2013_mhsaa_tournament_boyshockey001006.jpg ad_lifeisgrand_460.jpg 460x57_-_proven_proud.jpg 2013_mhsaa_tournament_boyshockey001005.jpg
Updated Sunday, March 10, 2013  l   StudentandAthlete home
2013_mhsaa_tournament_boyshockey001002.jpg smallbannerad.jpg

2013 Finals

At Compuware Arena, Plymouth

Saturday, March 9

 

Division 1

2012-13 champion: Brighton

No. 3 Brighton (28-2-1) 2, No. 1 Novi Detroit Catholic Central (22-8) 1

> Box score

> Detroit Free Press: Brighton goalie James Milletics holds off Catholic Central in front of big crowd

> Detroit News: Division 1 hockey: Brighton holds off Catholic Central, repeats as champion

> MHSAA: Unbeatable D Nets Brighton D1 Hockey Repeat

> Oakland Press: Catholic Central falls just short, as Brighton wins 2nd straight D1 title

> Oakland Press: Netminders rule the day in Brighton/Catholic Central matchup

> MLive: Brighton shocks Detroit Catholic Central, 2-1, to clinch second straight Division 1 ice hockey title

> Livingston County Daily Press & Argus: CHAMPIONS AGAIN! - Brighton icers down C.C. to repeat in Division 1

> MHSAA: Finals Preview: The Puck Starts Here

> Oakland Press: Catholic Central looking to get back to the top of the mountain

 

Division 2

2013 champion: Livonia Stevenson (23-7-1)

 

No. 1 Livonia Stevenson (23-7-1) 5, No. 9 Hartland (19-9-2) 4

> Box score

> MLive: Livonia Stevenson tops Hartland, 5-4, to win Division 2 boys ice hockey championship

> Detroit Free Press: Division 2 hockey: Livonia Stevenson wins first state title

> Detroit News: Division 2 hockey: Livonia Stevenson wins first state title

> Livingston County Daily Press & Argus: Hartland icers come up just short in Division 2

> MHSAA: 'Team 43' Delivers First Livonia Title

> MHSAA: Finals Preview: The Puck Starts Here

 

Division 3

2013 champion:Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood (28-2-1)

 

No. 1 Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood (28-2-1) 4, No. 4 Sault Ste. Marie (22-9) 2

> Box score

> StudentandAthlete: Cranbrook wins record 16th state championship

> Detroit Free Press: Division 3 hockey: Cranbrook wins eighth state title in 14 years

> Detroit News: Division 3 hockey: Cranbrook-Kingswood completes dominant run to championship

> MLive: Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood adds to legacy with 4-2 win over Sault Ste. Marie in Division 3 ice hockey title game

> Oakland Press: Cranbrook returns to glory, beating Sault Ste. Marie for its 16th state title

> Oakland Press: Alger brothers complete mission, lead Cranes to state championship

> Observer & Eccentric: Cranbrook ices state crown to cap tremendous tourney run

> MHSAA: Cranes Land 16th MHSAA Finals Win

> MHSAA: Finals Preview: The Puck Starts Here

> Oakland Press: Cranbrook and Sault Ste. Marie set to play for D3 state title

 

2013 Semifinals

At Compuware Arena, Plymouth

 

Division 1

2012 champion: Brighton

 

Friday, March 8

No. 1 Novi Detroit Catholic Central 8, East Kentwood 0

> Box score

> Oakland Press: Babcock gets nice surprise as dad sees his brilliant performance

> Oakland Press: Catholic Central breezes past East Kentwood, back into D1 Final

> Detroit Free Press: Six-goal 2nd period lifts Catholic Central

 

No. 3 Brighton 4, No. 7 University of Detroit Jesuit 1

> Box score

> MLive: Bosio’s hat trick leads Brighton to 4-1 Division 1 ice hockey semifinal victory over U-D Jesuit, chance to repeat

> Detroit Free Press: Daniel Bosio hat trick leads Brighton into state hockey final

> Livingston County Daily Press & Argus: Brighton reaches Division 1 hockey final, to play Detroit Catholic Central for state title

 

Division 2

2012 champion: Bloomfield Hills Brother Rice*

* Playing in Division 1 in 2013

 

Thursday, March 7

No. 9 Hartland 3, No. 5 Port Huron Northern 2 (OT)

> Box score

 

No. 1 Livonia Stevenson 10, Saginaw Heritage 2

> Box score

 

Division 3

2012 champion: Grosse Pointe Woods University Liggett

 

Friday, March 8

No. 1 Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 7, No. 10 Riverview 0

> Box score

> Oakland Press: Cranbrook steamrolls Riverview to get back to D3 title game

> Oakland Press: DeClerck family getting its fill of hockey this week

> MLive: Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood wins, 7-0, over Riverview to advance to 12th Division 3 hockey final in 18 years

> Detroit Free Press: Cranbrook rolls to today's state hockey final, to face Sault Ste. Marie

 

No. 4 Sault Ste. Marie 4, No. 6 Flint Powers Catholic 3 (2 OT)

> Box score

 

2013 Quarterfinals

 

Division 1

2012 champion: Brighton

 

Wednesday, March 6

 

Quarterfinal 1

At Big Rapids

East Kentwood 6, Muskegon Reeths-Puffer 5 (OT)

 

Quarterfinal 2

At Flint Kearsley

No. 3 Brighton 5, Bay City Central 3

 

Quarterfinal 3

At St. Clair Shores Lakeview

No. 7 University of Detroit Jesuit 6, Utica Eisenhower 2

> Macomb Daily: Eagles prepare to face powerful Cubs in D1 state quarters

 

Quarterfinal 4

At Ann Arbor Yost Arena

No. 1 Novi Detroit Catholic Central 5, No. 5 Plymouth 1

> Oakland Press: Catholic Central, Cranbrook looking to get back to the top

 

Division 2

2012 champion: Bloomfield Hills Brother Rice*

* Playing in Division 1 in 2013

 

Tuesday, March 5

 

Quarterfinal 5

At TBA

Saginaw Heritage 4, No. 10 Grand Haven 1

 

Quarterfinal 6

At Yost Arena, Ann Arbor

No. 9 Hartland 7, West Bloomfield 1

 

Quarterfinal 7

At Romeo

No. 5 Port Huron Northern 4, No. 7 Grosse Pointe South 3

 

Quarterfinal 8

At Ann Arbor Yost Arena

No. 1 Livonia Stevenson 3, Ann Arbor Pioneer 2 (OT)

 

Division 3

2012 champion: Grosse Pointe Woods University Liggett

 

Wednesday, March 6

 

Quarterfinal 9

At Marquette/Sault Ste. Marie

No. 4 Sault Ste. Marie 4, No. 2 Houghton 1

 

Quarterfinal 10

At Lansing Catholic 

No. 6 Flint Powers Catholic 2, East Grand Rapids 1 (OT)

 

Quarterfinal 11

At Farmington

No. 1 Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 7, No. 5 Grosse Pointe Woods University Liggett 2

> Oakland Press: Catholic Central, Cranbrook looking to get back to the top

 

Quarterfinal 12

At Allen Park

No. 10 Riverview 5, Chelsea 3

 

2013 MHSAA Regionals

 

Division 1

2012 champion: Brighton

 

Region 1

Pre-Regional 1

Tuesday, Feb. 26

Muskegon Reeths-Puffer 5, Manistee 2

Traverse City St. Francis 5, Traverse City West 4

Thursday, Feb. 28

Pre-regional final

Muskegon Reeths-Puffer 8, Traverse City St. Francis 4

 

Pre-Regional 2

At Griff’s Ice House

Tuesday, Feb. 26

Rockford 5, Grand Rapids Northview 3

No. 8 Muskegon Mona Shores 14, Grand Rapids Creston 0

Thursday, Feb. 28

Pre-regional final

No. 8 Muskegon Mona Shores 3, Rockford 1

 

Regional final

At Rockford or Muskegon Mona Shores

Saturday, March 2

Muskegon Reeths-Puffer 5, No. 8 Muskegon Mona Shores 3

 

Region 2

Pre-Regional 3

At Georgetown Arena

Monday, Feb. 25

Jenison 3, Hudsonville 2

Grandville 10, Holland West Ottawa 0

Wednesday, Feb. 27, 6 p.m.

Pre-regional final

Grandville 2, Jenison 1 (2 OT)

 

Pre-Regional 4

At Kentwood Arena

Tuesday, Feb. 26

East Kentwood 8, Kalamazoo Loy Norrix 0

Unity Knights (Wayland) 6, Lowell/Caledonia/Grand Rapids South Christian 2

Thursday, Feb. 28

Pre-regional final

East Kentwood 6, Unity Knights 1

 

Regional final

At Georgetown Arena

Saturday, March 2

East Kentwood 4, Grandville 3 (OT)

 

Region 3

Pre-Regional 5

At Summit Arena

Monday, Feb. 25

DeWitt 9, Lansing Catholic Central 1

Holt 5, Grand Ledge 1

Wednesday, Feb. 27

Pre-regional final

DeWitt 6, Holt 2

 

Pre-Regional 6

At Grand Oaks Ice Arena

Monday, Feb. 25

No. 3 Brighton 8, Jackson 0

Eastside Stars (Haslett) 2, Howell 1

Wednesday, Feb. 27

Pre-regional final

No. 3 Brighton 8, Eastside Stars (Haslett) 0

 

Regional final

At Summit Arena

Saturday, March 2

No. 3 Brighton 9, DeWitt 1

 

Region 4

Pre-Regional 7

At Bay County Ice Arena

Monday, Feb. 25

Saginaw Swan Valley 10, Gladwin 1

Bay City Central 9, Essexville-Garber 3

Wednesday, Feb. 27

Pre-regional final

Bay City Central 4, Saginaw Swan Valley 3 (OT)

 

Pre-Regional 8

At Perani's

Tuesday, Feb. 26

Lapeer West 4, Flushing 3 (OT)

Swartz Creek/Clio 9, Flint Kearsley 0

Thursday, Feb. 28

Pre-regional final

Swartz Creek/Clio 4, Lapeer West 2

 

Regional final

At Perani’s

Saturday, March 2

Bay City Central 3, Swartz Creek/Clio 2

 

Region 5

Pre-Regional 9

Monday, Feb. 25

Grand Blanc 6, Fenton 1

Tuesday, Feb. 26

Lake Orion 5, Clarkston 3

Thursday, Feb. 28

Pre-regional final

Grand Blanc 3, Lake Orion 2 (OT)

 

Pre-Regional 10

At Mt. Clemens Ice Arena

Monday, Feb. 25

No. 9 Macomb Dakota 4, Rochester United 3 (OT)

Wednesday, Feb. 27

Pre-regional final

Utica Eisenhower 3, No. 9 Macomb Dakota 1

 

Regional final

Saturday, March 2

Utica Eisenhower 11, Grand Blanc 4

 

Region 6

Pre-Regional 11

At Great Lakes Sports City

Monday, Feb. 25

Troy 3, Sterling Heights Stevenson 2 (OT)

Troy Athens 4, Clinton Township Chippewa Valley 1

Wednesday, Feb. 27

Pre-regional final

Troy 5, Troy Athens 2

 

Pre-Regional 12

At City Sports Arena

Tuesday, Feb. 26

No. 6 Grosse Pointe North 9, Berkley 1

No. 7 University of Detroit Jesuit 8, St. Clair Shores Lakeview 0

Thursday, Feb. 28

Pre-regional final

No. 7 University of Detroit Jesuit 5, No. 6 Grosse Pointe North 2

 

Regional final

At Troy Sports Center

Saturday, March 2

No. 7 University of Detroit Jesuit 8, Troy 0

 

Region 7

Pre-Regional 13

Monday, Feb. 25

Farmington Hills Unified 6, Birmingham Unified 4

No. 2 Bloomfield Hills Brother Rice 3, No. 4 Orchard Lake St. Mary's Prep 2

Wednesday, Feb. 27

Pre-regional final

No. 2 Bloomfield Hills Brother Rice 7, Farmington Hills Unified 0

 

Pre-Regional 14

At Arctic Edge Arena

Monday, Feb. 25

Northville 1, South Lyon 0 (OT)

Wednesday, Feb. 27

Pre-regional final

No. 1 Novi Detroit Catholic Central 6, Northville 1

 

Regional final

At Orchard Lake St. Mary’s Prep

Saturday, March 2

No. 1 Novi Detroit Catholic Central 3, No. 2 Bloomfield Hills Brother Rice 1

 

Region 8

Pre-Regional 15

At Arctic Edge Ice Arena

Monday, Feb. 25

No. 5 Plymouth 5, Canton 1

Wednesday, Feb. 27

Pre-regional final

No. 5 Plymouth 4, Salem 3 (2 OT)

 

Pre-Regional 16

Tuesday, Feb. 26

Dearborn Edsel Ford 1, Monroe 0

Thursday, Feb. 28

Pre-regional final

Dearborn Heights Crestwood 5, Dearborn Edsel Ford 4

 

Regional final

At DISC Arena

Saturday, March 2

No. 5 Plymouth 8, Dearborn Heights Crestwood 0

 

Division 2

2012 champion: Bloomfield Hills Brother Rice*

* Playing in Division 1 in 2013

 

Region 9

Pre-Regional 17

Tuesday, Feb. 26

Marquette 7, Kingsford 4

No. 4 Escanaba 8, Negaunee 0

Thursday, Feb. 28

Pre-regional final

No. 4 Escanaba 8, Marquette 0

 

Pre-Regional 18

Monday, Feb. 25

Saginaw Heritage 5, Midland Dow 3

Wednesday, Feb. 27

Pre-regional final

Saginaw Heritage 3, Midland 2

 

Regional final

At Otsego County Arena

Saturday, March 2

Saginaw Heritage 2, No. 4 Escanaba 1

 

Region 10

Pre-Regional 19

Monday, Feb. 25

No. 2 Traverse City Central 3, Grand Rapids West Catholic 2 (OT)

Wednesday, Feb. 27

Pre-regional final

No. 10 Grand Haven 5, No. 2 Traverse City Central 4

 

Pre-Regional 20

Tuesday, Feb. 26

Grand Rapids Forest Hills Northern/Eastern 6, Portage Central 3

Thursday, Feb. 28

Pre-regional final

Grand Rapids Forest Hills Northern/Eastern 4, Portage Northern 3

 

Regional final

Saturday, March 2

No. 10 Grand Haven 6, Grand Rapids Forest Hills Northern/Eastern 2

 

Region 11

Pre-Regional 21

Tuesday, Feb. 26

Milford 6, White Lake Lakeland 2

Thursday, Feb. 28

Pre-regional final

No. 9 Hartland 6, Milford 2

 

Pre-Regional 22

Monday, Feb. 25

Walled Lake Northern 4, Novi 3 (5 OT)

Walled Lake Western 6, Walled Lake Central 3

Wednesday, Feb. 27

Pre-regional final

Walled Lake Northern 7, Walled Lake Western 2

 

Regional final

At Hartland Sports Center

No. 9 Hartland 3, Walled Lake Northern 2

 

Region 12

Pre-Regional 23

Tuesday, Feb. 25

West Bloomfield 6, Waterford Kettering 3

Wednesday, Feb. 27

Pre-regional final

West Bloomfield 7, Waterford Mott 2

 

Pre-Regional 24

Monday, Feb. 25

Royal Oak 3, Bloomfield Hills United 2 (OT)

Wednesday, Feb. 27, 7 p.m.

Pre-regional final

Royal Oak 5, Warren Mott 3

 

Regional final

At Bloomfield Hills Skating Club

Saturday, March 2

West Bloomfield 5, Royal Oak 2

 

Region 13

Pre-Regional 25

Monday, Feb. 25

No. 5 Port Huron Northern 3, Davison 2

Port Huron 4, Otisville LakeVille Memorial 3

Wednesday, Feb. 27

Pre-regional final

No. 5 Port Huron Northern 8, Port Huron 0

 

Pre-Regional 26

Monday, Feb. 25

Oxford 4, Romeo 2

Wednesday, Feb. 27

Pre-regional final

Fair Haven Anchor Bay 5, Oxford 2

 

Regional final

Saturday, March 2

No. 5 Port Huron Northern 7, Fair Haven Anchor Bay 1

 

Region 14

Pre-Regional 27

Tuesday, February 26

Harrison Township L’Anse Creuse 8, Macomb L’Anse Creuse North 3

Rochester Hills Stoney Creek 5, Utica 0

Wednesday, Feb. 27

Pre-regional final

Rochester Hills Stoney Creek 2, Harrison Township L’Anse Creuse 1

 

Pre-Regional 28

Monday, Feb. 25

Warren De La Salle 8, Fraser 0

Wednesday, Feb. 27

Pre-regional final

No. 7 Grosse Pointe South 3, Warren De La Salle 2 (OT)

 

Regional final

Saturday, March 2

No. 7 Grosse Pointe South 5, Rochester Hills Stoney Creek 2

 

Region 15

Pre-Regional 29

Tuesday, Feb. 26

No. 1 Livonia Stevenson 8, Livonia Franklin 2

Thursday, Feb. 28

Pre-regional final

No. 1 Livonia Stevenson 3, No. 6 Livonia Churchill 1

 

Pre-Regional 30

Tuesday, Feb. 26

No. 3 Trenton 6, Southgate Anderson 1

Brownstown Woodhaven 2, Wyandotte Roosevelt 0

Thursday, Feb. 28

Pre-regional final

No. 3 Trenton 5, Brownstown Woodhaven 1

 

Regional final

At Kennedy Ice Center

Saturday, March 2

No. 1 Livonia Stevenson 4, No. 3 Trenton 1

 

Region 16

Pre-Regional 31

Tuesday, Feb. 26

Ann Arbor Pioneer 4, Ann Arbor Huron 2

Ann Arbor Skyline 4, Carleton Airport 1

Thursday, Feb. 28

Pre-regional final

Ann Arbor Pioneer 1, Ann Arbor Skyline 0

 

Pre-Regional 32

Monday, Feb. 25

Pinckney 5, Saline 3

Wednesday, Feb. 27

Pre-regional final

Pinckney 5, Temperance Bedford 1

 

Regional final

At Arctic Coliseum

Saturday, March 2

Ann Arbor Pioneer 6, Pinckney 1

 

Division 3

2012 champion: Grosse Pointe Woods University Liggett

 

Region 17

Tuesday, Feb. 26

No. 9 Hancock 8, Painesdale-Jeffers 4

Thursday, Feb. 28

Pre-regional finals

No. 9 Hancock 8, L’Anse 2

No. 2 Houghton 8, No. 3 Calumet 3

 

Regional final

Saturday, March 2

No. 2 Houghton 5, No. 9 Hancock 2

 

Region 18

Pre-Regional 33

Monday, Feb. 25

No. 4 Sault Ste. Marie 5, Petoskey 0

Wednesday, Feb. 27

Pre-regional final

No. 4 Sault Ste. Marie 11, Cheboygan 0

 

Pre-Regional 34

Tuesday, Feb. 26

Cadillac 5, Gaylord 1

Thursday, Feb. 28

Pre-regional final

Alpena 4, Cadillac 3 (OT)

 

Regional final

At Otsego County Arena

Saturday, March 2

No. 4 Sault Ste. Marie 4, Alpena 0

 

Region 19

Pre-Regional 35

Tuesday, Feb. 26

East Grand Rapids 4, Grand Rapids Kenowa Hills 0

Thursday, Feb. 28

Pre-regional final

East Grand Rapids 3, Grand Rapids Catholic Central 1

 

Pre-Regional 36

Monday, Feb. 25

Mattawan 3, Grand Rapids Forest Hills Central 1

Wednesday, Feb. 27

Pre-regional final

Mattawan 6, Grand Rapids Christian 2

 

Regional final

At Patterson Ice Arena

Saturday, March 2

East Grand Rapids 4, Mattawan 3 (OT)

 

Region 20

Pre-Regional 37

Monday, Feb. 25

Mt. Pleasant 7, Freeland 4

Wednesday, Feb. 27

Pre-regional final

Mt. Pleasant 5, Big Rapids 4 (OT)

 

Pre-Regional 38

Tuesday, Feb. 26

Okemos 4, Goodrich 1

Thursday, Feb. 28

Pre-regional final

No. 6 Flint Powers Catholic 5, Okemos 0

 

Regional final

Saturday, March 2

No. 6 Flint Powers Catholic 9, Mt. Pleasant 3

 

Region 21

Pre-Regional 39

Tuesday, Feb. 26

Marysville 8, Macomb Lutheran North 0

Thursday, Feb. 28

Pre-regional final

St. Clair 7, Marysville 4

 

Pre-Regional 40

Monday, Feb 25

No. 1 Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 10, Pontiac Notre Dame Prep 0

Wednesday, Feb. 27

Pre-regional final

No. 1 Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 8, Auburn Hills Avondale 0

 

Regional final

At Wallace Ice Arena

Saturday, March 2

No. 1 Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 11, St. Clair 0

 

Region 22

Pre-Regional 41

Thursday, Feb. 28

Pre-regional final

No. 5 Grosse Pointe Woods University Liggett 13, Madison Heights Bishop Foley 0

 

Pre-Regional 42

Tuesday, Feb. 26

Detroit Country Day 7, Royal Oak Shrine 2

Thursday, Feb. 28

Pre-regional final

Detroit Country Day 2, No. 8 Farmington 0

 

Regional final

Farmington Ice Arena

Saturday, March 2

No. 5 Grosse Pointe Woods University Liggett 7, Detroit Country Day 4

 

Region 23

Pre-Regional 43

Tuesday, Feb. 26

No. 7 Dearborn Divine Child 11, Allen Park Cabrini 0

Thursday, Feb. 28

Pre-regional final

Allen Park 2, No. 7 Dearborn Divine Child 1 (3 OT)

 

Pre-Regional 44

Tuesday, Feb. 26

Chelsea 3, Ann Arbor Gabriel Richard 2 (OT)

Jackson Lumen Christi 5, Dexter 1

Thursday, Feb. 28

Pre-regional final

Chelsea 4, Jackson Lumen Christi 3

 

Regional final

Allen Park Ice Arena

Saturday, March 2

Chelsea 5, Allen Park 4

 

Region 24

Pre-Regional 45

Monday, Feb. 25

Riverview 6, Riverview Gabriel Richard 2

Wednesday, Feb. 27

Pre-regional final

Riverview 7, Grosse Ile 2

 

Pre-Regional 46

Tuesday, Feb. 26

Monroe St. Mary Catholic Central 1, New Boston Huron 0

Thursday, Feb. 28

Pre-regional final

Monroe St. Mary Catholic Central 5, Gibraltar Carlson 4

 

Regional final

Saturday, March 2

Riverview 4, Monroe St. Mary Catholic Central 3

 

 

Tracking the ranked teams

Feb. 19 Michigan High School Hockey Coaches Association rankings

 

Division 1

2012-13 champion: Brighton

 

1. Novi Detroit Catholic Central

3/9: Lost MHSAA title game to No. 3 Brighton, 2-1

3/8: Beat East Kentwood, 8-0

3/6: Beat No. 5 Plymouth, 5-1

3/2: Beat No. 2 Bloomfield Hills Brother Rice, 3-1

2/27: Beat Northville, 6-1

2. Bloomfield Hills Brother Rice

3/2: Eliminated by No. 1 Novi Detroit Catholic Central, 3-1

2/27: Beat Farmington Hills Unified, 7-0

2/25: Beat No. 4 Orchard Lake St. Mary’s Prep, 3-2

3. Brighton

3/9: Won MHSAA title, beating No. 1 Novi Detroit Catholic Central, 2-1

3/8: Beat No. 7 University of Detroit Jesuit, 4-1

3/6: Beat Bay City Central, 5-3

3/2: Beat DeWitt, 9-1

2/27: Beat Eastside Stars, 8-0

2/25: Beat Jackson, 8-0

4. Orchard Lake St. Mary's Prep

2/25: Eliminated by No. 2 Bloomfield Hills Brother Rice, 3-2

5. Plymouth

3/6: Eliminated by No. 1 Novi Detroit Catholic Central, 5-1

3/2: Beat Dearborn Heights Crestwood, 8-0

2/27: Beat No. 10 Salem, 4-3 (2 OT)

2/25: Beat Canton, 5-1

6. Grosse Pointe North

2/28: Eliminated by No. 7 University of Detroit Jesuit, 5-2

2/26: Beat Berkley, 9-1

7. University of Detroit Jesuit

3/8: Eliminated by No. 3 Brighton, 4-1

3/6: Beat Utica Eisenhower, 6-2

3/2: Beat Troy, 8-0

2/28: Beat No. 6 Grosse Pointe North, 5-2

2/26: Beat St. Clair Shores Lakeview, 8-0

8. Muskegon Mona Shores

3/2: Eliminated by Muskegon Reeths-Puffer, 5-3

2/28: Beat Rockford, 3-1

2/26: Beat Grand Rapids Creston, 14-0

9. Macomb Dakota

2/27: Eliminated by Utica Eisenhower, 3-1

2/25: Beat Rochester United, 4-3 (OT)

10. Salem

2/27: Eliminated by No. 5 Plymouth, 4-3 (2 OT)

 

Division 2

2013 champion: Livonia Stevenson (23-7-1)

 

1. Livonia Stevenson (23-7-1)

3/9: Won MHSAA title, beating No. 9 Hartland, 5-4

3/7: Beat Saginaw Heritage, 10-2

3/5: Beat Ann Arbor Pioneer, 3-2 (OT)

3/2: Beat No. 3 Trenton, 4-1

2/28: Beat No. 6 Livonia Churchill, 3-1

2/26: Beat Livonia Franklin, 8-2

2. Traverse City Central

2/27: Eliminated by No. 10 Grand Haven, 5-4

2/25: Beat Grand Rapids West Catholic, 3-2 (OT)

3. Trenton

3/2: Eliminated by No. 1 Livonia Stevenson, 4-1

2/28: Beat Brownstown Woodhaven, 5-1

2/26: Beat Southgate Anderson, 6-1

4. Escanaba

3/2: Eliminated by Saginaw Heritage, 2-1

2/28: Beat Marquette, 8-0

2/26: Beat Negaunee, 8-0

5. Port Huron Northern

3/7: Eliminated by No. 9 Hartland, 3-2 (OT)

3/5: Beat No. 7 Grosse Pointe South, 4-3

3/2: Beat Fair Haven Anchor Bay, 7-1

2/27: Beat Port Huron, 8-0

2/25: Beat Davison, 3-2

6. Livonia Churchill

2/28: Eliminated by No. 1 Livonia Stevenson, 3-1

7. Grosse Pointe South

3/5: Eliminated by No. 5 Port Huron Northern, 4-3

3/2: Beat Rochester Hills Stoney Creek, 5-2

2/27: Beat Warren De La Salle, 3-2 (OT)

8. Novi

2/25: Eliminated by Walled Lake Northern, 4-3 (5 OT)

9. Hartland

3/9: Lost MHSAA title game to No. 1 Livonia Stevenson, 5-4

3/7: Beat No. 5 Port Huron Northern, 3-2 (OT)

3/5: Beat West Bloomfield, 7-1

3/2: Beat Walled Lake Northern, 3-2

2/28: Beat Milford, 6-2

10. Grand Haven

3/5: Eliminated by Saginaw Heritage, 4-1

3/2: Beat Grand Rapids Forest Hills Northern/Eastern, 6-2

2/27: Beat No. 2 Traverse City Central, 5-4

 

Division 3

2013 champion: Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood (28-2-1)

 

1. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood (28-2-1)

3/9: Won MHSAA title, beating No. 4 Sault St. Marie, 4-2

3/8: Beat No. 10 Riverview, 7-0

3/6: Beat No. 5 Grosse Pointe Woods University Liggett, 7-2

3/2: Beat St. Clair, 11-0

2/27: Beat Auburn Hills Avondale, 8-0

2/25: Beat Pontiac Notre Dame Prep, 10-0

2. Houghton

3/6: Eliminated by No. 4 Sault Ste. Marie, 4-1

3/2: Beat No. 9 Hancock, 5-2

2/28: Beat No. 3 Calumet, 8-3

3. Calumet

2/28: Eliminated by No. 2 Houghton, 8-3

4. Sault Ste. Marie

3/9: Lost MHSAA title game to No. 1 Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 4-2

3/8: Beat No. 6 Flint Powers Catholic, 4-3 (2 OT)

3/6: Beat No. 2 Houghton, 4-1

3/2: Beat Alpena, 4-0

2/27: Beat Cheboygan, 11-0

2/25: Beat Petoskey, 5-0

5. Grosse Pointe Woods University Liggett

3/6: Eliminated by No. 1 Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 7-2

3/2: Beat Detroit Country Day, 7-4

2/28: Beat Madison Heights Bishop Foley, 13-0

6. Flint Powers Catholic

3/6: Eliminated by No. 4 Sault Ste. Marie, 4-3 (2 OT)

3/6: Beat East Grand Rapids, 2-1 (OT)

3/2: Beat Mt. Pleasant, 9-3

2/28: Beat Okemos, 5-0

7. Dearborn Divine Child

2/28: Eliminated by Allen Park, 2-1 (3 OT)

2/26: Beat Allen Park Cabrini, 11-0

8. Farmington

2/28: Eliminated by Detroit Country Day, 2-0

9. Hancock

3/2: Eliminated by No. 2 Houghton, 5-2

2/28: Beat L’Anse, 8-2

2/26: Beat Painesdale-Jeffer, 8-4

10. Riverview

3/8: Eliminated by No. 1 Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 7-0

3/6: Beat Chelsea, 5-3

2/27: Beat Grosse Ile, 7-2

2/25: Beat Riverview Gabriel Richard, 6-2