseph Lake Michigan Catholic 2, Bridgman 1

Sterling Heights 5, Harrison Township L’Anse Creuse 2

Sterling Heights 5, Warren Mott 2

Suttons Bay 9, Bellaire 0

Tawas 8, Standish-Sterling Central 0

Taylor Preparatory 7, Dearborn Riverside Academy-West 2

Temperance Bedford 7, Wyandotte Roosevelt 0

Traverse City Christian 1, Kingsley 0

Troy Athens 3, Utica 0

University of Detroit Jesuit 3, Dearborn Fordson 1

Utica Eisenhower 6, Fair Haven Anchor Bay 0

Utica Ford II 4, Warren Cousino 0

Vermontville Maple Valley 4, Bellevue 2

Walled Lake Central 4, West Bloomfield 0

Walled Lake Northern 2, Walled Lake Western 0

Warren De La Salle 5, St. Clair Shores Lake Shore 1

Warren Woods-Tower 6, Warren Lincoln 1

Westland Huron Valley Lutheran 2, Southfield Christian 0

Whitehall 5, Newaygo 1

Williamston 3, Laingsburg 0

Wyoming Godwin Heights 3, Grand Rapids West Michigan Aviation Academy 2

Ypsilanti Arbor Preparatory 7, Romulus Summit Academy 0

 

ad_madonna_460.jpg web_ad_460_experience.jpg ad_ltu_460.jpg ad_wmu_460x57.jpg 2016_mhsaa_tournament_boyssoccer001010.jpg ad_abion_460x57.jpg 460x57ican3.jpg ad_birmingham_300x150.jpg ad_gppss_300x150.jpg ad_roeper_300x150.jpg ad_os_ostc_300x150.jpg 2016_mhsaa_tournament_boyssoccer001009.jpg ad_mercy_300x150.jpg ad_ladywood_300x150.jpg ad_regina_300x150.jpg ad_westwood_300x150.jpg ad_olsm_300x150.jpg ad_ndcc_300x150.jpg ad_udj_300x150.jpg 2016_mhsaa_tournament_boyssoccer001008.jpg 2016_mhsaa_tournament_boyssoccer001007.jpg ad_pc_300x150.jpg ad_eton_300x150.jpg ad_everest_300x150.jpg ad_woll_300x150.jpg ad_shrine_300x150.jpg ad_cranbrook_300x150.jpg ad_apc_300x150.jpg ad_ucs_300x150.jpg ad_landmark_300x150.jpg ad_os_bh_300x150.jpg ad_aag_300x150.jpg ad_berkley_300x150.jpg ad_dexter_300x150.jpg 2016_mhsaa_tournament_boyssoccer001005.jpg 2016_mhsaa_tournament_boyssoccer001004.jpg 2016_mhsaa_tournament_boyssoccer001003.jpg ad_os_ooa_300x150.jpg ad_os_vla_300x150.jpg ad_os_oace_300x150.jpg 2016_mhsaa_tournament_boyssoccer001002.jpg 2016_mhsaa_tournament_boyssoccer001001.jpg